انواع روشهای طراحی سایت

انواع روشهای طراحی سایت
در دنیای امروز با توجه به اینکه روند رو به الکترونیک و کامپیوتری شدن در پیش روی تمامی انسان ها قرار گرفته، از اینرو وب سایت دنیای جدیدی را بوجود آورده است که شما به راحتی می توانید خدمات و پاسخگوئی و یا امکانات دیگری را در اختیار کاربران و یا مشتریانتان قرار دهید و بنابراین با استفاده از وب سایتی مرتبط با کارتان مثلا در زمینه فروشگاه ، سفارتخانه ، مدرسه ، دانشگاه ، سازمان و اداره جات ، موسسه و .... می توانید بهتر به مشتریان خود خدمات دهید. از اینرو در توضیحات ذیل نکاتی در مورد انواع روشهای طراحی وبسایت که از موضوعات اولیه ای است که با آن روبرو خواهید شد، خواهیم پرداخت.

انتخاب نوع زبان برنامه نویسی  php یا asp.net


asp.net برای سایتهایی مناسب است که تعامل زیادی با کاربر دارند. در حالیکه php برای سایتهایی که می خواهند معرفی محصول و یک تعامل معمول با کاربر دارند داشته باشند.
یکی از مواردی که PHP کارها به عنوان نقطه قوت خود می دانند رایگان بودن کلیه بسته های نرم افزاری مورد استفاده در این زبان است. ASP.NET باید بر روی ویندوزی نصب شود که خود ویندوز سیستم عامل رایگانی نیست ، ASP.NET باید بر روی Microsoft Visual Studio ای ایجاد شود که رایگان نیست ، ASP.NET از پایگاه داده ای باید استفاده کند به نام MSSQL که طبیعتا رایگان نیست و در نهایت از وب سروری استفاده می کند که باید در سیستم عامل های مایکروسافت نصب شود . بنابراین استفاده از ASP.NET هزینه هایی را در بر دارد . اما به یک نکته توجه کنید که این هزینه ها برای اشخاص یا شرکت هایی است که در خارج از کشور هستند ، در حالیکه در ایران ما چیزی به عنوان هزینه نرم افزار نداریم.
بنابراین در مورد هزینه این دو زبان در ایران هیچ تفاوت خاصی با هم ندارند (به غیر از هزینه سرور که برای asp.net بیشتر است).
یکی از موارد امنیتی که در پروژه های PHP وجود داشت این بود که فایل های PHP متن باز هستند و در صورتیکه کسی به سرور شما دسترسی داشته باشد می تواند سورس کدهای شما را براحتی بخواند اما در ویندوز با دلیل اینکه فایل ها قبل از اجرا توسط کامپایلر به فایل های DLL تبدیل می شوند و دارای قابلیت Code-Behind هستند.
Php  برای پوشش این مسئله و Encode کردن سورس کد های خود قابلیت Zend را معرفی کرد که یک روش رمزنگاری برای کدهای PHP می باشد که دیگر این نقطه ضعف را نداشته باشند. 
بنابراین از لحاظ امنیت نیز این دو زبان با هم تفاوتی ندارند.
در سایر خصوصیات تقریبا این دو زبان یکساند.سیستم مدیریت محتوا (CMS) :


نرم‌افزار مدیریت محتوا یا Content Management System برنامه‌ای است كه شامل ابزارهایی می باشد که با استفاده از آن ها می توان به راحتی یک وب سایت داینامیک (Dynamic) را ایجاد، مدیریت و بروز رسانی کرد. CMS همچنین دارای قابلیت مدیریت ساختار سایت، شیوه نمایش صفحات و ارتباط آن ها با منوها می‌باشد. به عبارت ساده‌تر CMS نرم‌افزاری است برای تولید وب‌سایتی حرفه‌ای.
مزایای استفاده از پرتال CMS , نسبت به طراحی سایت اختصاصی عبارت اند از :
صرفه جویی در زمان ایجاد و بروزرسانی وب سایتها : در حالی که طراحی و پیاده سازی یک وب سایت اینترنتی به صورت اختصاصی , ماهها به طول می انجامد ، قراردادن اطلاعات سایتتان در قالب یک CMS از پیش طراحی شده ، بیش از یکی دو هفته طول نخواهد کشید . 
پشتیبانی مطمئن تر : با توجه به اینکه طراحی وب سایتهای اختصاصی ، معمولا یک بار برای شما و متناسب با نیاز شما انجام می شود و برای سایرین کاربردی ندارد ، لذا چنانچه تیم طراح سایت از پشتیبانی آن سر باز زد ، کس دیگری نیز نخواهد توانست وب سایتی که دیگران نوشته اند را پشتیبانی کند لذا نمی توانید تجارت خود را بر این اساس پایه ریزی نمایید .
انعطافپذیری بیشتر : CMSها بسیار انعطاف پذیرتر از وب سایت های خاص منظوره اند.لذا می بایست از مستندات , آموزش و سادگی بیشتری برخوردار باشند .
امنیت بالاتر وبسایت : با عنایت به اینکه تعداد زیادی وب سایت به کمک CMS ها راه اندازی شده است ، لذا شرکت طراح دائما در حال رفع ایراد , ارتقاء قابلیت ها و افزایش امنیت آن است .
شما می دانید و می بینید چه چیزی را خریداری می نمایید : وقتی شما از شرکت طراح سایتی می خواهید تا وب سایت اختصاصی برای شما طراحی کنند ، نمی دانید نهایتا برآیند تلاشهای انجام شده بعد از چندین ماه در آن شرکت چه خواهد شد و آیا محصول نهایی ، همان چیزی است که شما در ذهن می پروراندید . این در حالی است که وقتی شما طراحی سایت خود را با یک CMS انجام می دهید ، می دانید و می بینید چه چیزی را خریداری می کنید.


