سئو و رسانه های اجتماعی-5 چیزی که باید بدانید

سئو و رسانه های اجتماعی-5 چیزی که باید بدانید

حالا چرا SEO جدید بر پایه رسانه های اجتماعی است؟ و چگونه بازاریابان دیگر رسانه های اجتماعی را در استراتژی های SEO شان می گنجانند؟ بنده این موضوع را از منابع مختلف جستجو کردم و پنج موضوع اصلی را شناسایی کردم که هر بازاریاب باید درمورد اینکه چگونه رسانه های اجتماعی بر SEO تاثیر می گذارد، بداند.

تحقیق من همچنان موجب ایجاد چندین سوال برای خودم شد، که در حین مطلب آنها را پرسیده ام و منتظر نظرات شما در رابطه با سوالها هستم.

5 موضوعی که زمانیکه تاثیر رسانه های اجتماعی را بر SEO در نظر می گیرید، بایستی راجع به آن فکر کنید.

 1. لینکهای اجتماعی ممکن است رنک جستجوی شما را ارتقا بدهند یا ندهند.

  اینکه شما یک حساب کاربری پر قدرت در رسانه های اجتماعی داشته باشید، برای SEO شما مزیتی ندارد، اما آیا گوگل لینکهایی که در اکانتهای اجتماعی تان منتشر می کنید را به عنوان بک لینکهایی معتبر درنظر می گیرد؟ وقتی که یک مطلب بصورت مجازی در توییتر پست می شود، آیا آن لینکهای جدیدی که به پست شما می شود، رنک جستجوی پست شما را ارتقاء می دهد؟

  بسیاری از بازاریابان اعتقاد دارند که لینکهایی که با استفاده از اکانتهای رسانه های اجتماعی به وب سایت شما می شود، تاثیر عمده ای بر رنک شما دارند.

  نظر  Brian Honigman که یک مشاور بازاریابی است:

  Twitter, LinkedIn, Google+, YouTube و دیگر شبکه های اجتماعی به موتورهای جستجو کمک می کنند تا بفهمند چه سایتهای معتبرند و برای  چه عبارات کلیدی باید رنک شوند.

  در مصاحبه ای که Danny Sullivan در سل 2010 با google و bing در رابطه با موتورهای جستجو انجام داد، گوگل در ابتدا گفت که تعداد دفعاتی که یک لینک توییت می شود بر الگوریتم رنک جستجوی آنها تاثیری ندارد، و اما بعدا گفتند که تاثیر دارد.

  Bing گفت که این موضوع قطعا به داده های آنها بستگی ارد:

  به همان اندازه که توییت و توییت مجدد یک لینک به حساب می آید، قدرت کاربران توییتری که آن لینک را به اشتراک گذاشته اند، تاثیر دارد.

  همچنین گوگل کراول اذعان کرد که با صفحات فیس بوک و توییتر همانند دیگر صفات ایندکس شده وب سایتتان رفتار می شود و بنابراین اگر چیزی در توییتر، یا فیس بوک تان اتفاق می افتد و بتوانیم آن را کراول کنیم، بنابراین می توانیم آن را در نتایج جستو بیاوریم.

  و در نهایت بنده به این نتیجه رسیدم که قدرت یک حساب اجتماعی تاثیری بر رنک جستجو ندارد، لینکهای منتشر شده در رسانه های اجتماعی می توانند

 2.  رتبه پروفایل رسانه های اجتماعی در موتورهای جستجو

  درحالیکه اشتراک گذاریهای رسانه های اجتماعی ممکن است بر جایگاه صفحه وب شما در لیستهای جستجو تاثیر بگذارد و یا نگذارد، پروفایلهای اجتماعی شما قطعا محتوای نتایج جستجوی شما را تحت تاثیر قرار می دهند.

  در حقیقت، پروفایلهای رسانه اجتماعی گاهی در میان بالاترین نتایج در لیستهای جستجوی شما در رابطه با نام برندتان می آیند.

  زمانیکه من general electric را در گوگل جستجو کردم، پروفالهای اینستاگرام و pinterest این کمپانی در پنجم و ششمین مورد و متعاقبا توییتر آنها در هشتمین نتیجه لیست جستجو ظاهر شدند.

