طراحی سایت برمبنای سئو

طراحی سایت برمبنای سئو

همواره محدودیت هایی در بررسی وب و درک محتوا برای موتورهای جستجو وجود داشته است. یک صفحه از سایت همیشه در دید یک موتور جستجو متفاوت تر از آنچه در نظر شما یا من است، می باشد. در این قسمت بیشتر به جنبه های فنی طراحی سایت بگونه ای پرداخته شده است که از دید هر دوی کاربر و موتور جستجو خوب بنظر بیاید. شما می توانید این قسمت از بسته آموزشی سئو را با برنامه نویسان خود به اشتراک بگذارید.

محتوایی که ایندکس شود

در مطالب قبلی راجع به ایندکس و کراول شدن به تفصیل بحث شده است. برای اینکه موتورهای جستجو بتوانند محتوای شما را ببینند و ایندکس کنند باید به صورت متنی و Html باشد. مواردی مانند تصویر، Java Appletها، افزونه های فلش و هر محتوای غیرمتنی نمیتوانند توسط موتورهای جستجو درک شوند.

بنابراین در صورتی که می خواهید از نمایه های گرافیکی در سایت استفاده کنید به موارد زیر حتما دقت نمایید.

برای تصاویری مانند gif, jpeg و png خصوصیت alt را حتما استفاده کنید.

جعبه های جستجوی سایت را با لینک های مختلف همراه کنید (موتورهای جستجو لینک ها را خیلی دوست دارند).

افزونه های فلش یا جاوا را با متن htmlای همراه کنید.

برای فایل فیلم یا صوتی متن آن را در صورت نیاز قرار دهید تا موتور جستج بتواند آنرا بفهمد و ایندکس کند.

سایت را مانند موتورهای جستجو ببینید

خیلی از سایت ها مشکلات متعددی در زمینه محتوای غیرقابل ایندکس دارند، بنابراین حتما مجددا بررسی کنید تا مشکلی نباشد. استفاده از ابزارهایی مانند seo-browser.com و نوار ابزار Moz می توانند شما را در این امر یاری دهند. همچنین با مشاهده نسخه Cache شده گوگل ممکن است متوجه تغییراتی شوید.

با مشاهده تصویر فوق متوجه تفاوت طرز دید گوگل با دید شما می شوید. مثلا در شکل بالا گوگل کلا بی خیال محتوای فلشی که در سایت موجود است شده است.

ساختار لینک قابل crawl

یک ساختار لینک قابل Crawl به موتورهای جستجو مانند تابلوهای شهری اجازه میدهد بتوانند به کل سایت دسترسی پیدا کرده و آن را Index کنند. بسیاری از سایتها به اشتباه این در طراحی این مورد منجر شده اند تعدادی از صفحاتشان از دید گوگل مخفی بماند و در نتایج جستجو ظاهر نشوند.
این مشکل در شکل زیر نمایش داده شده است:

در این شکل Crawler گوگل به صفحات B و E از طریق صفحه اصلی سایت دسترسی پیدا کرده و آنها را Index نموده است. اگرچه C و D ممکن است صفحات با محتوای بسیار مهمی باشند ولی گوگل هیچ مسیری برای پیدا کردن آنها نداشته و درنتیجه در نتایج جستجو ظاهر نخواهند شد. محتوای فوق العاده، کلیدواژه های هدفمند و بازاریابی هوشمند هیچکدام تا زمانی که صفحه شما Crawl نشود بدرد نمی خورند.

تجزیه تحلیل لینک


 هر تگ لینکی میتواند شامل متن، تصویر و اشیائ دیگر باشد که کاربر با کلیک بر آن بتواند به قسمت دیگری از سایت مهاجرت نماید. این لینکها المانهای اولیه و اصلی برای گشت و گذار در اینترنت هستند. قسمت Link referral location به مرورگر یا موتور جستجو می گوید عملا این لینک به کجا اشاره می کند. که در اینجا آدرس http://www.jonwye.com آورده شده است. قسمت بعدی (anchor text) متن (یا هر شیئی است) که کاربر آنرا میبیند و می تواند روی آن کلیک کند. هیچگاه از کلماتی مانند اینجا کلیک کنید برای این قسمت استفاده نکنید، زیرا موتور جستجو دوست دارد توضیح بهتری به وی در رابطه با مسیر مذکور داده شود.

