30 ایده بازاریابی محتوا ارزان

30 ایده بازاریابی محتوا ارزان

اگر می خواهید یک بازاریاب را واقعا عصبانی کنید به او بگویید که محتوا یا تولید محتوا یک روش بازاریابی ارزان قیمت است. البته نمی گوییم که این صحبت کاملا غلط است، اما باید بگوییم که مطمئنا محتوا ارزان نیست. مهمترین هزینه برای تولید محتوا هزینه زمانی است، و همانطور که می دانید زمان ارزشمندترین مورد در جهان اسنت که غیر قابل بازگشت هم نمی باشد.

و اما چرا تولید محتوا زمانبر است؟چرا که منظور تولید محتوای یونیک و ارزش آفرین است و شما نمی توانید مقاله های وبلاگ های دیگران را دوباره تولید و یا بعبارتی کپی کنید، و برای تولید مقالات، ای بوک ها محتواهای چند رسانه ای و مواردی از این قبیل شما به زمان نیاز دارید، که مهم ترین و گرانبها ترین مورد در جهان است.

بازاریابی محتوا می تواند ساعتها و گاهی اوقات میزان زیادی کار دستی و فکری بصورت جدی از شما بگیرد، به همین خاطر است که ما در این مقاله سعی داریم لیستی از 30 ایده مهم و کاربردی که کمترین هزینه ممکن را می توانند برای شما داشته باشند، فراهم کنیم.

Slide share

حتما شما هم پروپوزال ها،  نمونه کارها، فرم های آشنایی با شرکت و یا حتی آموزش های درون سازمانی و یا کاتالوگ های مزایا و معایب و خصوصیات محصولات

ایجاد واژه نامه مخصوص صنف شما

هیچکس بهتر از شما از کلمات اختصاری، شرایط و زبان عامیانه صنعت شما بهتر از شما نمی داند. ایجاد سریع یک واژه از تعاریف و اصطلاحات  مربوط به حوزه کسب و کار شما یکی از روش های بازاریابی محتوا ارزان است.

الگوهای رفتاری-تولید محتوا

شناخت الگوهای رفتاری در کسب و کار نه تنها به شما برای شناخت نوع رفتار و گرایش مشتریان تان کمک می کند، بلکه مطالعه نوع رفتار اکثریت و اقلیت حتی برای مشتریان هم خوشایند است و در واقع آنها هم بهتر می توانند رفتار رقبای خود را بفهمند. از طرفی صرف نام "الگوهای رفتاری" خود مورد محبوبی است و نیاز نیست تا شما در این مورد تبلیغ کنید، همین که بسیاری از گزارش های مورد استفاده خود را به عنوان محتوای الگوهای رفتاری منتشر کنید که چیزی حدود 5 دقیقه بیشتر زمان نمی برد، در واقع محتوای مورد استفاده مشتریان تان را ایجاد و تامین کرده اید.

ویرایش یا تبدیل محتواها

آیا به اندازه کافی از محتواهایی که تابحال تولید کرده اید، استفاده لازم را برده اید؟ ماهرترین بازاریاباناز محتواهایشان برای استفاده مجدد یا بکاربردن در چرخه های دیگر مثلا با تغییر جلد، تغییر عنوان، تبدیل آنها به مقالات، کتاب های الکترونیکی و ... استفاده می کنند.

سازماندهی محتوا

یکی از کارهایی که در بحث تولید محتوا باید به آن دقت کنید، دقت به نقطه نظرات و مباحثی است که دیگر رقبا در زمینه کاری شما به آن پرداخته اند، با این کار در زمانتان برای پیدا کردن موضوع محتوا سرمایه گذاری خواهید کرد و می توانید در عوض وقتتان را به تهیه محتواهای بیشتر، تولید اینفوگرافی یا اشتراک آنها و همینطور اشتراک گذاری محتواها در رسانه های اجتماعی اختصاص دهید.

