موتورهای جستجو چگونه کار می کنند فصل 1

 موتورهای جستجو چگونه کار می کنند فصل 1

تصور کنید دنیای وب مانند یک بزرگراه بزرگ و پیچیده شهری است.

هر نقطه توقفی یک سند یا محتوا است (مانند یک صفحه وب، تصویر). موتورهای جستجو نیاز دارند که کل شهر را بگردند (Crawl) و کلیه ایستگاه ها را در مسیر پیدا کنند. بنابراین آنها از بهترین مسیرها استفاده می کنند لینک ها.

ساختار لینک وب سرورها که کلیه صفحات را به هم گره بزند

لینکها اجازه می دهد که رباتهای اتوماتیک موتورهای جستجو (که به آنها Crawler یا Spider نیز گفته می شود) به بیلیونها سند و صفحه به هم متصل شده در وب دستیابند.

وقتی که این موتورها به این صفحات مختلف میرسند، محتویات آنها را خوانده و قسمتهای مهم آنها را با الویت های مختلف در پایگاه داده های عظیم خود نگهداری می کنند تا در زمان نیاز و در مواقع جستجو آنها را در اختیار کاربران قرار دهند. از این رو شرکتهای جستجوگر مانند گوگل و بینگ در سراسر جهان دارای مراکز داده های عظیمی هستند.

جستجو در میان این همه اطلاعات کار بزرگی است و کاربران زمانی که لغتی را جستجو می کنند انتظار دارند در آن واحد نتایج را ببینند.

 

موتورهای جستجو عملا ماشین های پاسخگو هستند. زمانی که یک نفر یک جمله را از آنها سوال می کند، موتور جستجو میلیاردها صفحه را بدنبال موضوع مرتبط می گردد و نتایج را به کاربر برمیگرداند. این نتایج در ابتدا باید برای کاربر مفید و مناسب باشند، و ثانیا آن نتایج را بر اساس شهرت سایت میزبان و غنای محتوا رده بندی می کند و بهترین آنها را برای کاربر نمایش می دهد. بنابراین دو پارامتر مناسب بودن و شهرت در بحث سئو مهم است.

موتورهای جستجو چگونه دو پارامتر مناسب بودن و شهرت را محاسبه می کنند؟

برای یک موتور جستجو مناسب بودن بیشتر از پیدا کردن صفحات با کلمات مناسب است. در زمان های اولیه موتورهای جستجو از این بیشتر قدم بر نمی داشتند و برای همین نتایج آنها ارزش بسیاری نداشت. در طی چندین سال موتورهای جستجو باهوشتر شده و نتایج مرتبط تری را برای کاربرانشان پیدا می کنند. امروزه صدها فاکتور بر پارامتر مناسب بودن تاثیر دارد و ما در این مجموعه آموزش سئو به مهمترین آنها می پردازیم.

موتورهای جستجو از طرف دیگر یک فرض اساسی دارند: هرچه یک سایت، صفحه، سند و ... بیشتر مشهور باشد، اطلاعات با ارزشی خواهد داشت.

دو پارامتر مناسب بودن و شهرت هیچگاه دستی محاسبه نمی شوند. بلکه موتورهای جستجو از معادلات ریاضی و آماری بهمراه الگوریتمهای پیچیده برای محاسبه آنها استفاده می کنند.

این الگوریتم ها عموما به صدها متغیر دیگر نیز وابسته اند. در زمینه بازاریابی موتورهای جستجو به آنها فاکتورهای رتبه بندی گفته می شود.

چگونه در این عرصه موفق شوم؟

یا بازاریابان اینترنتی چگونه موفق می شوند؟

الگوریتم های موتورهای جستجو بنظر غیرقابل نفوذ است. علاوه بر آن موتورهای جستجو اطلاعات نسبتا کمی در رابطه با اینکه چکار کنیم تا ترافیک بیشتری راهی سایت ما شود داده اند. آنچه آنها می گویند، بهینه سازی است و بهتری روش برای آن در ادامه توضیح داده شده است.

سئو از دید خطوط راهنمای وب مسترز گوگل

گوگل یکسری پیشنهاد دارد تا بتوان بواسطه آنها رتبه بندی خود در موتورهای جستجو را بهبود بخشید:

صفحات را برای کاربران طراحی و ایجاد کنید، نه برای موتورهای جستجو. کاربران را منحرف نکنید و هیچگاه اطلاعاتی که به آنها نمایش می دهید را به صورت متفاوت برای موتورهای جستجو به نمایش نگذارید. (به این عمل cloaking می گویند)

سایت را با یک ساختار محکم، سلسله مراتب مشخص و لینک های متنی صحیح طراحی کنید. به این صورت که هر صفحه ای باید حداقل از یک لینک قابل دسترس باشد.

صفحات را با محتوای مفید و مناسب با موضوع ایجاد کنید تا کاربران از خواندن آن لذت ببرند. همچنین برای تصاویر سایت تگ های ALT و title را فراموش نکنید.

همواره در تولید مسیرهای سایت از کلیدواژه استفاده کنید به صورتی که برای انسان خوانا باشد. برای محتوای یکتا همواره یک مسیر داشته باشید و برای محتوای تکراری از 301 redirect یا rel=”canonical” استفاده نمایید.

سئو از دید خطوط راهنمای وب مسترز بینگ

مهندسین بینگ یکسری پیشنهاد داده اند تا بتوان بواسطه آنها رتبه بندی خود در موتورهای جستجو را بهبود بخشید:

مطمئن باشید مسیردهی های سایت یا آدرس های صفحاتتان پاکیزه و همراه با کلیدواژه است.

اطمینان حاصل کنید داده ها و محتوای شما درون رسانه هایی مانند Adobe Flash، Javascript و یا Ajax نباشد.

محتوای خود را از لحاظ کلیدواژه غنی کنید، مطالب مفید بنویسید و این کار را مرتبا تکرار نمایید.

هیچگاه متن و محتوایی را که می خواهید توسط موتورهای جستجو خوانده شوند را درون عکس قرار ندهید.

بازدید: 568

نظرات

ارسال پاسخ