طراحی سایت برای موبایل (رسپانسیو)

طراحی سایت برای موبایل (رسپانسیو)

مینیمالیزم

طراحی و طرز فکر مینیمالیزم تا کنون چندین سالی است که پر طرفدار بوده و منجر به ساخت سایت های کارا و با ظاهری زیبا و آراسته می شود. و زمانی که صحبت در رابطه با موبایل است مینیمالیزم تنها روی نیازها و ظرافت طراحی تاکید دارد. بنابراین اگر سایتی برای دسکتاپ طراحی کرده اید و می خواهید با ایده مینیمالیزم آنرا برای موبابل طراحی مجدد کنید، هر آنچه نیاز نیست را دور بیاندازید. ولی برای مثال یک فروشگاه الکترونیک که تعدادی محصول را دارد نمی خواهد تعداد محصولاتش در صفحه اول را کاهش دهد (خوب حق هم دارد)، ولی یک تصویر تبلیغاتی بزرگ مطمئنا گزینه خوبی برای هرس کردن است.

منو و قسمت پیمایش سایت را مخفی کنید (منوی همبرگری شکل)

مطمئنا نمایش یک دکمه در بالا (با 3 خط افقی زیر هم یا منوی همبرگری) به عنوان منوی سایت برای صفحات کوچک بسیار مناسب تر از نمایش کامل منو می باشد و کاربران نیز احساس راحتی بیشتری می کنند.

بسیاری از سایت های بزرگ از منوی همبرگری استفاده کرده اند. این منو میتواند یا به صورت بالا پایین یا به صورت کشویی باز و بست شود.

نمایش تک ستونی

وقتی که کلیه اطلاعات سایت را تنها بتوانید در یک ستون به کاربر ارائه دهید، از scroll افقی اجتناب شده و کاربران احساس بسیار راحتی در گشت درون سایت خواهند داشت و به سادگی مطالب را مشاهده خواهند کرد. این کار منجر شده از پیمایش چپ و راست در صفحه استفاده نشود.

برای مثال سایت marketingcangrow.com در دسکتاپ به صورت چند ستونی و در موبایل تک ستونی نمایش داده می شود.

ملاحظات برای موبایل

بدلیل تاثیر موبایل و وسایل همراه بر کاربران، طراحان امروزه باید این دستگاه ها را نیز مدنظر بگیرند. فقط این که به راحتی همانند طراحی دسکتاپ، جداگانه برای موبایل نیز طراحی شود، کافی نبوده و طراحان باید موارد گفته شده در بالا را نیز رعایت نمایند.

طراحی برای موبایل بیشتر تمرکز بر ملاحظات مرتبط با موبایل و نحوه نمایش اطلاعات در صفحات کوچک است. که این شامل موارد گفته شده در رابطه با مینیمالیزم و مخفی سازی منوی کامل و ... می شود.
کلیدواژه ها:
بازدید: 605

نظرات

ارسال پاسخ