آموزش مقدماتی سئو

آموزش مقدماتی سئو

در این مقاله نه تنها به آموزش مقدماتی سئو پرداخته می شود، بلکه به نکاتی در مورد منابع معتبر یادگیری سئو نیز اشاره می شود. این آموزش از اصول ابتدایی سئو آغاز شده و شما را به سمت متخصص شدن در مبحث سئو هدایت می کند.  اگر در زمینه سئو اطلاعات کافی ندارید و به تازگی شروع به یادگیری سئو کرده اید، توجه کنید که حتما سئو را از منابع معتبر آموزشی سئو یاد بگیرید.

مواردی که در این آموزش به آن پرداخته می شود :

درباره / پیرامون سئو

تعریف سئو

اهمیت سئو

سئو و موتورهای جستجو

سئوکارشوید

با توجه به اینکه برای سئو دانشگاه و کتاب آموزشی خاصی در جهان وجود ندارد و بیشتر یک علم تجربی و در عین حال روز بروز درحال تغییر است، مهم ترین نکته در مورد آموزش سئو، استفاده از منابع معتبری است که در این زمینه تجربه زیادی دارند.

در ایده بانک شما ترجمه و ایرانیزه شده مطالب آموزش سئو را از مهم ترین مراجع آموزشی سئو دریافت خواهید کرد.

درباره سئو

شاید تا بحال به سایت ها یا مقالات زیادی در زمینه آموزش سئو مراجعه کرده باشید و بعضا با مطالب متناقضی هم برخورد کرده باشید؛ بنابراین در ابتدا لازم می دانم که در مورد علم سئو و مطالب آموزشی سئو چندین مطلب را متذکر شوم.

سئو یا بهینه سازی سایت که همان SEO و چکیده عبارت Search Engine Optimization می باشد، بر اساس تجربه بدست آمده و هیچ دانشگاه یا کتاب علمی آموزشی در جهان برای آن وجود ندارد، در واقع سئو در برگیرنده مهمترین نکاتی است که موتورهای جستجو جهت بررسی وب سایت ها در نظر گرفته و برای رتبه دهی به آنها استفاده می کنند. این نکات و روش ها توسط هیچ یک از موتورهای جستجو بطور دقیق اعلام نشده و نمی شود، بلکه توسط بزرگترین متخصصین موتورهای جستجو پیش بینی و درستی آن بررسی می شود.

از سمت دیگر با هوشیاری موتورهای جستجو و تغییر مداوم قوانین و روندهای بررسی آنها روبرو هستیم، بنابراین میبینیم که خیلی از قوانینی که ممکن است قبلا جزء مهمترین موارد در گرفتن رنک بهتر بود، امروزه شاید موجب جریمه از سمت موتورهای جستجو شود. یکی از بدیهی ترین آنها تگ کلمات کلیدی بود، که در گذشته تاثیر زیادی در رتبه وب سایت شما در زمینه آن کلمات کلیدی داشت، ولی امروزه تگ کلمات کلیدی نه تنها در کسب رتبه توسط موتورهای جستجو بی تاثیر است، بلکه استفاده اسپم از آن می تواند موجب جریمه موتورهای جستجو نیز شود.

بنابراین اگر منبع مورد مطالعه شما یک منبع بروز نباشد، شما ممکن است با سرمایه گذاری و انجام برخی متودهای قدیمی سئو، حتی دچار ضرر هم شوید.

و اما مزیت کلیه مطالب آموزش سئو که در ایده بانک به آن پرداخته شده است، چیست؟

مستقیما از معتبرترین منابع آموزش سئو جهان از جمله سایت moz گرفته شده اند و علاوه بر آن بر اساس برخی محدودیت ها یا اختلافات فرهنگی در ایران، بروز و ایرانیزه شده اند و در اختیار شما کاربران گرامی قرار گرفته اند.

ناگفته نماند که برای تکمیل اطلاعات خود در زمینه سئو، پس از اتمام نکات ابتدایی این آموزش، حتما 10 فصل زیر را که به ترتیب دانش و اطلاعات شما را در تمامی سطوح سئو افزایش می دهد، مطالعه نمایید :

تعریف سئو

با استفاده از سئو و تاکتیک های آن شما می توانید بدون صرف هزینه های اضافی از جمله انواع تبلیغات در گوگل به رتبه مناسبی دست یافته و در صفحات اول گوگل قرار گیرید، البته نا گفته نماند که کسب رتبه و افزایش ترافیک از طریق موتورهای جستجو هم شامل عناصر فنی مش ود و هم عناصر دیگری که بسته به خلاقیت شما شکل می گیرد. برای مثال درست است که برای قرار گرفتن در صفحات اول بایستی یک سری از اصول فنی از جمله سئو درون سایتی و سئو برون سایتی را رعایت کنید، اما با این حال اینکه روی چه کلمات کلیدی کار کنید که کمترین سختی را داشته و بیشترین ترافیک را برای شما به ارمغان بیاورند و یا اینکه چه مقالاتی قرار دهید که بیشتر از سایر مقالات نظر مخاطبین را جلب کند همه از موارد خلاقیت می باشند.

