معایب پروموشن فروش

معایب پروموشن فروش

معايب پروموشن هاي فروش

حتما شما هم در مورد مزاياي پروموشن فروش شنيده ايد، اگر بخواهيم در يك جمله پروموشن فروش را توصيف كنيم، بايد بگوييم كه يك ابزار موفق و اثربخش براي بدست آوردن فروشها و نتايجي سريع و در بازه زماني كوتاه است.

البته ناگفته نماند كه پروموشن هاي فروش همانقدر كه در مورد محصولات موفق و با كيفيت، تاثير مثبتي دارد، اگر در مورد محصولات بد اجرا شود، تاثير بسيار مخربي خواهد داشت، همين امر در مورد روشهاي بد بازاريابي هم صدق مي كند.

بنابراين در استفاده از اين ابزار موثر بايستي دقت عمل زيادي به خرج داد تا از معايب و مضرات كاربرد نادرست پروموشن جلوگيري شود.

برخي معايب يا مشكلات پروموشن هاي فروش عبارتند از:

١- پروموشن و افزايش حساسيت قيمتي

پروموشن ها مي توانند باعث شوند كه در زمانهاي غير پروموشن برخي افراد از خريد خودداري نمايند، آنها منتظر زمانهاي پروموشن مي مانند ، اين موضوع حتي در مورد برندهاي معروف كه حتي وفاداري مشتري بالايي دارند نيز صدق ميكند.

اين امر باعث مي شود تا فروش روتين و معمول در قيمت بازار كاهش يابد و در نتيجه حاشيه سود حتي در فصل فروش كاهش يابد.

٢- پروموشن ممكن است بر تصوير كيفيت تاثير مخرب بگذارد.

اگر پروموشن در مورد كالايي كم و نادر باشد، ايجاد پروموشن مي تواند موجب كاهش اعتماد مردم و بدگماني شود. مثلا مي تواند موجب شود كه افراد به كيفيت شك كنند، يا اينكه تصور كنند كالا ديگر به روز نيست و به همين علت كاهش قيمت پيدا كرده. بنابراين در چنين مواقعي در مورد پروموشن و حتي تبليغ آن دقت كنيد.

٣- حمايت ضعيف خرده فروش از پروموشن كالا

گاهی ممکن است مغازه دار، خرده فروش یا حتی فروشگاه زنجیره ای به علتهای مختلفی از جمله کسادی بازار، نداشتن جای کافی برای چیدمان تعداد زیاد محصول، عدم اطمینان از فروش تعداد زیاد محصول، یا حتی اعتقاد به اینکه انرژی مورد نیاز برای فروش بر اساس آن پروموشن بیش از سود آن خواهد بود، تمایلی به همکاری با تولید کننده و پروموشن فروش نخواهد داشت و همین موضوع می تواند موجب اجرای ضعیف آن پروموشن شود.

٤-جهت گيري كوتاه مدت پروموشن:

پروموشن ها به علت هزينه بالا و حاشيه سود پاييني كه دارند در مدتهاي كوتاهي انجام مي شوند، و قرار است در يك مدت كوتاه افزايش قابل توجهي را مشاهده كرد، اما گاهي همين مدت زمان كوتاه، بر فروش و بازار بلند مدت محصول ممكن است تاثير بگذارد و همينطور ممكن است در طولاني مدت بر تصوير كيفيت محصول تاثير بگذارد.

و اما در ادامه برخي از مزاياي پروموشن را هم معرفي مي كنيم.

مزايای پروموشن: 

  • نگرش تحريك مصرف كنندگان نسبت به محصول
  • ايجاد انگيزه بهتر براي خريد
  • انگيزه مستقيم به اقدام فوري
  • اين روش انعطاف پذير است و مي توان آن را در هر يك از مراحل معرفي محصول استفاده كرد.

این مقاله ادامه دارد، منتظر باقی موارد در روزهای آتی باشید....

 

جهت تکمیل اطلاعات خود در زمینه پروموشن توصیه می کنیم حتما مقالات زیر را مطالعه نمایید 

پروموشن چیست

انواع پروموشن

10 تا از معروفترین انواع پروموشنهای فروش

منبع :

http://www.drypen.in/sales-promotion/disadvantages-of-sales-promotion.html

نظرات

ارسال پاسخ