چگونه تولید محتوا کنیم – روش های ساده و کاربردی

چگونه تولید محتوا کنیم – روش های ساده و کاربردی

روش های ساده تولید محتوا

امروزه تولید محتوا دیگر یک انتخاب نیست، بلکه برای کسانیکه می خواهند بصورت اثر گذاری خود را به مشتریان معرفی کنند، به یک الزام تبدیل شده است. اما امروزه بزرگترین چالش در زمینه بازاریابی محتوا عبارتست از تولید محتوا با کیفیت و اثر گذار و همینطور تولید محتوا در انواع و اشکال مختلفی که بتواند نظر طیف وسیعی از مخاطبین را برانگیزاند. در این مقاله به ساده ترین، ایتدایی ترین و کاربردی ترین روش های تولید محتوا می پردازیم.

با توجه به اینکه امروزه روش های بازاریابی مستقیم تا حدود زیادی بی تاثیر، کم اثر و گران شده اند، روش های جدیدی در بازاریابی مورد استقبال قرار گرفته اند که در کنار هزینه مناسب، بیشترین تاثیر را بر مشتری ها گذاشته و همچنین بالاترین نرخ تبدیل را داشته باشند، و به جرات می توان گفت بازاریابی محتوا یکی از مهم ترین روش های بازاریابی امروزی است.

برای اینکه اصول مهم و اولیه تولید محتوا را بدانید و همینطور بتوانید با صرف کمترین زمان ممکن بیشترین بازخورد را بگیرید، خیلی مهم است که کلیه اصول و راه حل هایی که در ادامه به آن اشاره می شود را بکار گیرید. در این زمینه مراجعه به آموزش مهمی تحت عنوان آموزش بازاریابی محتوا با بودجه کم نیز شدیدا توصیه می شود. در ضمن هر چند که تولید محتوا برای هر منظوری یک سری اصول کلی و مشترک دارد ، اما ناگفته نماند که در این آموزش بیشتر بر تولید محتوا برای سایت اشاره می شود.

تعیین کلمات کلیدی مهم

اولین گام در نوشتن محتوا برای سایت این است که مشخص کنید می خواهید روی چه کلمه کلیدی در موتورهای جستجو رتبه بگیری. برای انجام این کار روش های زیادی وجود دارد، از جمله :

استفاده از گوگل پلنر که در ابزار گوگل ادوردز وجود دارد.

استفاده از ابزار گوگل ترندز و اینکه پر جستجو ترین کلمات کلیدی در آن زمینه چه هستند.

استفاده از ابزار گوگل آنالیتیک برای مشخص کردن کلمات کلیدی که در حال حاضر درآن رتبه داریم.

استفاده از مرورگر گوگل که یکی از ساده ترین مواردی است که می توان از آن استفاده کرد، با توجه به اینکه استفاده از سایر ابزارها تا حدود زیادی تخصصی می باشد در این مقاله به نحوه استفاده از مرورگر گوگل می پردازیم.

اگر تا بحال به این موضوع دقت نکرده اید، از این پس به صفحه ی مرورگر حین و پس از انجام جستجو دقت کنید: همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، حین انجام جستجو ، عبارات مهم و پر جستجو از سمت خود مرورگر گوگل به شما پیشنهاد می شود :

علاوه بر این همانطور که در تصویر پایین مشاهده می کنید، پس از انجام جستجو در پایین صفحه موتور جستجوگر خود نیز می توانید مهم ترین و پر جستجوترین عبارات مرتبط را ببینید :

اگر با استفاده از موتور جستجو به این نتیجه رسیدید که افراد در زمینه کلمه کلیدی مورد نظر شما چگونه جستجو می کنند، پیشنهاد می کنیم یک کار مفید دیگر هم در این راستا انجام دهید. به صفحه گوگل آنالیتیک وب سایت تان مراجعه کنید و ببینید در حال حاضر وب سایت تان در چه کلمات کلیدی رتبه خوبی دارد، پس از آن آن کلمه یا عبارت کلیدی را در موتور جستجوی گوگل جستجو کنید و ببینید پر جستجوترین عباراتن مرتبط چیست و در ابتدا روی آن عبارات کار کنید. علت انجام این کار این است که فعالیت روی کلمات کلیدی و عباراتی که وب سایت شما اصلا در آن سابقه قبلی ندارشته، سخت تر و وقت گیر تر بوده و اگر مایلید در ابتدا ترافیک قابل توجهی را به سایت خود جذب کنید، بایستی در ابتدا روی عبارات راحت تر یا عباراتی که در آن ها رتبه داشته اید کار کنید تا به ازای آنها به رتبه های اول در صفحات اول موتورهای جستجوگر برسید.

و اما چگونه با استفاده از ابزار گوگل آنالیتیک مهم ترین عباراتی که وب سایت در آنها رتبه دارد را پیدا کنیم، برای این کار پس از ورود به صفحه گوگل آنالیتیک وب سایت خود به مسیر زیر مراجعه کنید :

Traffic sources > sources > search > organic

در صورتیکه می خواهید از ابزار گوگل وبمستر استفاده کنید، به مسیر زیر مراجعه کنید :

Search traffic > search queries

محتوای با کیفیت و منحصر بفرد بنویسید

از مهمترین ویژگی های محتوای با کیفیت این است که متناسب و برای کاربران نوشته می شود، نه برای موتورهای جستجو ...