در ایده بانک به کلیه جوانب سئو از جمله موارد فنی و خلاقیت پرداخته می شود. در حالیکه ممکن است تا به حال درکی که نسبت به سئو داشته اید عبارت از راه حلی برای اینکه موتورهای جستجو ساختار شما را درک کنند بوده است. در جواب به چنین طرز فکری باید بگویم که در عصر حاضر و خصوصا سال های اخیر بیشتر افراد فعال در حوزه وب به چنین درکی رسیده اند و تا جاییکه می شود سعی می کنند این متودها را بکار بگیرند و بنابراین عواملی از جمله خلاقیت می تواند موجب تمایز شما از سایرین شود.

از سمت دیگر باید در ابتدای راه متذکر شویم که امروزه سئو تنها به معنای داشتن ساختار فنی مناسب و قابل درک برای موتورهای جستجو نیست، بلکه از آن فراتر رفته و شامل سایت هایی می باشد که برای مخاطبین و مردم مناسب باشند و بعبارتی خروج آنی (نرخ خروج یا bounce rate) از آنها کم باشد.

در ایده بانک آموزش سئو چیزی بیش از آموزش عوامل فنی می باشد.

پکیج آموزش سئو مقدماتی برای چه کسانی مناسب است ؟

این پکیج برای کلیه افرادی که می خواهند با سئو و مفاهیم آن و کلیه ناحیه های تخصصی وابسته به آن آشنا شوند، مناسب است. پس از مطالعه این پکیج شما نه تنها دید کلی نسبت به سئو خواهید داشت بلکه با کلیه مفاهیم و اصطلاحاتی که یک متخصص سئو راجع به آن صحبت می کند، آشنا خواهید شد  و بنابراین برای شروع سئو وب سایت خود یا واگذاری آن به غیر دید واضح تری دارید.

چرا سئو وب سایت مهم است ؟

از زمانی که به عصر اینترنت پاگذاشته اید، موتورهای جستجو (منظور همان گوگل،یاهو، بینگ و ... می باشد) وجود داشته اند، اما مساله اینجاست که روز به روز بر اهمیت آنها افزوده می شود و افراد بیشتری برای جستجوهای خود از طریق موتورهای جستجو اقدام می کنند، ممکن است بگویید که رسانه های اجتماعی هم می توانند ترافیک خوبی به سایت ما هدایت کنند، اما مساله اینجاست که عمر رسانه های اجتماعی می تواند کوتاه باشد و از طرفی ترافیک حاصل از آنها قابل مقایسه با ترافیک موتورهای جستجو نیست.

بنابراین اگر می خواهید از این ترافیک عظیمی که موتورهای جستجو می توانند به سایت شما هدایت کنند بهره ببرید، در مرحله اول باید یک سری ساختار فنی رعایت کنید و در کنار آن به موتورهای جستجو نشان دهید که موضوع وب سایت شما، خدمات آن، محتوای آن و کلیه اطلاعاتی که ارائه می دهد برای مخاطبین خاصی مناسب است.

از طرفی موتورهای جستجو همیشه به دنبال این موضوع هستند که برای مخاطبان خود مناسب ترین و بهترین مطالب و موضوعات مورد نیازشان را فراهم کنند، بنابراین اگر موتورهای جستجو نتوانند سایت شما را پیدا کنند و یا نتوانند مطالب سایت تان را در دیتا بیس های خود ذخیره کنند، شما از نعمت برخورداری از یک حجم ترافیک خوب محروم شده اید. در واقع راهیابی ترافیک هدفمند به یک وب سایت می تواند موجب برندینگ، تبلیغات، افزایش درآمد و حتی بازاریابی وسیع کسب و کارتان شود و از طرفی افرادی که از این طریق به شما مراجعه می کنند بیشترین میزان اعتماد را به شما دارند.

چرا موتورهای جستجو بدون سئو نمی توانند سایت شما را تصور کنند؟

همانطور که گفتیم موتورهای جستجو هوشمند هستند، اما در عین حال به کمک شما هم نیاز دارند و درست است که آنها هر روز روی بهبود کراول وب سایت ها و برگرداندن بهترین نتایج کار می کنند، اما توجه داشته باشید که نه تنها رعایت اصول سئو و ساختارهای آن می تواند بازدیدکننده های خالص و مستقیمی را به سمت سایت شما هدایت کند، عدم رعایت اصول سئو نیز می تواند وب سایت شما را دچار مشکل کرده، شما را در نتایج پایین تر نشان دهد یا اصلا از نتایج جستجو حذف کند و در نهایت تعداد بازدیدکنندگان مستقیم شما را کاهش دهد.

