اهمیت سئو

اهمیت سئو


چرا بازاریابی اینترنتی و بهینه سازی موتورهای جستجو مهم است؟ مهمترین بخش از سئو اعمال بهینه سازی هایی است که سایت شما هم برای کاربران و هم برای موتورهای جستجو قابل درک باشد. اگرچه موتورهای جستجو بسیار پیچیده هستند، ولی همچنان مانند کاربر نمی توانند یک صفحه را ببینند و بفهمند. سئو به موتورهای جستجو کمک میکند که بفهمند هر صفحه ای در چه زمینه و با چه موضوعی است.

 

یک ایراد متداول در رابطه با سئو

یک شکایت متداول وجود دارد که همواره آن را میشنویم

هیچ مهندس هوشیاری موتور جستجویی طراحی نمی کند که میان صفحات مختلف صرفا بابت اینکه بهینه سازی شده اند یا خیر تفاوت قائل شود. بلکه مهندسینی که موتورهای جستجو را طراحی کرده اند میان کلیه صفحات و کدهای مختلف و پیچیده می گردند و همه چیز را ذخیره می کنند و مهم نیست چگونه ارائه شده باشد.

ولی کمی صبر کنید ...

ممکن است شما تصویری از سگ خود در سایت گذاشته باشید، یک فرد که آنرا ببیند متوجه می شود که این یک سگ سفید و کوچک است که در حیاط خانه شما مشغول بازی است. از طرف دیگر بهترین موتور جستجو از یافتن اینهمه جزئیات در تصویر به شدت عاجز است. حال چگونه می خواهید یک تصویر را به موتور جستجو بفهمانید؟ خوشبختانه مباحثی که سئو مطرح می کند به متخصصین وب اجازه می دهد از دید موتورهای جستجو به محتواهای سایت بنگرند و ساختار مناسبی را برای آن درنظر بگیرند.

درک توانایی ها و محدودیت های موتورهای جستجو به شما اجازه می دهد محتوای خود را به گونه ای طراحی کنید که موتورهای جستجو براحتی آن را بتوانند مورد مطالعه قرار دهند. بدون سئو یک سایت ممکن است از دید موتورهای جستجو پنهان بماند.

محدودیتهای موتورهای جستجو

همانطور که در فصل 1 صحبت شد بیشتر موتورهای جستجو از قوانین یکسان پیروی می کنند. ربات ها به صورت خودکار وب را می پیمایند (Crawl)، لینکها را دنبال می کنند و محتوا را درون پایگاه داده های غول آسای خود ذخیره می کنند (Index). و اینکار را با استفاده از تکنیک های هوش مصنوعی انجام می دهند. البته تکنولوژی جدید هم آنچنان قدرتمند نیست و محدودیت های فنی بخصوصی دارد که به تعدادی از آنها در ادامه اشاره شده است.

مشکلات Crawl و Index

فرم های آنلاین: موتورهای جستجو در پر نمودن فرم های آنلاین (مانند صفحه ورود به سایت) خوب نیستند، بنابراین آنچه در پشت این فرمها وجود دارد مخفی باقی خواهد ماند.

صفحات تکراری: سایت هایی که از CMS استفاده میکنند عموما برای یک صفحه نسخه های مشابهی تولید می کنند که برای موتورهای جستجو سخت است نسخه اصلی را پیدا کنند.

بن بست در کد: وجود خطا در فایلهایی مانند robots.txt ممکن است منجر به بلوکه شدن قسمت اعظمی از سایت شود و موتور جستجو نتواند به آن دسترسی پیدا کند.

ساختار لینکدهی ضعیف: اگر ساختار لینکدهی یک سایت برای یک موتور جستجو قابل درک نباشد، آنوقت موتور جستجو نمی تواند به کلیه قسمت های سایت دسترسی یابد.

محتوای غیرمتنی: اگرچه موتورهای جستجو در خواندن محتویات غیر HTML پیشرفت داشته اند، همچنان خواندن محتواهای درون rich media مانند تصویر، فلش، ویدیو، صدا و ... برای آنها سخت است.

 

مشکلات پیدا کردن نتایج مناسب

واژه های غیرمتداول: نوشته هایی که با آنچه در محتوا وجود دارد متفاوت است ولی معنی یکسانی میدهد. برای مثال جستجو درباره دستگاه های خنک کننده غذا به جای واژه یخچال.

پیچیدگی های مربوط به زبان و گویش های مختلف: در زبان انگلیسی مانند color و colour که هر دو درست هستند. از این رو شما زمانی که می خواهید محتوایی تولید نمایید باید ابتدا کلیدواژه های خود را جستجو کرده و از آنها استفاده نمایید.

محل مخاطبینتان: شما باید محل مخاطبانتان را به صورت صحیح معین کنید (ایران).

 

مطمئن شوید محتوای شما دیده می شود

پیاده سازی های صحیح و طبق اصول موارد فنی در زمینه موتورهای جستجو و سایت نیاز است، ولی علاوه برآن باید محتوای خود را تبلیغ کنید. موتورهای جستجو به خودی خود هیچ ابزار ارزیابی برای سنجش کیفیت محتوای شما ندارند، بلکه به جای آن از سرنخ های دیگر برای سنجش اعتبار و مناسبت محتوای شما استفاده می کنند. این سرنخ ها عبارتند از بررسی اینکه مردم چه می کنند: دنبال کردن لینک های شما، نظرات در باره صفحات شما و ... . پس شما بتنهایی نمی توانید یک سایت فوق العاده با محتوای عالی ایجاد کرده و منتظر موفقیت بمانید. بلکه باید محتوای خود را به اشتراک گذاشته تا همه آنرا ببینند و در باره آن صحبت کنند.

تغییرات دائم در سئو

زمانی که بازاریابی اینترنتی و جستجو در اواسط دهه 11990 شروع شد، استفاده بسیار از کلیدواژه، و استفاده از هر ابزاری جهت ترقی از کارهایی بود که همه انجام می دادند. در سال 2004 نوبت به ایجاد بسیار زیادی لینک ها و شبکه ای از لینکها در سایت های گوناگون رسید (برای مثال قرار دادن لینک ها در قسمت نظرات و ...). در سال 2011 روش های قبل نه تنها سودی نداشت بلکه منجر به جریمه سایت های خاطی می شد و نوبت به رسانه ها و شبکه های اجتماعی رسید. موتورهای جستج همراه با این تغییر و تحولات الگوریتم های خود را بهینه و بهبود بخشیدند. و امروزه بسیاری از تکنیک های سال های گذشته ممکن است به سئو سایت شما صدمات جبران ناپذیری بزند.

آینده نامعلوم است، ولی آنچه که مشخص است وجود تغییرات در راستای سئو است. برای همین سئو و بازاریابی اینترنتی برای کسانی که می خواهند در وب پیشرو باشند یک امر جدایی ناپذیر است.

همواره یک منطق ساده وجود دارد: وب سایت ها برای جلب توجه و قرارگیری در رتبه های نخست صفحات جستجو به رقابت می پردازند و آنهایی که با علم و تجربه وارد این رقابت شده اند موفق بیرون خواهند آمد.


بازدید: 1319

نظرات

ارسال پاسخ