چرا سایتم توسط موتور جستجو دیده نمی شود؟


1- فرم هایی که نیاز به ثبت (submit) دارند
موتور جستجو هیچوقت فرمهایی مانند صفحه ورود، ثبت نام و ... را پر نمی کند. اگر صفحه شما در پشت یکی از این فرمها پنهان شده است بدانید توسط موتور جستجو دیده نخواهد شد.
2- لینک های جاواسکریپت
اگر برای لینک ها از جاوا اسکریپت استفاده کرده اید، گوگل و سایر موتورهای جستجو توجهی به آنها نخواهند کرد. بنابراین از لینک های html مانند بالا استفاده نمایید.
3- صفحاتی که توسط تگهای ربات یا فایل robots.txt محدود شده اند
در صورتی که با robots.txt آشنایی ندارید پیشنهاد می کنم مقاله فایل robots.txt را حتما مطالعه کنید.
4- frames یا iframeها
از لحاظ فنی هردوی frame و iframe قابل crawl کردن توسط موتورهای جستجو هستند ولی مسائل مرتبط با ساختارهای لینک از لحاظ سازماندهی و پیگیری که بواسطه آنها موجود است، کار را برای موتورهای جستجو سخت می کند. مگر اینکه شما برنامه نویس حرفه ای باشید و بتوانید بخوبی این مسائل را حل کنید.
5- ربات ها برای شما فرم های جستجو را پر نمی کنند
متاسفانه برخی متخصصین وب براین باورند با قرار دادن جعبه ای برای جستجو در سایت، موتور جستجو از آن استفاده کرده و به همه قسمت های سایت دسترسی پیدا خواهد کرد. موتورهای جستجو برای شما جستجو انجام نمیدهند تا به مطالب سایتتان دستیابند، بلکه آنها فقط از طریق لینک ها می توانند این کار را انجام دهند.
6- لینکهای موجود در افزونه های فلش و جاوا
لینک های موجود در این اشیاء از دید موتورهای جستجو مخفی می مانند.
7- لینکی که در صفحه ای با صدها یا هزاران لینک دیگر 
موتورهای جستجو برای مبارزه با کلاهبرداری و spam ممکن است کلیه لینک های موجود در این صفحات را crawl نکنند.
اگر به موارد بالا توجه کنید، در نهایت دارای لینک های عنکبوتی در سایت خواهید بود که عنکبوتها به راحتی می توانند آنها را بفهمند و crawl کنند.

Rel=”nofollow” چیست؟

 میتواند به شکل زیر برای یک لینک نوشته شود.

 


لینک های میتوانند یک عالمه خصوصیت داشته باشند و موتورهای جستجو هم تقریبا همه آنها را صرف نظر می کنند. ولی خصوصیت rel مهم است و وجود آن با مقدار nofollow بیان می کند صاحبان سایت نمی خواهند سایت لینک شده را تایید کنند و هیچ امتیاز مثبتی برای آن درنظر گرفته نمی شود.
Nofollow به موتور جستجو می گوید نیازی نیست لینک مذکور را دنبال کند (البته بعضی این کار را انجام میدهند). این تگ بیشتر برای مبارزه با لینک های تبلیغاتی در قسمت نظرات وبلاگها و سایت ها بوجود آمد ولی به مرور به این معنی در آمده که از نظر ارزشی این لینک را فاکتور بگیر.
آیا لینکهای nofollow بد هستند؟
اگرچه به اندازه همتاهای follow خود ارزشمند نیستند، آنها نیز نوعی لینک هستند. بنابراین اینگونه لینکها ضرری ندارند.


 


بازدید: 1067

نظرات

ارسال پاسخ