استفاده از اشتیاق کارکنان

هر کسی قدردانی را دوست دارد و این در مورد کارکنان شرکت شما نیز صدق می کند. بنابراین از فرصت ستاره ساختن از کارکنان و مورد توجه قراردادن آنها استفاده کنید و مثلا با ذکر نام آنها به عنوان محقق و یا تهیه کننده محتوا و یا چیزی که اخیرا رایج شده، آموزش ها از زبان کارشناس و متخصص شرکت ما آقا/خانم x استفاده کنید و کاری کنید کارکنان خودشان بخواهند شما را در تهیه محتوا یاری کنند و بدین طریق می توانید حتی از ساکت ترین کارکنان سازمانتان فردی مشتاق برای تولید محتوا و در نهایت موثر در موفقیت بازاریابی محتوا ایجاد کنید.

از روز کاری خودتان بگویید

حتما می دانید هر روز کاری شما پر است از تجربه های تخصصی در مورد مشتریان یا محصولات شما، چقدر خوب است که این تجارب را با دیگران به اشتراک بگذارید. امروزه حتی بسیاری از بازاریابان حرفه ای محتوا از شیوه به اشتراک گذاری قسمتهایی از یک روز کاری خود با دیگران به تولید محتوا و جلب توجه مشتریان یا افراد مورد نظر خود می پردازند. در این راستا خصوصا استفاده از رسانه های اجتماعی و استفاده از ویدئوها بسیار توصیه می شود.

برای روشن تر شدن موضوع برای شما یک مثال واضح تر می گوییم :

زمانی که می خواهید برند و سازمان خود را به عنوان برندی بزرگ و فعال به دیگران معرفی کنید، می توانید برای مثال هر هفته یکی از کارکنان خود را مسئول کنید تا از روال کارها و تجربه های روزانه اش فیلم بگیرد و مثلا در اینستاگرام یا دیگر رسانه های اجتماعی با دیگران به اشتراک بگذارد.

محتوای ایجاد شده توسط کاربران

در رسانه های اجتماعی فالوورهایتان را و در وبلاگها خوانندگان تان را بصورت فعال دعوت کنید تا عکس ها، نقطه نظرات، افکار، نظراتشان در مورد محصولات شما و یا راهکارهایی که در مورد استفاده بهتر از خدمات و یا محصولات شما را دارند را بیان کنند. این کار موجب می شود نه تنها کاربران را به عکس العمل متقابل در برابر کالاها و خدمات خود وا دارید، بلکه دیگر مشتریان بالقوه برای نظرات این افراد ارزش بیشتری قائل هستند و به خواندن این نظرات علاقه و واکنش بیشتری نشان می دهند.

ساختن چک لیست

شاید ایجاد یک e-book کار مشکلی باشد، اما منظور ما از ساختن چک لیست ایجاد یک راهنما در یک زمینه خاص است. برای مثال اگر شرکت طراحی سایت هستید، یک چک لیست مناسب مثلا در مورد "چگونه یک شرکت طراحی سایت انتخاب کنیم" و مراحلی که یک فرد باید طی کند تا به بهترین شکل بتواند اینکار را انجام دهد، بنویسید. این چک لیستها قرار نیست جامع ترین فرمت ممکن باشد، بلکه قرار است بتواند مخاطبش را در نحوه انجام کاری راهنمایی کند.

بنابراین پیشنهاد می کنیم راهنماها و چک لیست های مناسبی برای راحت تر کردن کار مشتریانتان در زمینه های مربوط به انتخاب محصول، کار با محصول یا نگهداری آن ایجاد کرده و آن را به عنوانیک پیشنهاد رایگان روی وب سایت خود قرار دهید.

