بررسی سئو آنلاین

بررسی سئو آنلاین

اگر شما هم وب سایت دارید، پس حتما بایستی آن را آنالیز کنید و مشکلات آن را بررسی و حل کنید تا بتوانید رتبه بهتری در موتورهای جستجو کسب کنید. اصلا با بررسی و آنالیز وب سایت خود می توانید از کیفیت کار طراح سایت تان یا تولید محتوایتان آگاهی یابید. در این مقاله نه تنها ابزارهای مهمی برای آنالیز و تحلیل وب سایت به شما معرفی می شود، بلکه با ارائه مثال کلیه قسمتهای مختلف جوابها را برای شما تحلیل می کنیم.

ابزار گوگل وبمستر

همیشه بهترین راه برای اینکه ببینید گوگل وب سایت تان را چگونه مشاهده می کند، این است که از خود گوگل بپرسید. ابزار گوگل وبمستر که متعلق به خود کمپانی گوگل می باشد، منبع مطمئنی است که اتفاقا فاکتورهای مهم و کلیدی توضیح می دهد. مهم ترین و کاربردی ترین ابزارها در گوگل وبمستر عبارتند از :

Fetch as Google

این ابزار اجازه می دهد تا یک آدرس اینترنتی خاص را به همانصورتی که گوگل میبیند مشاهده کنید، که باعث می شود ابزار مفیدی خصوصا برای افرادی با سئو ضعیف باشد.در واقع اطلاعاتی که این ابزار برمیگرداند به شما کمک می کند تا صفحاتی که مشکل را دارند را اصلاح کنید و یا کدهای مشکل دار خود را پیدا کنید.

ابزار بررسی سرعت PageSpeed

این ابزار توانایی دارد تا کارایی هم نسخه دسکتاپ و هم نسخه موبایل وب سایت شما را در زمینه سرعت آن بررسی کند. از آنجا که سرعت سایت عامل مهمی خصوصا برای کسب و کارها خصوصا آنهایی که نگهداری بازدیدکنندگان در سایت  برایشان اهمیت دارد، محسوب می شود. امتیاز سرعت سایت شما بر اساس این ابزار می تواند عددی بین 0 تا 100 باشد، بگونه ای که هر چه امتیاز بالاتری داشته باشید، نشان دهنده این موضوع است که سایت شما کارایی بهتری دارد. البته برای استفاده از این ابزار باید بدانید که حتما بایستی از فیلترشکن یا vpn استفاده کنید.

ابزار Check My Links

حتما از اهمیت لینکها با خبرید، به عبارتی هر چه مطالبی که شما در سایت خود قرار داده اید خوب و با محتوای ارزشمند باشد، اما اگر لینک و آدرس آن صفحه مشکل داشته باشد، برای موتورهای جستجو قابل خواندن نخواهد بود، بنابراین استفاده از ابزاری که کلیه لینک های داخلی و خارجی سایت را بررسی نماید اتفاقا بسیار مناسب است. بدین منظور ابزار Check My Links را به شما معرفی می کنیم.

با استفاده از این ابزار می توانید لینک های شکسته هر وب سایتی که مدنظرتان است و نوع ارور آن را بفهمید.

تحلیل سایت در الکسا

امروزه بیشتر افرادی که وب سایت دارند، حتما نام الکسا را شنیده اند و به عنوان مقیاس رتبه سایتشان در الکسا را با سایت های دیگر مقایسه می کنند. در مورد الکسا و معروفیت آن بایستی بگوییم که الکسا رتبه ای به هر وب سایت ارائه می کنند که با افزایش تعداد بازدید های آن سایت، رتبه بهتری نیز خواهد داشت. مطابق تصویر مشاهده می کنید که برای وب سایت مورد بررسی هیچ اطلاعاتی از جمله رتبه جهانی، رتبه در ایران و ... در دسترس نیست که بدین معنی است اصلا بازدیدکننده خاصی از این سایت دیدن نمی کند.

عناصر مهم در وب سایت الکسا عبارتند از رتبه جهانی “global rank”، رتبه در کشور مثلا در ایران “rank in iran” ، نرخ خروج “bounce rate”، تعداد صفحاتی که هر کاربر بطور روزانه مشاهده می کند “Daily Pageviews per Visitor” و متوسط زمان روی سایت “Daily Time on Site” می باشند، که  همه این معیارها برای بررسی وب سایت تان در طول ماه ها و سال ها و یا مقایسه آن با رقبا به شما کمک می کند.

تحلیل سایت در آنالیزور websitegrador

این آنالیزور که محصول کمپانی hubspot  می باشد به هر وب سایت یک امتیاز کلی از 100 نشان می دهد، که بیانگر این است که چقدر آن وب سایت مسائل مربوط به سئو داخلی و خارجی را رعایت نموده است، در ادامه به بررسی تک تک معیارهای این آنالیزور می پردازیم.

امتیاز کلی سایت

یکی از موارد کلی که با استفاده از این ابزار سریعا می توانید یک دید کلی از وضعیت وب سایت خود بگیرید، امتیاز کلی سایت است. مطابق با تصویر زیر این وب سایت تقریبا فقط نیمی از اصول سئو را رعایت کرده و امتیاز 56 از 100 امتیاز را گرفته است.

