چگونه یک صفحه از سایت را بدرستی پاک کنیم؟

چگونه یک صفحه از سایت را بدرستی پاک کنیم؟

وقتی که یک صفحه از سایت را پاک میکنیم ( برای مثال یک مطلبی را) عملا یک یا چند آدرس (URL) نیز پاک میشود. آدرسهای قدیمی پیام 404 پیدا نشد داده و این امر برای کاربران و همچنین موتورهای جستجو خوشایند نیست. ولی آیا همین را می خواهید؟ پیام 404؟ ممکن است بخواهید صفحه به آدرس جدیدی منتقل شود (Redirect) یا کاربران مطلبی مرتبط با مطلب قدیمی را مشاهده کنند. در غیر اینصورت ارسال پیام 410 منطقی تر خواهد بود. در این پست ما شما را با گزینه های موجود آشنا کرده و در باره آنها توضیح خواهیم داد.
 

 Redirect – هدایت بازدیدکنندگان به صفحه دیگر یا حذف کامل صفحه قدیمی

ابتدا تعیین کنید محتوایی که از سایت حذف می شود اصلا در رابطه با سایت می است یا خیر. بهتر است اینگونه در رابطه با آن فکر کنید: اگر روی لینکی که حذف شده کلیک کردم آیا محتوای دیگری که شاید بدردم بخورد در سایت موجود است یا خیر؟ اگر موجود است، بنابراین باید آدرس قدیمی که حذف شده است را به آدرسی که میخواهید بازدیدکنندگان بروند مسیردهی مجدد (Redirect) کنید.
به شما پیشنهاد میکنم حتی الامکان آدرس جدیدی را انتخاب کرده و آدرس قدیمی را به آن بفرستید – حتی اگر تعداد کمی از بازدیدکنندگان از آن بهره ببرند. دلیلی که برای این کار وجود دارد نیز ساده است: گزینه اعلام صفحه مورد نظر پیدا نشد، مناسب نیست.

ایجاد یک Redirect – هدایت به صفحه دیگر

مطمئن شوید اگر صفحه ای که پاک شده را به یک مسیر جدید انتقال دادید حتمی از پیام انتقال 301 استفاده کنید. تعداد زیادی هدایت مسیر وجود دارد ولی منظور از 301 انتقال مسیر دائم یا Permanent Redirect است. در این صورت گوگل و سایر موتورهای جستجو آدرس لینک قدیمی را در ایندکس های خود با آدرس لینک جدید تغییر داده و بازدیدکنندگان را به لینک جدید هدایت می کنند.

حذف کامل صفحه (؟)

اگر هیچ صفحه مرتبطی در سایت شما وجود ندارد باید این سوال را از خود بپرسید: آیا باید واقعا این صفحه را حذف کنم؟ یا میتوانم آنرا بهتر کنم و بهبود ببخشم؟ اگر تصمیم گرفتید صفحه را پاک کنید مطمئن باشید پیام مناسب http 410 را ارسال نمایید ( به معنی صفحه مورد نظر حذف شده است) تا موتورهای جستجو را در حذف آن از ایندکس هایشان یاری دهید.

پیام های http 410 و http 404

تفاوت ساده است: 404 یعنی محتوا پیدا نشد، درحالیکه 410 یعنی محتوا پاک شده است. اگر شما پیام 410 را در جواب ارسال کردید گوگل مطمئن شده که محتوای شما حذف شده و بنابراین از ایندکس خود نیز آنرا حذف می کند و سریعتر به نتیجه خواهید رسید.
تنها مشکل پیامهای 410 این است که گوگل (به اشتباه) در ابزار وبمسترز این صفحات را در قسمت خطاهای crawl و به عنوان صفحه پیدا نشد (مانند پیام 404) می آورد. ولی مطمئن باشید این کار صحیح بوده و صفحه سریعتر از ایندکس گوگل پاک می شود.

خطرات احتمالی

با حذف کردن یک یا چند صفحه از سایت ممکن است دچار مشکلات احتمالی شوید که پیدا کردن آنها سخت است بنابراین با دقت این کار را انجام دهید. برای مثال فرض کنید همه پست های مربوط به یک کلیدواژه را حذف کرده اید، بنابراین صفحه مربوط به کلیدواژه مورد نظر خالی شده و باید حذف شود.
از طرف دیگر مراقب الگوریتم پنگوئن گوگل نیز باشید. این الگوریتم ممکن است با مشاهده تعداد زیاد صفحه حذف شده از سایت و تعداد زیاد پیامهای 404، سایت شما را در نتایج جستجو بسیار پایین بیاورد.

 
کلیدواژه ها: سئو سایت
بازدید: 849

نظرات

ارسال پاسخ