محبوب ترین پست ها

باور کنید هر وب گرد یا کسی که از وب سایت شما دیدن می کند در مورد محبوب ترین مقالات و محتواهای شما و از طرفی نوع مقالات و محتواهایی که شما منتشر می کنید، کنجکاو است. بنابراین با انتشار مطلبی در مورد این محبوبترین ها اتفاقا ترافیک زیادی را به مقالات قبلی تان هدایت می کنید. از این روش هر چند وقت یکبار خصوصا در رسانه های اجتماعی خود استفاده کنید تا ترافیک خوبی را به سمت سایت خود جذب کنید.

Culture Code

وب سایت HobSpot بخشی را بنام Culture Code ایجاد کرده، که لینک آن وجود دارد، به آدرس آن مراجعه کنید، در واقع این خدمت بنوعی یک slideshare است، که اتفاقا اخیرا بسیار ویروسی و پر استفاده هم شده است، در مورد کسب و کار خود، قوانین و مقرارات آن و منش و رفتار آن در این وب سایت می توانید خود را معرفی و در مرکز توجه قرار دهید.

منابع جمعی ایجاد کنید

دیگر وبلاگ نویسان را برای تعامل با وبلاگ خود دعوت کنید، برای این کار می توانید با ایجاد سوال در لینکداین یا توییتر خود از آنها دعوت به همکاری کنید.در نهایت  افکار و عقاید آنها را در یک مقاله جمع آوری کنید، و مطمئن شوید که این مقاله را به اندازه کافی خصوصا در رسانه های اجتماعی به اشتراک گذاشته اید. از جمله اشتراک گذاری مقاله با کسانی که به آن پاسخ داده اند و همینطور اشتراک گذاری با کسانی که به آن پاسخ ها نیاز دارند.

استفاده از گرافیک های تخصصی (مخصوص شما)

این کار ممکن است کمی وقتگیر و دشوار باشد، خصوصا وقتی صحبت از ایجاد اینفوگرافیک های خاص است، اما کمیک های تصویری آماده زیادی وجود دارد که می توانید بهترین استفاده را از آنها ببرید تا بدین وسیله بتوانید بازاریابی با کمترین هزینه را ایجاد کنید. در واقع هدف نهایی شما این باشد که در نهایت یک تصویر طنز آمیز و مرتبط پیدا یا ایجاد کنید، آن را در کمترین زمان ممکن شخصی سازی کنید، مثلا توضیحات مخصوص خود را به آن بیفزایید و در نهایت آن را در وبلاگ، وب سایت یا کانال های اجتماعی خود بیفزایید.

قسمت سوالات متداول و قرار دادن نکات جالب در آن

قسمت سوالات متداول یکی از مهم ترین قسمت های یک وب سایت است، چرا که بسیاری از افراد سوالات خود را در اینترنت جستجو می کنند و اینگونه شما شانس بیشتری برای پیدا شدن خواهید داشت، بنابراین نه تنها سعی کنید به عمده و مهم ترین سوالات مخاطبانتان پاسخ دهید، بلکه در میان پاسخ هایتان به جنبه هایی که شما و سازمانتان می تواند کمک کند صحبت کنید. سعی کنید فرمت صفحه سوالات متداول تان فرمتی شبیه مصاحبه با افراد متخصص را داشته باشد.

انتشار خلاصه کتاب

مخاطبان خود را با قسمت کوچکی از آخرین کتابی که خوانده اید یا با قسمتی از کتاب مفیدی که راهکارهای مناسبی برای آنها دارد وسوسه کنید. این کار را می توانید با انتشار مقدمه یا انتشار یک بخش مهم و انگیزشی از کتاب یا خلاصه نهایی کتاب انجام دهید، در واقع با اینکار یک محتوای مهم و انگیزشی با کمترین هزینه ایجاد کرده اید.

مقایسه

چگونه محصول خود را با دیگران مقایسه کنیم؟ مشتریان بالقوه شما شدیدا دوست دارند بدانند، بنابراین به دانستن و آگاهی آنها کمک کنید. تجزیه تحلیل رقابتی یکی از مهم ترین قسمت های وب سایت شما را تشکیل می دهد، که حتما باید آن را چه در ارتباط با مشتری و چه در وب سایت خود به عنوان یک مزیت رقابتی داشته باشید.

