محصول قهرمان

محصول قهرمان

شاید تا کنون خیلی از شما در زمینه ی کسب و کارتان و جهت افزایش فروش و یا برای تمرکز تبلیغاتتان به این فکر کرده اید که یک محصول قهرمان انتخاب کنید و از طریق آن استراتژی فروش، برندینگ یا تبلیغاتتان را پیش ببرید. در این مقاله به این سوال پاسخ داده می شود که محصول قهرمان چیست و چه خصوصیاتی دارد؟

در هر داستانی، قهرمان همه ی توجه ها را به خود جلب می کند. قهرمان همان کس یا چیزی است که بیشتر از بقیه  دیده می شود و بیشتر از همه بیاد می ماند و به خاطر سپرده می شود.

حال اگر ما به برند به عنوان یک داستان نگاه کنیم و خط تولید ما  به عنوان یک شخصیت شناخته شود، حال کدامیک از محصولات ما قابلیت قهرمان جلوه دادن آن شخصیت را دارند؟ یا بعبارتی کدامیک از محصولات می تواند نقش محصول قهرمان را در داستان بازی کند؟ و یا به اصطلاح محصول قهرمان ما کدام است؟

در بازاریابی محصول قهرمان محصولی است که باعث ایجاد هیاهو در بین مشتریان شود و از طرفی برند و محصولات شما را درخشنده تر و قابل توجه تر جلوه دهد. این محصول می تواند بطور خاصی طراحی شود که هیجان خاصی را برای برند شما ایجاد کند یا می تواند بهترین فروشنده ی طبیعی برند شما باشد، که باعث برگشت مجدد مشتریان به سمت شما شود. به عبارت دیگر محصول قهرمان نمونه ی برجسته ای از چیزی است که شما به عنوان یک برند می خواهید نشان دهید،  بگویید ،  منتظر آن هستید و یا قولی است که به مشتریان خود می دهید.

برای مشخص کردن یک محصول قهرمان بهتر است به خط محصولات خود نگاهی بیاندازید و سوالات زیر را از خود بپرسید:

 1. آیا این محصول ماموریت شما را و یا قولی که به مصرف کننده داده اید را نشان می دهد؟

  برای مثال اگر ماموریت برند شما ایجاد طرح های کلاسیک ماندگار برای کفش است، یک کفش راحتی صورتی یکبار مصرف نمی تواند محصول قهرمان شما باشد. یادتان باشد که با معرفی محصول جدید باید هیاهو ایجاد کنید، اما در این راستا باید به چیزی که منتظر وقوع آن هستید (خواسته و ماموریت برندتان) نیز بسیار توجه داشته باشید. هنگامی که در مورد طعم و ویژگی محصول خود فکر می کنید، از خود بپرسید که چگونه می توانید با طراحی یک قهرمان برای نیازها و یا خواسته های مشتریانتان، ارتباط خود را بامشتریان و مصرف کنندگانتان قوی تر کنید؟

 2. آیا ویژگیهای کلیدی محصول قهرمانتان در بقیه ی محصولاتتان نیز وجود دارد؟

  این گفته به خاطم رسید که "همیشه یک قهرمان کوچک در همه ی ما وجود دارد" . به این فکر کنید که چه چیزی محصولتان را خاص کرده، و چگونه کمی از این خاصیت خاص بودن را می توان به محصولات دیگرتان اضافه کنید. از طریق مواد، ویژگی ها و کاربردها شما می توانیدویژگیها و برجستگیهای محصول قهرمان خود را به محصولات دیگرتان ربط دهید. یا بالعکس، بهترین خصیصه ی مشترک همه ی محصولاتتان چیست؟ حال چگونه می توانید این ویژگی را در طراحی محصول قهرمانتان بگنجانید؟ در ضمن از فرصت گرفتن بازخورد ارز مصرف کنندگانتان استفاده کرده و یکی قهرمان از محصولات موجودتان بسازید.

 3. محصول شما، در مورد برندتان چه می گوید؟

  برای مثال طراحی آیپاد پیام کارایی، قابلیتهای بدون درز و طراحی زیبا را ارائه کرد. این پیامها در زمان خود واضح، منحصر بفرد و بیاد ماندنی بودند. در واقع طراحی  یک محصول قهرمان، طراحی یک بیانیه ی فیزیکی در رابطه با ماهیت برندتان و مقصود و ماموریت آن  می باشد.

  در واقع وضوح پیام یک موضوع کلیدی است. ایجاد یک بیانیه از طریق محصول یک موضوع است و چیزی که دیگران از آن می فهمند، موضوع دیگر. بنابراین مراقب باشید که پیامی که شما می خواهید از طریق محصولتان منتشر کنید و پیامی که مصرف کتتده متوجه می شود یکی باشد.

 4. مهمتر از همه اینکه، چگونه می توانید دستاوردهای محصول قهرمانتان را برجسته کنید؟

 مراقب باشید که قهرمانتان یک قهرمان گمنام نشود. شما باید طراحی انجام دهید یا محصولی بسازید که مردم آن را دوست داشته باشند و تحسین کنند.

برای مثال محصول قهرمان برند کاله ماست سون می باشد، که مردم نه تنها آن را دوست دارند، بلکه با وجود تبلیغات منفی که در مورد این محصول شده باز هم این محصول را تحسین کرده و دوست دارند و خریداری می کنند.

برای رسیدن به خواسته ی این سوال، شما می توانید در رابطه با راه های بازاریابی و ایجاد بازار برای خصوصیات و ویژگیهای محصول قهرمانتان طوفان فکری (brain storming) کنید.


بازدید: 1472

نظرات

ارسال پاسخ