استفاده از cmsهای  open source از جمله جوملا، ورد پرس و دروپال:


این ها سایت سازهایی هستند که با استفاده از زبان php نوشته شده اند و open source هستند. این سایت سازها توسط عده ی زیادی در جهان توسعه یافته اند و امکانات بسیار و جانبی رایگان دارند که باعث می شوند افراد استفاده کننده از این سیستمها با هزینه و زمان کمی بتوانند به طراحی سایت بپردازند.
با توجه به تعداد توسعه دهنده و استفاده کننده این سیستم ها، این سیستم ها در صورتی که به صورت پیش فرض بر روی سرور نصب گردند، وب سایت دچار مشکلات امنیتی فراوانی خواهد گردید و از کار خواهد افتاد.  مهم کیفیت کار طراح و برنامه نویس سایت در راه اندازی سایت می باشد و استفاده از سیستم مدیریت محتوای جوملا و وردپرس صرفا زمان و هزینه اجرای وب سایت را کاهش می دهد.
بنابراین توصیه می شود که اگر می خواهید از این سایت سازها استفاده کنید، از طراح با تجربه ای در این زمینه استفاده کنید.
نقاط ضعف:

کسی که برای شما سایتی با جوملا یا ورد پرس می نویسد، آپدیت کردن آن را بر عهده ی خودتان می گذارد. یعنی به محض اینکه آپدیتی برای این سایت سازها آمد، شما باید سایتتان را آپدیت کنید.
این سایت سازها چون open source هستند، باید حتما از فرد خبره ای برای طراحی وبسایتتان استفاده کنید، چون اگر در طراحی سایتتان باگی وجود داشته باشد، براحتی می توانند از این باگ برای حک کردن سایت استفاده کنند.


استفاده از cms اختصاصی:

مزایا نسبت به سایر cms های open source :
از سوی خود شرکت مربوطه، نسبت به آپدیت کردن سایت اقدام می شود. 
با توجه به در اختیار نبودن کد منبع آن، و در نتیجه مشخص نبودن باگهای آن نسبت به cms های open source، نسبت به cms های open sorce امنیت بیشتری دارند.

 

طراحی سایت اختصاصی


در موارد نادری ممکن است سایتی که می خواهید در بستر سیستم های مدیریت محتوا قابل تعریف نباشد (وب سایت خاص منظوره) که طبیعتا نیاز به برنامه نویسی اختصاصی آن دارید. ولی در اکثر مواقع سایتی که می خواهید , با استفاده از CMS ها قابل اجراست. همانطور که از نام این وب سایتها مشخص است این نوع وب سایتها از همان اول بر پایه نیاز مشتری چه از لحاظ گرافیکی و چه از نظر پیاده سازیپی ریزی میشود.نکته مدنظر در پیاده سازی وب سایتهای اختصاصی استفاده نکردن از cms میباشد یعنی تمام سایت از اول بصورت اختصاصی برای مشتری برنامه نویسی میشود آنچه مشخص است با توجه به گستردگی کار تهیه این نوع سایتها کار یک نفر یا دو نفر به تنهایی نمیباشد! و حتما باید از افراد کار کشته و تیمی برای پیاده سازی استفاده نمود.مزایای این سایتها اختصاصی بودن و تناسب ۹۹ درصدی با نوع نیاز مشتری از هر لحاظ مییاشد و تنها نکته منفی این نوع در این است که با توجه به استفاده از تعداد نفرات بالا و صرف وقت و هزینه زیاد برای شرکت تهیه کننده بالطبع مشتری هزینه بیشتری  برای داشتن این نوع سیستم ها باید بپردازد.

 

با توجه به معایب و مزایایی که در هر بخش گفته شد، هر شرکت بسته به ارجهیت هزینه، زمان، خاص و اختصاصی بودن و امنیت یکی از انواع روشهای بالا را برای طراحی سایت خود انتخاب می کند.

کلیدواژه ها: طراحی سایت
بازدید: 679

نظرات

ارسال پاسخ