حتما شما هم منظور از محتوای بی کیفیت را می دانید، حتما شما هم به سایت های بی کیفیتی مراجعه کرده اید، که هر چه بیشتر مطالب آنها را مطالعه می کنید، بیشتر به این نتیجه می رسید که هدف آنها از نوشتن آن مقاله تکرار چندین کلمه کلیدی خاص بوده است و بار آموزشی یا محتوایی آنها اصلا غنی نیست. در ادامه برخی از مهم ترین اعمالی که باعث با کیفیت یا بی کیفیت بودن محتوا می شود اشاره می کنیم :

  • استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی می توانند موجب بی کیفیت شدن محتوا شود.
  • نوشتن محتوا صرفا برای موتورهای جستجو
  • بلد کردن یا ایتالیک کردن های مکرر و زیاد می تواند موجب کاهش زیبایی؛ خوانایی و کیفیت محتوا شود، در حالیکه استفاده مناسب از آنها می تواند موجب خواناتر شدن محتوا شود.
  • عدم استفاده از عنوان متناسب با متن محتوا می تواند موجب افزایش bounce rate یا بی اعتبار شدن محتوا نزد موتورهای جستجو شود.

در این زمینه موارد بسیار زیاد دیگری وجود دارد که در مقالات دیگر بطور تخصصی تر به آن اشاره می شود، اما بصورت کلی از هر عاملی که می تواند موجب خروج سریع بازدیدکننده از صفحه وب سایت شما شود، خودداری کنید.

جهت تولید محتوا سریع از روزنامه ها و مجلات کسب و کار خود استفاده کنید

همیشه برای تولید محتوا نیاز نیست که خودتان از صفر تا صد آن را بنویسید، بلکه مثلا می توانید از تایپ مقاله آماده ای که در یک روزنامه یا مجله وجود دارد استفاده کنید، چرا که اکثر این اطلاعات توسط روزنامه ها و مجلات در وب بارگذاری نمی شوند، و شما پس از حصول اطمینان از این موضوع می توانید آن مقاله یا محتوا را روی وب سایت خود بارگذاری کنید.

تولید محتوا سریع با استفاده از خلاصه کتاب

با توجه به اینکه عنوان جذاب و پر جستجو یکی از مهم ترین مواردی است که موجب کلیک بازدیدکنندگان روی یک وب سایت می شود، بنابراین اگر در زمینه کسب و کار تان کتاب مهمی وجود دارد که مخاطبین شما را جذب می کند، به سادگی و با قرار دادن خلاصه آن کتاب روی وب سایت تان می توانید ترافیک خوب و مرتبطی را جذب سایت خود کنید.

از قرار دادن پست مهمان در سایت های با کیفیت و مرتبط غافل نشوید

قرار دادن پست مهمان در سایت های پر ترافیک و مرتبط موجب جذب ترافیک به سایت شما می شود، که البته دقت کنید با کیفیت ترین پست های خود را به عنوان پست مهمان قرار دهید. اما شاید سوال شما این است که چگونه به چنین سایت هایی دسترسی پیدا کنیم؟ برای این منظور کلمه "پست مهمان" را در گوگل جستجو کرده و برای سایت هایی که بدین منظور وجود دارند و اتفاقا به نحوی با صنعت و خدمات شما یا مشتریان مرتبط با شما در ارتباطند،مقالات خوبی بفرستید تا در سایت شان درج کرده و به شما لینک دهند.بدین منظور شما نه تنها جذب ترافیک خواهید کرد، بلکه برای سری مقالات خود بازاریابی نیز کرده اید. مورد دیگر اینکه شما می توانید همین بخش پست های مهمان را در وب سایت خود بارگذاری کرده و بدین طریق مقالات ارزشمندی را برای پست گذاشتن دریافت کنید.

از سایت های خارجی جهت تولید محتوا با کیفیت استفاده کنید

سایت های خارجی و معتبر مرتبط با کسب و کار خود را پیدا کنید، آنها همه موضوعاتی را که باید پوشش دهید و حتی طرز نوشتار را به شما یاد می دهند، و شما فقط لازم دارید از نوشته های آنها بهره برده و مقالات خود را بنویسید. فراموش نکنید که چنین سایت هایی دارای فرمت نوشتاری صحیحی نیز می باشند، این فرمت ها و قالب ها را در سایت خود بکار ببرید.

تولید محتوا با استفاده از مصاحبه با پیشکسوتان

منظور از مصاحبه با پیشکسوتان، مصاحبه با بزرگان کسب و کار شما می باشد، از یاد نبرید که افراد همیشه از دانستن نظرات و زندگینامه افراد بزرگ، خصوصا پیشکسوتان کسب و کارشان لذت می برند، بنابراین فرصت را غنیمت بشمارید و با این افراد مصاحبه کنید و فایل مصاحبه را بعلاوه محتوای آن روی وب سایت خود قرار دهید؛ خواهید دید که چنین محتواهایی از جمله پر بازدید ترین ها می باشند.

اگر تا اینجا اصول اولیه و مهم بازاریابی محتوا و تولید محتوا را یادگرفته اید، توصیه می کنیم حتما با اصول ایجاد استراتژی بازاریابی محتوا آشنا شوید و فعالیت خود را بر اساس یک استراتژی مشخص پیش ببرید.

در انتها باید بگوییم که تولید محتوا و بازاریابی آن ، نقش بزرگی در سئو وب سایت دارد، بنابراین با انجام حرفه ای بازاریابی محتوا، سئو وب سایت خود و رتبه آن در گوگل را بهبود دهید.

در صورتیکه سوالی در ذهنتان با قی مانده یا نیاز به مشاوره و راهنمایی بیشتری در زمینه آموزش تولید محتوا و یا تولید محتوا سایت دارید، می توانید درخواست یا سوالتان را کامنت بگذارید یا به بخش آموزش بازاریابی محتوا یا سفارش تولید محتوا مراجعه کنید.

نظرات

ارسال پاسخ