چگونه یک فروشگاه اینترنتی راه اندازی کنیم؟

چگونه یک فروشگاه اینترنتی راه اندازی کنیم؟

اگر شما آماده شده اید که مسئولیت سرنوشت خود را بر عهده بگیرید و میخواهید خودتان فروشگاهی راه اندازی کنید، اما سرمایه ی لازم برای خرید و یا اجاره ی یک نفره یا فروشگاه را ندارید، پس یک کسب و کار آنلاین راه اندازی کنید، در این مقاله نه تنها اصول مهم راه اندازه فروشگاه اینترنتی را به شما می گوییم، بلکه  به شما پکیج آموزش رایگان کسب و کار اینترنتی نیز معرفی می شود.

اما داشتن یک فروشگاه اینترنتی چه مزایایی دارد؟ از جمله مزایای آن این است که به جای اینکه هر کس از مغازه یا خیابان شما بگذرد، ممکن است سری به مغازه ی شما بزند، شما شانس رسیدن و رویارویی با هزاران مشتری را دارید، علاوه بر آن شما تقریبا نیازی به پرداخت بابت مکان فروشگاه خود ندارید (عدم نیاز به پرداختهای ماهیانه برای هزینه مکان). با این حال، مانند هر کسب و کار دیگری، شما به یک محصول عالی و یک طرح بازاریابی مشخص نیاز دارید.

برای اینکه بفهمید چگونه می توانید کسب و کار آنلاین خود را آغاز کنید، برداشتن این چهار گام ضروری است:

1) محصول و برنامه کسب و کار خود را توسعه دهید:
2) فروشگاه اینترنتی (آنلاین) خود را بسازید.
3) از یک خدمات تجارت الکترونیک فراگیر استفاده کنید.
4) به جذب و حفظ مشتریان خود بپردازید.

اگر حس می کنید پیش از خواندن این مقاله به اطلاعات بیشتری در مورد ماهیت کسب و کارهای اینترنتی نیاز دارید، همین حالا پکیج آموزشی رایگان کسب و کار اینترنتی ایده بانک را مشاهده کنید.

در این مطلب به توضیح گام اول و چگونگی انجام آن می پردازیم:

محصول و برنامه کسب و کار خود را توسعه دهید:

تصمیم بگیرید که چه میخواهید بفروشید!!!

اگر می خواهید یک فروشگاه اینترنتی راه اندازی کنید، شما احتمالا هم اکنون ایده ای در سر دارید که چه محصول خوبی بفروشید. این را به خاطر بسپارید که برخی موارد خاص بصورت اینترنتی راحت تر بفروش می رسند و برخی محصولات دیگر به خاطر ماهیت خاصشان، که حتما باید از نزدیک دیده شوند، توسط فروش اینترنتی سخت تر به فروش می رسند. در هر صورت، شما باید به وجود ارزش در محصول خود اعتقاد داشته باشید، در غیر اینصورت ارتباط با مشتریان بسیار سخت خواهد شد. در اینجا بایستی چند سوال را در نظر بگیرید:

 • آیا یک محصول فیزیکی است، که نیاز به حمل و نقل دارد؟ یا یک محصول دیجیتال است که می توانید از طریق اینترنت آن را ارسال کنید.

  آیا شما برای هر محصولی نیاز به موجودی بیش از یک محصول دارید؟ یا از هر یک از آنها فقط یک عدد موجود است (مثلا آثار هنری)؟

  آیا میخواهید حجم وسیعی از محصولات را بفروشید یا برنامه دارید که محصول خاصی مثلا فقط کتاب یا تی شرت بفروشید؟

  آیا محصول را خودتان خلق کرده اید؟ اگر چنین است، مطمئن شوید که می توانید تقاضای بوجود آمده را تامین کنید. با یک تامین کننده خوب و قابل اطمینان رابطه تان را شکل دهید.

  اگر در رابطه با تهیه محصول توسط خودتان برنامه ای ندارید، شما به یک تولیدکننده خوب نیاز دارید.

  کمپینهای مختلفی را بسنجید تا یکی از آنها که بهترین ایده برای کسب و کار شماست را پیدا کنید. تصمیم بگیرید که شما حمل و نقل محصولات شما چگونه خواهد بود؟ برنامه ای بریزید که چگونه محصولات شما از محل شما بطور کارآمدتری انتقال یابند

  شما باید کاملا با محصول یا خدمتتان آشنا باشید. به منظور اینکه بطور موثری اسم خود را همه جا پخش کنید و یا بعبارتی برای فروشگاه خود بازاریابی کنید، شما نیاز دارید در جامعه مورد هدفتان و با مردم آن صنعت به معاشرت بپردازید. اطمینان حاصل کنید که محصول شما چیزی است که می تواند برای مسافتهای دور هم کاربرد داشته باشد و یا بتوان برای مسافتهای دور نیز ارسال کرد.