بنابراین رعایت ساختار مطلوب موتورهای جستجو یا بطورکلی سئو یک پیشنهاد نیست، بلکه یک الزام است. بنابراین علاوه بر اینکه باید در امر تولید محتوای مناسب برای موتورهای جستجو تلاش کنید، بلکه برای کسب رتبه بهتر در زمینه آن محتواها باید آن ها را در جاهایی که موتورهای جستجو بدنبال آن می گردند قرار دهید.

از طرفی با توجه به رقابتی شدن بسیار زیاد وب و شرکت اکثر کسب و کارها در این زمینه خصوصا در سالهای اخیر در کشور عزیزمان ایران، سئو و فعالیت های آن بیش از گذشته باب شده و در واقع یک نوع مزیت رقابتی محسوب می شود.

آیا می توانم سئو سایت را خودم انجام دهم؟

در یک کلمه جواب این سوال "مثبت" است.

بله، درست است که دنیای سئو پیچیده است و روز بروز رقابتی تر می شود اما مساله این است که سئو یک سری مسائل اولیه و پایه دارد، که براحتی می توانید یاد بگیرید (البته فراموش نکنید که سئو روز بروز بروز می شود و باید همیشه دانش خود را از یک منبع معتبر بروز کنید).  اگر همین حالا واژه آموزش سئو را جستجو کنید، سایت ها و وب سایت های آموزشی زیادی را در این زمینه خواهید یافت، که پیشنهاد  می کنیم یک منبع بروز در این زمینه را انتخاب کنید.

 در زمینه آموزش سئو در وب سایت ایده بانک بایستی بگوییم که کلیه مطالب از وب سایت های مرجع سئو از جمله وب سایت moz گرفته شده و همیشه بروز می باشد، از جمله وجه تمایزات آموزش سئو در ایده بانک وجود تمرین ها در انتهای دروس آموزشی می باشد، که باعث می شود گام به گام با آموزش ها بتوانید اصول سئو را روی وب سایت خود پیاده سازی کنید.

در نهایت شما رفته رفته با اصول سئو آشنا می شوید و متوجه می شوید که چه اصولی بایستی رعایت شود و حتی به چقدر زمان نیاز دارد، و این کار برای شما مزیت بزرگی دارد ....

آ؛شنایی با اصول سئو باعث می شود، هنگام کار با شرکتهای مشاوره و اجرای سئو، نه تنها با اصول و اصطلاحات سئو آشنا شوید، بلکه بتوانید در این زمینه صاحب نظر نیز باشید.

چقدر از پکیج آموزش مقدماتی سئو را بخوانم؟

اگر با مقوله سئو نا آشنا هستید و یا در زمینه سئو وب سایت و بهبود ترافیک آن جدی هستید حتما کل این مجموعه را از ابتدا تا انتها مطالعه کنید، ما در مجموعه این آموزش ها سعی کردیم از بیانی ساده استفاده و تا جای ممکن از گزافه گویی خودداری کنیم.

پکیج آموزش سئو مقدماتی

سئو یک روش بازاریابی است که با استفاده از آن می توانید بطور ارگانیک در فضای اینترنت و در نتایج موتورهای جستجو بیشتر دیده شوید.

این پکیج با زبانی ساده و بدور از گزافه گویی شما را با اصول ابتدایی و مهم سئو آشنا می کند. برای مطالعه این پکیج، لینک فصل های مختلف در ادامه قرار داده شده است.

بخش های مختلف در این پکیج عبارتند از :

فصل 1 : چگونگی عملکرد موتورهای جستجو

فصل 2 : نحوه تعامل با موتورهای جستجو

فصل 3 : اهمیت بازاریابی موتورهای جستجو

فصل 4 :  طراحی و توسعه سایت مطابق با قوانین موتورهای جستجو 

فصل 5 : سئو کلمات کلیدی

فصل 6 : چگونگی تاثیر کاربرد پذیری، تجربه کاربری و محتوا بر رتبه وب سایت

فصل 7 : اصول لینکسازی

فصل 8 : ابزارها و خدمات موتورهای جستجو

فصل 9 : تصورات نادرست در مورد موتورهای جستجو

فصل 10 : ارزیابی و اندازه گیری میزان موفقیت سئو

 

منبع : آموزش مقدماتی سئو-وب سایت moz

 

بازدید: 1940

نظرات

ارسال پاسخ