در قسمت عملکرد سایت سه حوزه مورد بررسی قرار می گیرد از جمله :

اندازه و حجم سایت

 این معیار بایستی بهینه باشد تا مانع از بارگذاری سریع سایت نشود

تعداد درخواست ها

 خصوصا در صفحه اصلی است، که بایستی کمتر از عدد 32 باشد، در غیر اینصورت این عمل هم باعث کندی و عدم کارایی سایت می شود

سرعت صفحات

که در واقع یک سایت باید در چیزی حدود 3 ثانیه یا کمتر کاملا بارگذاری شود.

در مورد این سایت در دو مورد تعداد درخواستها و سرعت صفحات مشکل وجود دارد.

از عوامل دیگر موثر در کارایی سایت می توان به موارد زیر اشاره کرد.

browser caching

در واقع با ذخیره و نگهداری محتواهایی که خیلی مورد استفاده قرار می گیرند در فضای محلی، موجب بهبود سرعت سایت خود می شوید، که این کار دقیقا چیزی است که این معیار اندازه گیری می کند.

ریدایرکت صفحات

بهتر است سایت شما شامل صفحات ریدایرکت نباشد و درصورتیکه دارید حتما از ریدایرکت 301 استفاده کنید. در واقع ریدایرکت ها هم باعث کندی سایت می شوند.

Compression / فشرده سازی یا تراکم

در واقع جهت جلوگیری از کند شدن سایت کلیه کدها بایستی فشرده شده و فایل minify شده آنها روی سایت قرار گیرد، این موضوع شامل کدهای JavaScript و Css هم می شود.

Render Blocking

اصولا کدهای Css به خودی خود باعث Render Blocking می شوند  و اجازه نمی دهند مرورگرها محتوای آنها را بررسی کنند، بنابراین مطمئن شوید در کدنویسی Css وب سایت تان دقت کافی شده و مانع از بررسی محتوای سایت تان نمی شود، چیزی که در مورد سایتی که ما مورد بررسی قرار داده ایم رعایت نشده است (به تصویر زیر مراجعه کنید).

وب سایت مناسب برای موبایل

به چنین وب سایت هایی واکنشگرا یا در اصطلاح ریسپانسیو گفته می شود. با توجه به اینکه امروزه افراد از طریق دستگاه های مختلف از جمله لپتاپ، تبلت و گوشی های موبایل در اینترنت به جستجو می پردازند، استفاده از چنین وب سایت هایی بسیار حیاتی است، چرا که در غیر اینصورت شما مشتریان احتمالی که از دستگاه هایی غیر از کامپیوتر به شما مراجعه می کنند را از دست خواهید داد.

آنالیز سئو سایت

در این قسمت موارد مهمی که بر سئو سایت تاثیر می گذارند بررسی شده و معیارهای مهمی که بر سئو تاثیرگذارند در سایت شما بررسی می شوند، این معیارها عبارتند از :

عنوان های صفحات

عنوان صفحات یک وب سایت نباید تکراری باشند و از طرفی بایستی مزرتبط با محتوای صفحه و جهت بهینه بودن بهتر است کمتر از 70 کاراکتر باشند، همینطور از استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی در عنوان خودداری کنید.

متاتگ توضیحات

همانطور که می دانید یک کاربر پس از خواندن توضیحات، به دومین چیزی که دقت می کند و برای وی بسیار تاثیر گذار است، توضیحات مختصر آن سایت است. این توضیحات مختصر نباید بیش از 155 کاراکتر باشد، چرا که در غیر اینصورت در موتورهای جستجو بقیه آن نمایش داده نمی شود.

سرفصلها / هدینگ ها

سرفصلها باعث ایجاد ساختار برای محتوا می کنند، به اینصورت که اگر یک محتوای طولانی و بسیار تخصصی را بدون استفاده از سرفصلها بنویسید و در اختیار بازدید کنندگان بگذارید، با احتمال کمی به خواندن آن رغبت می کنند. مساله استفاده از هدینگ های مرتبط و مناسب نه تنها برای نگه داشتن بازدید کنندگان در وب سایت اهمیت دارد، بلکه برای موتورهای جستجو نیز اهمیت بالایی دارد.

سایت مپ

سایت مپ نه تنها برای کمک به کاربران و بازدیدکنندگان سایت بلکه برای کمک به موتورهای جستجو نیز ضروری است، در واقع سایت مپ نقش قطب نما در سایت را دارد. در وب سایتی که برای مثال بررسی کرده ایم، مشخص شده که سایت مپ وجود ندارد.

امنیت وب سایت

منظور از امنیت سایت در این آنالیزور داشتن گواهینامه ssl است. این پروتوکل یکی از استانداردهای موجود در وب است و 2 کار مهم انجام می دهد، اولا هر گونه ارتباط و اتصال مابین کاربر و سایت را کد می کند تا توسط دیگران قابل استراق سمع و دزدی نباشد، ثانیا وب سایت هایی که گواهینامه ssl دارند، مانند این است که گواهینامه یا شناسنامه ای شامل اینکه این وب سایت متعلق به چه فرد و با چه آدرسی می باشد، داشته باشد.