   

  علاوه بر آن، گوگل اطلاعات پروفایل Google+ کمپانی را در سمت راست بالاترین قیست نتایج جستجو نشان می دهد.

   

  کانالهای اجتماعی حس شخصی بودن بیشتری نسبت به صفحات وب دارند، و آنها بهترین راه برای این هستند که حسی از شخصیت سازمانی بدست دهند. برای مثال بنده وقتی در حال مطالعه د مورد شرکت یا سازمانی هستم که چیزی در مور آنها نمی دانم، مستقیم به سراغ صفحه فیسبوک و توییتر آنها می روم.

  بنابراین اگر حساب اجتماعی کاربری آنها در بالای نتایج جستجو ظاهر شود، به همان اندازه که احتمال دارد روی پیج اصلی اشان کلیک کنم، ممکن است روی صفحات اجتماعی شان کلیک کنم.

  نکات:

  هیچ شکی وجود ندارد که پروفایلهای رسانه اجتماعی برای گوگل و بخصوص افرادی که بصورت آنلاین بدنبال شما هستند اهمیت دارد. برخی از کانالهای اجتماعی فعال می توانند تجربه ای از آشنایی آنلاین با کسب و کار شما حتی بصورت سرگرم کننده ای ایجاد کنند و افراد را درگیر یا علاقمند کنند. بنابران درحالیکه ممکن است برخی Google+ را یک کانال اجتماعی غیر ضروری بدانند، بازاریابان نباید این حقیقت را که پروفایل Google+ شرکتها یکی از اولین مواردی است که در جستجو دیده خواهد شد را نادیده بگیرند (و بطور بالقوه روی آن کلیک کنند). بنابراین این پروفایلتان هم بایستی به روز و دارای محتواهایی درگیرکننده باشد.

 3. کانالهای رسانه های اجتماعی نیز موتورهای جستجو هستند:

  امروزه مردم تنها به جستجو در google و bing اکتفا نمی کنند، بلکه برای جستجوی مواردی که به دنبال آنها هستند در کانالهای اجتماعی هم به جستجو می پردازند. به همین دلیل اشاره می کنند که رسانه های اجتماعی، SEO جدید هستند. در واقع باید بدانیم که بهینه سازی موتورهای جستجو شامل جستجوهایی می شود که در کلیه ی موتورهای جستجو از جمله موتورهای جستجوی رسانه های اجتماعی می شود.

  این کار را می توان به دو صورت انجام داد: اول اینکه، اگر برای مثال شما در توییتر فعال هستید، همیشه این احتمال هست که زمانیکه شخصی در مورد توییتهایی با محتوایی شبیه شما جستجو می کند، محتواهای سازمان شما و بنابراین شما را پیدا کند. به همین ترتیب بررندهایی که محتواهایی با ظاهر زیبا می گذارند می توانند محتواهایشان را در Pinterest  و Instagramبا استفاده از هشتگها و دسته بندی صحیح پینهایشان دسته بندی کنند.

  همانطور که در مورد شماره یک گفته شد، اگر شخصی بخواهد سازمان شما را بررسی کند، احتمالا فیسبوک و توییترتان را باز می کند و با یک جستجوی سریع خواهد فهمید که نوع و میزان حضور شما در هر کانال به چه صورت بوده است. البته YouTube و Google+ نیز موتورهای جستجو هستند.

  در اینجا مقداری آمار قابل توجه ارائه می دهیم که روشن می کند  مردم چقدر از رسانه های اجتماعی برای ستجو استفاده می کنند:

  در سال 2010، در توییتر حدود 19 بیلیون جستجو در یکماه صورت گرفت (که بیش از 5 برابرجتجویی است که در bing انجام شده است).

  در سال 2012 فیسبوک گفت که حدود روزانه 1 بیلیون جستجو در هر روز در آن صورت می گیرد.

  از طرفی از مارچ 2010، حدود 3.7 بیلیون جستجو بصورت ماهانه در یوتیوب صورت می گرفت و در هر دقیقه، 100 ساعت ویدئو روی یوتیوب آپلود می شود که آن را یکی از بزرگترین مخازن محتوا در وب می سازد.

