اهمیت کلیدواژه در سئو

اهمیت کلیدواژه در سئو

کلیدواژه یکی از بنیان های اصلی در زمینه SEO می باشد و بسیاری از موتورهای جستجو ازجمله گوگل بر پایه همین کلیدواژه های ساخته شده اند. بطوری که وقتی وب را Crawl میکنند اطلاعات کلیدواژه را برای صفحات ذخیره می کنند و روی آنها جستجو انجام می دهند. میلیونها پایگاه داده که هر کدام بر موضوع خاصی متمرکز هستند این امکان را فراهم آورده اند که در کسری از ثانیه نتایج را برگردانند.

از این رو اگر می خواهید صفحه شما برای لغتی مانند موفقیت در نتایج جستجو ظاهر شود، مطمئن باشید لغت موفقیت حتما در قسمتی که می تواند Crawl شود از سایت شما موجود باشد.

 سلطه کلیدواژه

این کلیدواژه ها هستند که بیان می کنند ما چه قصدی از جستجو داریم و چگونه با موتورهای جستجو تعامل می کنیم. وقتی که کلماتی را برای جستجو وارد می کنیم، موتور جستجو آنها را با پایگاه داده های غول آسا مطابقت می دهد و نتایج مرتبط را برای ما بر می گرداند. ترتیب کلمات، حروف کوچک و بزرگ، تلفظ و ... اطلاعات کمکی هستند که موتور جستجو برای پیدا کردن نتایج صحیح تر و مرتبطتر از آنها استفاده می نماید.موتورهای جستجو بررسی می کنند کلیدواژه مورد نظر چگونه در صفحات استفاده شده است. از این رو اگر کلیدواژه بخصوصی در نظر دارید باید آنرا بصورت برجسته در قسمت های توضیحات، عنوان و تگ های metadata قرار دهید.
عموما اگر کلیدواژه های خود را تخصصی و محدود کردید در رقابت میان سایت های دیگر موفقتر خواهید بود. مثلا اگر محتوا شما کتاب داستان دو شهر است، کلید واژه کتاب از آنجا که بسیار عمومی و فراگیر است بدرد شما نمی خورد، و عنوان کتاب می تواند گزینه خوبی باشد.

سوء استفاده از کلیدواژه

از زمان شروع جستجوهای آنلاین افراد زیادی بدنبال رقابت در این زمینه بودند و تلاش داشتند صفحات سایت خود را تا حد ممکن در نتایج موتورهای جستجو بالا بیاورند.از آنجا که در ابتدا موتورهای جستجو رده بندی سایت را با توجه تعداد کلیدواژه ها در هر صفحه  می سنجیدند، در ابتدا روش هایی مانند استفاده بیش از حد از کلیدواژه (Keyword stuffing) بوجود آمد. که امروزه این روشها توسط گوگل با جریمه همراه خواهد بود و ممکن است به سایت شما لطمه وارد نماید. 
امروزه بهترین روش استفاده طبیعی از کلیدواژه در متن، عنوان و قسمت توضیحات است. برای مثال اگر عنوان محتوای شما برج ایفل باشد و شما در باره همین برج مطلب گفته باشید، مطمئن باشید صفحه شما برای کلیدواژه برج ایفل ثبت خواهد شد و نیاز به کار خاصی نیست. 
توجه شود که هدف از استراتژی کلیدواژه این نیست که در همه کلیدواژه های بالا بیایید، بلکه بتوانید برای کلید واژه های خاصی که سایت شما در رابطه با آنها ارائه خدمات می کند موفق عمل کنید.

بهینه سازی درون صفحه ای

استفاده از کلیدواژه و هدف گذاری همچنان قسمتی از الگوریتمهای موتورهای جستجو هستند و ما میتوانیم از یکسری تکنیک جهت بهینه سازی سایت در همین رابطه استفاده نماییم. با توجه به تجربیات گذشته ما از کلیدواژه در موارد زیر استفاده نمایید:
- حداقل یکبار در عنوان، همچنین تلاش شود تا می توانید کلیدواژه اصلی خود را در ابتدا ذکر کنید.
- یکبار در نزدیکی بالای صفحه
- حداقل دو یا سه بار در قسمت بدنه سایت (یا به تعداد بیشتر اگر متن شما زیاد باشد).
- یکبار در آدرس سایت
- حداقل یکبار در تگ توضیحات (description).

و همچنین نباید از کلیدواژه ها در قسمت متن لینک ها(anchor text) که به قسمت های دیگر از سایت اشاره می کنند استفاده کنید.
کلیدواژه ها: سئو کلیدواژه
بازدید: 15878

نظرات

ارسال پاسخ