داستان برند خود را برای مشتریان مشخص کنید

اگر صاحب کسب و کار هستید، حتما می دانید که آزاردهنده ترین مساله در مورد مشتریان، تصور غلطی است که ممکن است نسبت به برند، صنعت یا تخصص شما داشته باشند. بنابراین این فرصت را از خودتان نگیرید، داستان بخصوص خود را تعریف کنید و اجازه دهید تا بفهمند اشتباه می کنند، البته کاملا مودبانه ...

پاسخ به بحث ها

اگر در زمینه تولید محتوا فعالیت خود را آغاز کنید، همیشه با بازخورد مثبت و آغوش باز افراد روبرو نمی شوید، گاهی اوقات شاهد جبهه گیری و نظرات مخالف و یا تجربه های منفی دیگران خواهید بود. اتفاقا نکته ای که در این زمینه وجود دارد این است که نباید تصمیمی از سر ترس بگیرید و یا به بحث خاتمه دهید... رسالت شما در این باره این است که مودب و حرفه ای باشید و پاسخ اندیشمندانه ای به بحث مورد نظر دهید و تمام جنبه های ابهام را روشن کنید.

مصاحبه با مدیرعامل شرکت

ممکن است شما بودجه ای برای سرمایه گذاری در تولید محتوای ویدئویی با کیفیت بالا نداشته باشید، اما استفاده از دوربین با کیفیت گوشی های هوشمند حتما برای شما امکان پذیر است، بنابراین نه تنها متن مصاحبه با مدیر عامل شرکتتان را قرار دهید، بلکه از این مصاحبه فیلمبرداری کنید و از فیلم آن در جاهای مختلف از جمله سایت و رسانه های اجتماعی استفاده کنید.

استفاده از اپلیکیشن vine برای حساب توییتر و فیسبوک

با استفاده از این اپلیکیشن که مخصوص هاستینگ فیلمهای با کوتاه است، شما می توانید فیلم های 6 ثانیه ای بگیرید و آن را در اکانت توییتر یا فیسبوک خود به اشتراک بگذارید. و مهمتر اینکه تهیه چنین فیلم کوتاهی آن هم با استفاده از گوشی همراه یکی از راحت ترین و ارزان ترین راه های تهیه محتواست.

یک اکانت pinterest بسازید

در پینترست یک اکانت بسازید و در آن تصاویر و بوردهای مناسب برای کاربران یا مشتریان بالقوه تان را اضافه کنید و همینطور از رهبران فکری صنعتتان دعوت کنید تا برای شما مطالب درخور و مناسب بفرستند و نه تنها آنها را از طریق پینترست خود با دیگران به اشتراک می گذارید، بلکه افراد زیادی نیز به صفحه شما می آیند و با دیگران مطالب شما را به اشتراک می گذارند.

از تصاویر سفارشی سازی شده استفاده کنید

تصویر برند خود را بهبود دهید، برای اینکار بایستی تصویر و لوگو برند خود را زیاد به دیگران نشان دهید و افراد اتفاقا این برند را بگونه ای ببینند که برای آن اعتبار قائل شوند. برای این منظور پیشنهاد می کنیم تصویر برند خود را به یک نقل قول مختصر یا آمار تکان دهنده متصل کنید، برای این کار لازم نیست از ابزارهای حرفه ای و یا صرف زمان زیاد استفاده کنید، گاهی استفاده از لوگوی شما نیز به تنهایی کفایت می کند.

تا مقاله بعدی با ما همراه باشید، چرا که نکات بیشتری برای تولید محتوا ارزان با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.

اگر شما هم راه های مناسب و کم هزینه ای برای تولید محتوا می شناسید، با ما به اشتراک بگذارید.

نظرات

ارسال پاسخ