آنالیز سایت با ابزار NIBBLER

این ابزار نیز از جمله ابزارهای تحلیل سئو سایت است که نه تنها یک امتیاز کلی به سایت می دهد، بلکه در زمینه های مختلفی از جمله در دسترس بودن سایت، تجربه سایت، بازاریابی و تکنولوژی سایت را مورد بررسی قرار می دهد. برای مثال در مورد سایت مورد بررسی شده همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید امتیاز کلی این سایت 5 می باشد.

همانطور که در منوی سمت راست مشاهده می کنید، عوامل متعددی جهت بررسی سئو خارجی وب سایت در نظر گرفته شده است که عبارتند از :

لینک های داخلی

میزان محبوبیت سایت که با DA (domain authority) و PA (page authority) نشان داده می شود و از فاکتورهای معرفی شده توسط سایت MOZ می باشد و اما توضیحات در مورد این دو فاکتور :

دامین آتوریتی

دامین آتوریتی که در مراجع زیادی با عنوان DA مشاهده می کنید به معنای اعتبار و قدرت دامنه است. این فاکتور در واقع یک عامل نشان دهنده این موضوع است که وب سایت ها با DA متفاوت چه توانایی برای گرفتن رتبه بهتر در موتورهای جستجو دارند. به اینصورت که هر چه دامین آتوریتی بالاتری داشته باشید، نسبت به رقبایتان وضعیت بهتری دارید. این فاکتور یک نمره بین 0 تا 100 است و اگر بطور خلاصه بخواهیم توضیح دهیم هر چه لینکها و بک لینکهای بهتر و بیشتری از سایت های معتبر به دامنه شما داده شده باشد، DA بهتری خواهید داشت.

پیج آتوریتی

پیج آتوریتی هم که با PA نشان داده می شود دقیقا تعریفی شبیه به DA دارد با این تفاوت که نشان دهنده قدرت و اعتبار یک صفحه است. جالب تر اینکه معمولا رتبه دامین آتوریتی از بهترین پیج آتوریتی کمتر است، چرا که بگونه ای دامین آتوریتی نشان دهنده وضعیت کلی دامنه سایت است. در مورد پیج آتوریتی باید بگوییم که دقیقا محبوب ترین و پر بازدید ترین صفحات و صفحاتی با بیشترین بک لینک، پیج آتوریتی بالایی دارند.

بک لینک ها

امروزه اگر بخواهیم دو عامل اصلی برای رتبه گرفتن سایت را بطور کلی مشخص کنیم، باید بگوییم داشتن بک لینک و محتوا مهم ترین موارد در این زمینه هستند.

صفحات اجتماعی

شاید موتورهای جستجو بطور رسمی در مورد اهمیت صفحات و شبکه های اجتماعی چیزی نگفته باشند، اما صحبت های آنها حاکی از این مساله است. مهم ترین شبکه ها در این زمینه عبارتند فیسبوک ، توییتر، گوگل پلاس و ...

کدنویسی وب سایت

کدنویسی وب سایت و بهینه بودن آنها خیلی مهم است، برای مثال مینیفای بودن کدهای HTML و CSS بر سرعت سایت تاثیر می گذارد و همینطور اهمیت های دیگری هم دارند.

فالوورها و لایکهای شبکه های اجتماعی

رفتار سرور

میزان محتوا

میزان محتوا و محتواهای با کیفیت و متمرکز در چند زمینه مشخص اهمیت زیادی دارد. البته اهمیت محتوا جای تعجب ندارد؛ چرا که حتما شما هم در مورد جمله معروف "محتوا پادشاه است" خوانده و شنیده اید.

سن دامین / دامنه

تصاویر و استفاده از تگ آلت

موتورهای جستجو تصاویر را نمی فهمند، مثلا نمی فهمند که این تصویر در مورد سئو است یا در مورد یک شاخه گل، همین است که داشتن تگ آلت بسیار مهم است.

سرفصلها و استفاده از تگ های H1، H2 و ...

رعایت متاتگها از جمله تگ عنوان، توضیحات و ...

ساختار URL

جستجو آدرس URL ها نباید طولانی باشد، چراکه موتورهای جستجو چنین آدرس هایی را نمی پسندند و از طرفی طولانی بودنآدرس باعث می شود درجه اهمیت کلمات کلیدی شما در آن آدرس پایین بیاید.

تازگی وب سایت

منظور از تازگی وب سایت همان استفاده از محتواهای جدید و تازه و همینطور ایجاد لینک و داشتن بازدید کننده سایت است.

منبع : 10 ابزار آنالیز سایت-وب سایت hubspot

نظرات

Website Designing Company In India 1399/11/21 23:30
Website Designing Company In India https://www.akashdayalgroups.com/website-designing-company-india.html Website Promotion Company https://www.websitecompany.in/website-promotion-company.html Seo Services In Delhi https://www.oyecode.com/seo-services-delhi.html

ارسال پاسخ