 • یک وجه تمایز یا برتری پیدا کنید:

 • دانستن اینکه چه محصولی می خواهید بفروشید تنها یک قسمت از ایجاد یک کسب و کار آنلاین است. شما باید به این سوال پاسخ دهید که چه چیزی خدمات شما را از افرادی که سرویسی مشابه شما ارائه می دهند (چه بصورت آنلاین و چه غیر آنلاین) مجزا می کند؟ چرا مشتری باید آن محصول را از شما بخرد در حالی که برای مثال می تواند آن را از 100 مغازه ی آنلاین دیگر بخرد؟رقبای خود را شناسایی و اندازه گیری کنید.

 • یکدفعه و همینطوری و بدون مقدمه به وسط گود فروش یک محصول خاص نپرید، مگر اینکه قبل از آن به وبسایتهای رقبایتان (کسانی که میخواهید با آنها رقابت کنید) نگاه کرده باشید. بازارهای اصلی آنلاینی که برنامه دارید محصولات خود را در آنها تبلیغ کنید بخاطر بسپارید؛ و رقابت را در آن پرتالها چک کنید.

  چیز واقعا درست و یا خوبی ارائه دهید (به عبارتی چیزی که بدرد بخور باشد). اگر اجناس دست دوز و یا کارهای هنری می فروشید، اصل بودن کارهایتان خودش می تواند محصولاتتان را متمایز کند.

  تخصص پیشنهاد کنید.

  شاید چیزی که سازمان شما را از بقیه متمایز می کند، تخصص شما در نوع محصول یا خدمتی باشد که می فروشید.

  یک فرآیند خرید کاربرپسند پیشنهاد دهید. حتی اگر محصول شما بسیار مشابه با مواردی است که بطور آنلاین بفروش می رسد، شما می توانید فروشگاه خود را با استفاده از تجربه خریدی ایمن، راحت و جالب، از دیگران متمایز سازید. مطمئن شوید که وب سایت شما برای پیدا کردن محصول یا مطلب مورد نظر و نیز جستجو راحت است برای به اشتراک گذاری جالب است. ریسپانسیو باشید و خدمات مشتریان خوبی فراهم کنید، بگونه ای که دیگران نکرده اند.

 • ابتدا فروش خود را در مقیاس کوچک بسنجید.
 • در دنیای واقعی، این بسیار هشیارانه است که تلاش کنید محصولات خود را از طریق دیگران بفروشید، این در واقع یک راه میانبر است (بصورت محموله، بازارهای ارزان یا بازارهای فروش اجناس دست دوم، شو و نمایش و ...) که قبل از راه اندازی و شروع فروشگاه اصلی باید طی شود. فروش محصولاتتان را در  Craigslist, Half.com ,ebayو سایتهای مشابهش، بصورت شخصی امتحان کنید. در اینجا به دنبال چه هستید؟

  چه کسی محصول شما را می خرد؟

  اگر خلاصه آزمایش یا تحقیق شما را پاسخ دهند، کوپن تخفیف یا هدیه رایگان به آنها هدیه دهید. در این زمان می توانید آزمایش کنید که چگونه می توانید محصولتان را به مشتری برسانید؟ آیا از بسته بندی خوبی استفاده می کنید؟ آیا آن را بخوبی توصیف می کنید؟

   

 • یک طرح کسب و کار بسازید.
 • قبل از آنکه فرآیند بازگشایی فروشگاه اینترنتی خود را شروع کنید، کمی زمان بگذارید تا جزئیات طرح کسب و کار خود را ترسیم کنید. خواه ناخواه شما به بودجه افراد خارجی برای سرمایه گذاری احتیاج خواهید داشت. این کار کمک می کند تا شما گامهایی را که برای راه اندازی موفق کسب و کارتان نیاز خواهد داشت، برنامه ریزی کنید.

  هزینه عملیاتی و استراتژی بازاریابی تان برآورد کنید. بدین منظور شما باید موارد زیر را به حساب آورید.

 • هزینه های تولید، خواه خودتان محصول را ایجاد کرده باشید، خواه با یک تولیدکننده قرارداد بسته باشید.
 • هزینه های حمل و نقل
 • مالیاتها
 • دستمزد کارکنان، اگر کارمندی داشته باشید
 • هزینه رای نامه دامنه و سرویس هاستینگ وب.
 • ثبتنام کسب و کارتان با توجه به قوانین شهری یا کشوری

زمانیکه شما برای انجام رسمی کار آماده هستید، شما به نامی برای کسب و کار و پر کردن برگه های حقوقی و مالیاتی برای ثبتنام کسب و کار خود نیاز دارید.

اگر در هریک از مراحل بالا مشکل دارید یا نیاز به مشاوره کسب و کار اینترنتی دارید، با قرار دادن کامنت یا مراجعه به بخش e کسب و کار سوال خود را مطرح کنید، ما در اولین فرصت با شما تماس خواهیم گرفت.

 

نظرات

عیسی 1394/11/5 14:56
سلام من یکسری محصولات دارم که از ترکیه وارد می کنم، دوست دارم بتونم علاوه بر فروش مغازه ای آنها را از طریق اینترنت هم بفروشم، میشه راهنمایی کنید چکار کنم و یک دید کلی نسبت به فرایند انجامش بدید؟ ممنون از مطلب مفیدتون

ارسال پاسخ