آموزش سئو - عملکرد موتورهای جستجو

آموزش سئو - عملکرد موتورهای جستجو

 

موتورهای جستجو دو عملکرد عمده دارند : کراول کردن وب سایت ها و ایندکس کردن آنها و ایجاد یک فهرست معتبر برای جستجوی کاربران تا بتوانند بهترین و مرتبط ترین مطالب را از معتبرترین وب سایت ها برای جستجوها به نمایش درآورند :

جهان وب را به عنوان یک شبکه مترو در یک شهر بزرگ تصور کنید که این شبکه در سرتاسر شهر کشیده شده است، هر توقف مترو یک سند منحصر بفرد است (که معمولا یک صفحه وب سایت، و گاهی اوقات یک فایل JPG،  PDF و ... می باشد). موتورهای جستجو نیاز به یک راهی برای خزیدن و طی کردن کل شهر دارند تا بتوانند تمام توقف هایی که در طول مسیر شده است را پیدا کنند، این کار در حوزه وب از طریق لینکها انجام می شود، بدین صورت که اکثرا موتورهای جستجو از طریق لینک ها صفحات جدید را می شناسند.

کراول و ایندکس وب سایت ها

وظیفه کراول و ایندکس موتورهای جستجو عبارت از کراول و ایندکس کردن میلیاردها اسناد، صفحه، فایل، اخبار، فیلم، و رسانه در محیط جهانی وب می باشد.

ارائه فهرست یا پاسخ

ایجاد پاسخ برای جستجوهای کاربران، که عبارتست از ایجاد لیستهایی از صفحات مرتبط مطابق با رتبه بندی آنها...

کراول و ایندکس

ساختار لینک یک وب سایت همه صفحات وب سایت را به هم مرتبط می کند و از طرفی ساختار لینک های خارجی وب سایت موجب می شود که همه وب سایت های جهان بهم مرتبط شوند.

لینک ها اجازه می دهند که ربات های خودکار موتورهای جستجو که به آنها کراولر یا اسپایدر گفته می شود به میلیاردها اسناد متصل در وب دست یابند.

هنگامی که موتور جستجو یک صفحه را پیدا می کند، برای آن کدی در نظر گرفته و آن را در پایگاه داده وسیع خود ذخیره می کند، تا بعدها هرگاه نیاز به بررسی آن بود بتواند براحتی آن را فراخوانی کند. البته ناگفته نماند با توجه به این موضوع که موتورهای جستجو باید بتوانند در هزارم ثانیه به اطلاعات این میلیاردها صفحه نگهداری شده دست یابند، بنابراین شرکت های مربوط به موتورهای جستجو در سراسر جهان دیتا سنترهای قدرتمندی قرار داده و اطلاعات را بسته به موقعیت از نزدیکترین دیتا سنتر فراخوانی می کنند.

این دیتا سنترهای عظیم و هیجان انگیز از هزاران دستگاه پردازش اطلاعات جهت پردازش سریع داده ها و اطلاعاتش استفاده می کند. بنابراین هنگامی که شخصیدر هر یک از موتورهای جستجوی اصلی عبارتی را جستجو می کند، موتورهای جستجو سریعا از نزدیکترین دیتا سنترهای خود تقاضای نتیجه می کنند. در نظر داشته باشید که حتی یک تا دو ثانیه تاخیر می تواند باعث نارضایتی شود، بنابراین موتورهای جستجو هم بایستی به اندازه همان دیتا سنترها برای ارائه پاسخ سریع عمل کنند.

ارائه فهرست یا پاسخ

موتورهای جستجو ماشینهای پاسخ دهنده هستند، ماشین هایی هستند که به جستجوی افراد پاسخ می دهند. زمانیکه فردی یک جستجوی آنلاین انجام می دهد، موتورهای جستجو  یک دسته از میلیاردها اسناد را مرتب می کنند و دو کار انجام می دهند : اول اینکه ، تنها نتایجی را که برای پرس و جو جستجوگر مرتبط یا مفید است، باز می گرداند. دوم اینکه، این نتایج را با توجه به محبوبیت وب سایت های مورد نظر رتبه بندی می کند. این موارد نشان می دهد هم اهمیت و هم  محبوبیت توسط موتورهای جستجو مورد بررسی قرار می گیرد.

موتورهای جستجو چگونه مربوط بودن و محبوبیت یک وب سایت را تعیین می کنند؟

برای یک موتور جستجو، مربوط بودن چیزی بیش از پیدا کردن صفحه ای با کلمات و واژه های مرتبط است.  در روزهای ابتدایی عمر وب، موتورهای جستجو به همین معنای ابتدایی و مربوط بودن کلمات بسنده می کردند و در واقع مربوط بودن یا relevancy  وب سایت به رعایت همین یک گام ساده بستگی داشت، و نتایج جستجو به چنین مواردی محدود بودند. با گذشت سالها، مهندسین هوشمند روشهای بهتری برای مطابقت دادن و پیدا کردن بهترین نتایج برای جستجوها یافتند. امروزه صدها فاکتور روی مربوط بودن یا relevancy وب سایت تاثیر می گذارند، که خوشبختانه در این آموزش به مهم ترین این عوامل می پردازیم.