  نکات:

  شرکتها باید محتوای SEOشان را توسعه بدهند اما نه تنها به موتورهای جستجوی سنتی مانند  Google و  Bing، بلکه شامل موتورهای جستجوی اجتماعی هم بشود.

  زمانیکه برای یک برند در فیسبوک، توییتر یا سایر رسانه های اجتماعی جستجو می کنید، این اصلا عجیب نیست که به چندین پروفایل مختلف برسیم، و مشکل اینجاست که هیچگاه مشخص نیست که کدامیک پروفایل اصلی است. بازاریابان رسانه های اجتماعی باید کاری کنند که شناسایی پروفالهای اجتماعی رسمی برای کاربران راحت باشد.

  بنابراین شاید بهتر باشد که اکانتهای اضافی را حذف کنی و/ یا هر اکانت اجتماعی را نام گذاری کنید تا کاربران بفهمند این اکانت برای چه منظوری ایجاد شده است.

 4. اینکه می گوییم حالا تاثیری ندارد، به این معنی نیست که برای همیشه تاثیر ندارد.

  تنها به این دلیل که google می گوید سیگنالهای اجتماعی فعلا تاثیری بر رنک جستجوی شما ندارد، به این معنی نیست که هرگز تاثیری نخواهد داشت. در واقع رسانه های اجتماعی هیچ نشانه ای ندارند که بگوییم جزء کم اهمیت یک برند یا جنبه ی آنلاین یک شخص هستند. علاوه بر آن استراتژیهای لینک سازی مانند بلاگ مهمان برای نشن دادن یفیت یک صفحه وب  به مرور راه هایی با اعتبار کمی گشته اند. این موضوع نشان دهنده ی این است که موتورهای جستجو به زودی به دنبال سیگنالهای دیگری برای بررسی اعتبار و ارزش خواهند بود.

  نکات:

  هیچ دلیلی وجود ندارد که بگوییم سیگنالهای اجتماعی شروع به اثرگذاری بر رتبه بندی جستجوها در آینده نخواهند شد، بناببراین برندهای باهوش به ساختن اعتبار در کانالهای رسانه های کلیدی ادامه خواهند داد و هنگامی که استراتژی SEO خود را طراحی می کنن به رسانه های اجتماعی نیز فکر می کنند.

 5. Bing را فراموش نکنید:

گوگل ممکن است معیارهای خود را کمی تغییر دهد و سیگنالهای اجتماعی را هم در ملاک هایش لحاظ کند، اما هیچ مدرکی مبنی بر اینکه Bing چنین کاری نکند وجود ندارد.

به یاد داشته باشید که Bing گفت:

ما به اعتبار اجتماعی یک کاربر اهمیت می دهیم. به اینکه چند نفر را دنبال (فالو) می کند، چند نفر او را دنبال (فالو) می کنند، نگاه می کنیم و این موضوع می تواند کمی وزن برای نتایج جستجوی وی ایجاد کند.

نکات:

Bing که دومین موتور جستجوی پر استفاده است، در مورد اینکه الگوریتمشان در رابطه با جستجو چه رفتاری در برابر سیگنالهای اجتماعی انجام می دهد، یک بیانیه روشن ارائه داده است، برخلاف Google که در رابطه با این موضوع صحبتهای بالا و پایینی ارائه داد. Bing که دارای سهم بازاری در حال رشد است، باعث شده که شرکتهای باهوش آن را نادیده نگیرند و به فکر استراتژیهای SEO در آن باشند.

در خاتمه:

اینکه الگویتم جستجوی گوگل سیگنالهای اجتماعی را نادیده می گیرد، نباید به عنوان نشانه ای برای بازاریابان جهت نادیده گرفتن آنها در SEO شود. در عوض بازاریابان باید مفاهیم جستجو و بهینه سازی سایت را به حساب راه های بی شماری بگذارند که مردم  از طریق رسانه های اجتماعی آنها را خواهند دید 

 

نظرات

ارسال پاسخ