انتخاب رسانه تبلیغاتی

انتخاب رسانه تبلیغاتی

زمانیکه می خواهید تبلیغات انجام دهید، یک کار مهم انتخاب رسانه هایی است که می توانید از آنها برای تبلیغات استفاده کنید. برای تبلیغات حداقل 7 الی 8 دسته رسانه وجود دارد که هر یک از این دسته ها خود شامل انواع رسانه می باشند. اما چگونه برای بودجه تبلیغاتی خود رسانه هایی انتخاب کنیم که بهترین عملکرد را نسبت به هزینه مان بدست آوریم. در ادامه مطلب به چگونگی انتخاب موثر رسانه می پردازیم.

بدین منظور شما باید به سوالات زیر پاسخ دهید؟

 

هدف کمپین شما چیست؟ چرا می خواهید تبلیغات کنید و دوست دارید از طریق تبلیغاتتان به چه چیزی دست یابید؟

پرده برداری و رونمایی از یک محصول یا خدمت جدید.

مبارزه با رقیب

افزایش فروش

به یادآوری برند و یا برندینگ

ورود به یک یا دو ناحیه جدید

و....

که کلیه اهداف بالا در دو دسته می توانند قرار بگیرند:

پاسخ یا واکنش--- یک اقدام اندازه گیری جهت اندازه گیری فروش، اشتراک، میزان ورود

آگاهی از نام تجاری---- ایجاد واکنش احساسی برای برندتان

 

بازار هدف خود را شناسایی کنید؟

بازار اولیه یا اصلی تان را شناسایی کنید و به بررسی مشخصات آنها بپردازید و پروفایلی از مشخصات مشتریان اصل تان و نحوه ررفتار و عادتهایشان تهیه کنید. این پروفایل بایستی شامل اطلاعات جمعیتی رایج آنها، گروه های درآمدی و عادات رسانه ای آنها باشد.

 

جمع آوری اطلاعات و بررسی هوشمندی بازار:

رقبای شما از چه فعالیتهای بازاریابی استفاده کرده یا استفاده می کنند؟این به شما نشان می دهد که کجا و چگونه بایستی تبلیغ کنید.

در دایرکتوری حوزه رسانه ها جستجو کنید تا هم رسانه ای مناسب برای کسب و کارتان پیدا کنید و هم از فعالیتهای تبلیغاتی رقبایتان باخبر شوید.

 

بودجه خود را تعیین کنید:

چندین راه برای محاسبه بودجه تبلیغاتی وجود دارد، برای مثال درصدی از فروش خالص ماهیانه یا پیش بینی فروش را به تبلیغات تخصیص دهید. از طرفی بودجه شما باید هزینه واقعی رسانه و نیز هزینه های جانبی آن را به حساب آورد.

 

کانالهای دیگر بازاریابی:

شاید شما این اصطلاحات را شنیده باشید: paid, owned , earned media'  ' یا 'POEM' (رسانه های پرداختی، دارایی و دریافتی) را شنیده باشید. این موضوع یک اصطلاح نسبتا جدید است اما مفهوم کاملا حساب شده ای است بطوری که در سطح وسیعی جهت توصیف بازاریابی استفاده می شود.

رسانه های پرداختی: اجزای تبلیغاتی از کمپین بازاریابی شما که برای آن پول رداخت می کنید.

دارایی های رسانه ای: وب سایت شما، ضمانت فروش، فرآیندهای داخلی، برند شما

رسانه های دریافتی: مطبوعات/ روابط عمومی، رسانه های اجتماعی، محتواهای برند شده و ...

کمپین رسانه های پرداختی شما باید به عنوان یک متمم یا تکمیل کننده و پیوسته با رسانه های دریافتی و رسانه هایی که مالکیت آن را داریم، انجام شود.

 

پس از انجام مراحل فوق بایستی چه کارهایی انجام داد؟ تنها انتخاب رسانه ها کافی است؟

 

پاسخ این سوال این است که پس از گذراندن مراحل بالا تازه ماجرای اصلی شروع می شود و مراحل آن به ترتیب عبارتند از:

 

ایجاد پیام:

این پیام بایستی با اهداف کمپینی که از قبل تعیین کرده اید متناسب باشد. برای مثال نوع پیامی که در یک کمپین با هدف برانگیختن پاسخ یا واکنش طراحی می شود با نوع پیامی که در یک کمپین با هدف افزایش آگاهی از نام برند ایجاد می شود با یکدیگر متفاوت است.

 

شناسایی کانالهای رسانه:

رسانه های مختلف، ویژگیهای مختلفی دارند و خصوصیات و مزایای مختلفی را پیشنهاد می دهند. پس از اینکه شما بازار هدفتان، اهداف کمپینتان، بودجه و مزایای رقابتی تان را مشخص کردید، حالا نوبت به انتخاب کانالهای رسانه و اینکه هر دسته چقدر شما را برای رسیدن به اهدافتان کمک می کند می رسیم.

 

متناسب سازی پیام نسبت به هر دسته رسانه:

یک پیام را باید به همراه آواها، تصاویر و یا طرقی که همگی یونیفرم باشند درآورید و برای همه رسانه های مورد استفاده تان بکار ببرید.

 

اجرا:

باید رسانه های انتخابی تان را در زمانها و مکانهای مناسب و با تعداد تکرار و پخش و یا اکران مناسب اجرا کنید، بگونه ای که جمع رسانه های مورد استفاده شما هم افزایی ایجاد کنند و موجب رسیدن شما به نتایج مورد نظر در مدت زمان کوتاهتری شوند.


نظرات

ارسال پاسخ