موتورهای جستجو معمولا فرض می کنند که محبوب ترین وب سایت، صفحه، یا سند، شامل ارزشمند ترین اطلاعات بایستی باشد.ناگفته نماند که این موضوع باعث افزایش چشمگیر رضایت کاربران در رابطه با نتایج جستجوها شد، که در واقع موفقیت بزرگی به حساب می آید.

محبوبیت و مرتبط بودن بطور دستی مشخص نمی شوند. در عوض، موتورهای جستجو از الگوریتم ها و مدل های ریاضی برای مرتب سازی و همین طور ارتباط استفاده می کنند، و سپس آنها را به ترتیب کیفیت (محبوبیت) رتبه بندی می کنند.

این الگوریتم ها اغلب شامل صدها متغیر هستند، که به آنها فاکتورهای رتبه بندی موتورهای جستجو می گویند.

چگونه می توانم در زمینه نتایج جستجو به موفقیت برسم؟

یا به عبارتی چگونه بازاریابهای موتورهای جستجو موفق می شوند؟

ممکن است که الگوریتم های موتورهای جستجو غیرقابل نفوذ بنظر برسد، اما در واقع حقیقت این است که موتورهای جستجو خودشان مقداری اطلاعات در مورد اینکه چگونه به نتایج بهتر برسیم یا ترافیک وب سایتمان را افزایش دهیم ایجاد می کنند. در ادامه می خواهیم در مورد اطلاعاتی که موتورهای جستجو در رابطه با بهینه سازی و بهترین شیوه ها در اختیار کاربران قرار می دهند، به شما بگوییم ...

راهنمایی ها و اطلاعات سئو توسط گوگل وبمستر

گوگل توصیه می کند برای اینکه رتبه بهتری در موتور جستجویش کسب کنید، به توصیه های زیر عمل کنید :

  • صفحات را فقط به خاطر استفاده و خوش آیند کاربران بسازید، نه برای موتورهای جستجو. کاربران خود را فریب ندهید و یا اینکه مطالب و محتواهای متفاوتی از آنچه به کاربران نشان می دهید، را به موتورهای جستجو نشان ندهید، به عبارت دیگر از انجام اعمالی که "مخفی کردن" محسوب می شوند، خودداری کنید(برای مثال از متن های پنهان با فونت های سفید و مواردی از این قبیل خودداری کنید).
  • وب سایتی با سلسله مراتب روشن و لینک های متنی ایجاد کنید. هر صفحه باید حداقل از طریق یک لینک متنی استاتیک قابل دسترسی باشد.
  • یک وب سایت مفید و غنی از اطلاعات بسازید و صفحاتی بنویسید که بوضوح و بطور دقیق توصیف کننده محتوای شما باشند. مطمئن شوید که المنت های تگ عنوان و ویژگی های تگ آلت توصیفی و صحیح باشند.
  • از کلمات کلیدی برای ایجاد URL های توصیفی و انسان پسند استفاده کنید. برای رسیدن به یک صفحه یا سند تنها از یک نسخه از URL استفاده کنید و در صورتیکه مطلب و محتوای کپی دارید، حتما از ریدایرکت 301 یا ویژگی rel="canonical" استفاده کنید.

 

اطلاعات سئو توسط بینگ وبمستر

موتور جستجوی بینگ که متعلق به مایکروسافت می باشد، شاید به جرات دومین موتور جستجوی پر قدرت جهان باشد. مهندسان بینگ در مایکروسافت برای رتبه بندی بهتر در مورتور جستجوی خود توصیه می کنند که :

  • مطمئن شوید که برای ساختار URL های خود از یک ساختار ساده، مرتب و غنی از کلمات کلیدی در نظر گرفته اید.
  • مطمئن شوید که مقدار زیادی از محتوای غنی شما در رسانه های دیگری که باعث می شوند محتوا برای موتورهای جستجو ناخوانا نباشد (از جمله فلش، جاوا اسکریپت، آژاکس و ...) دفن نشده است و یا اینکه مطمئن شوید اگر از چنین رسانه هایی استفاده کرده اید، متن های شما را برای کراولر ها پنهان نمی کنند.
  • محتوایی غنی از کلمات کلیدی ایجاد کنید و کلمات کلیدی خود را با آنچه که کاربران جستجو می کنند مطابقت دهید. عامل مهم دیگر اینکه بطور منظم مطالب تازه تولید کنید.
  • اگر می خواهید متنی ایندکس شود، آن را داخل تصویر قرار ندهید. برای مثال اگر می خواهید نام یا آدرس شرکت شما ایندکس شود، مطمئن شوید که در جای جای وب سایت تان به جای استفاده از متن نام آن از تصویر استفاده نکرده اید.

نترسید، فقط مطمئن شوید راهنمایی های موتورهای جستجو را پیروی می کنید

علاوه بر این اطلاعات و توصیه های رایگان که توسط موتورهای جستجو در اختیار شما قرار می گیرد، بیش از 15 سال از ظهور وب می گذرد، و نتیجه ی آن این است که بازاریابان موتورهای جستجو روش ها و اطلاعاتی را استخراج کرده اند که به راحتی در مورد نحوه رتبه بندی موتورهای جستجو اطلاعات مفید و صحیحی را در اختیار شما می گذارند.

منبع : آموزش سئو مقدماتی- موتورهای جستجو-وب سایت moz

نظرات

ارسال پاسخ