مقایسه فروش سخت و فروش نرم

مقایسه فروش سخت و فروش نرم

فروش سخت:

شما ممکن است تابحال نام فروش سخت را نشنیده باشید، اما ختما تا بحال چندین بار اینگونه به شما جنس فروخته شده است. مثلا جملاتی مثل همین الان خرید کنید، منتظر چه هستید و یا اگر همین حالا خرید کردی بهت تخفیف میدهم، جملاتی از این قبیل هستند. استراتژی های فروش سخت در واقع یک استراتژی تهاجمی است که فشار زیادی بر مشتری وارد می کند. مزیت اصلی این نوع فروش این است که مستقیما بسراغ نقطه ی اصلی می رود. این خصوصا برای مشتریانی که برای خرید آماده اند و حوصله ی وقت گذراندن برای جستجو را ندارند مناسب است. 
در واقع این نوع فروش، روش فروش قطعی و مستقیم است و در آن اعتقاد بر این است که اگر مشتری را برای خرید در تنگنا قرار دهید، او را مجبور به خرید خواهید کرد.

فروش نرم: 

این نوع فروش بر ساختار رابطه استوار است. در این فروش شما هیچ فشاری برمشتری بالقوه خود وارد نمی کنید. در عوض، بدنبال راه هایی هستید که بطور نامحسوسی به آنها نشان دهید که شما راه حل هایی که آنها به آن نیاز دارند را در دست دارید.
در این فروش شما می توانید اعتماد مشتریانتان را بدست آورید. این نوع فروش اغلب شامل پروموشنهایی مثل گارانتی برگرداندن پول، گارانتی مادام العمر، تخفیف و ... است.
در واقع مانند این است که شما در تبلیغاتتان قول داده اید که مشتری حتما از خرید خود رضایت خواهد داشت. در واقع از آنها می خواهید تا به شما شانسی بدهند تا خودتان را نشان دهید.
در طی این نوع فروش، اگر شما به قولتان عمل کنید، در واقع اعتماد آنها را بر انگیخته اید و خرید مجددشان را تضمین کرده اید.
این نوع فروش باعث اعتبار و شهرت شما می شود:
اعتبار خوب یک قسمت اساسی از موفقیت سازمان است.
استفاده از فروش نرم برای فروش خدمات و محصولاتتان باعث می شود که سازمان، برند و محصولاتتان قابل اعتماد و کارا بنظر برسند و باعث ایجاد صدا و ندای مثبتی در رابطه با برند شما خواهد شد.
تبلیغات دهان به دهان از جمله مزایای این نوع فروش خواهد بود.
فروش نرم استراتژی است که برای اغلب کسب و کارها توصیه می شود، اما بدین معنی نیست که کامل و بدون نقص است و از جمله معایب این روش می توان به موارد زیر اشاره کرد:
این روش ممکن است برای متقاعد کردن برخی مشتریها کافی نباشد.
ممکن است رقبای شما از شیوه ی فروش سخت استفاده کنند، که در این صورت آنها مشتریان را متقاعد خواهند کرد که حتما از آنها بخرند.

کلیدواژه ها: فروش فروش نرم فروش سخت
بازدید: 3313

نظرات

ارسال پاسخ