نقد تیزر تبلیغاتی رانی لیمو

نقد تیزر تبلیغاتی رانی لیمو

هر بار که تیزر تبلیغاتی رانی لیمو و نبرد آن با رانی انبه را میدیدم، تعجب می کردم که چرا در این تبلیغ برند رانی حاضر شده با مغلوب کردن یکی از محصولات خود محصول دیگر را قهرمان کند؟ اصلا آیا این یک روش علمی است؟ استراتژی پشت این نوع بازاریابی یا معرفی محصول چیست؟ یک روز زمانی که فروشنده رانی در سوپر مارکتی حضور داشت، و من هم  اتفاقی آنجا حضور داشتم، شاهد گفتگوی بین صاحب مغازه و فروشنده ی رانی شدم. صاحب مغازه به فروشنده گفت از همه ی طعمهای رانی به غیر از رانی لیمو برای من سفارش بدهید. فروشنده ی رانی متعجب گفت، چرا رانی لیمو نمیخواهید؟ مشکلی داره؟ مغازه دار گفت، من رانی انبه خیلی دوست دارم و هر وقت در تلویزیون میبینم که رانی لیمو رانی انبه را کتک می زند و برنده می شود عصبانی می شوم و تلویزیون را خاموش می کنم. 
اینجا بود که یاد سوالهای خودم افتادم و تصمیم گرفتم در رابطه با نحوه ی معرفی محصول قهرمان بیشتر تحقیق کنم و ببینم مغازه دار حق داشت، یا این شیوه ی معرفی محصول قهرمان درست است؟
همانطور که قبلا در مقاله ی محصول قهرمان نیز گفته شد، در هر داستانی، قهرمان همه ی توجه ها را به خود جلب می کند. قهرمان همان کس یا چیزی است که بیشتر از بقیه  دیده می شود و بیشتر از همه بیاد می ماند و به خاطر سپرده می شود. که در این تیزر تلویزیونی این نقش بر عهده ی رانی لیمو است.
اگر بخواهیم بطور درستی محصول قهرمان را معرفی کنیم، باید محصولی را انتخاب کنیم که باعث ایجاد هیاهو در بین مشتریان شود و از طرفی برند و محصولات شما را درخشنده تر و قابل توجه تر جلوه دهد. این محصول می تواند بطور خاصی طراحی شود که هیجان خاصی را برای برند شما ایجاد کند یا می تواند بهترین فروشنده ی طبیعی برند شما باشد، که باعث برگشت مجدد مشتریان به سمت شما شود. به عبارت دیگر محصول قهرمان نمونه ی برجسته ای از چیزی است که شما به عنوان یک برند می خواهید نشان دهید،  بگویید ،  منتظر آن هستید و یا قولی است که به مشتریان خود می دهید
سوال اینکه، آیا رانی لیمو این ویژگی ها را دارد؟ آیا خرید این محصول توسط مشتریان، موجب بازگشت و خرید مجدد از این برند می شود؟ آیا این محصول دارای ویژگی قابل توجهی است و هیجان خاصی را برای مشتری ایجاد می کند، یا اینکه یک طعم کاملا معمولی است.


برای مشخص کردن یک محصول قهرمان بهتر است به خط محصولات نگاهی انداخت و به این سولات پاسخ داد:


1) آیا این محصول ماموریت شما را و یا قولی که به مصرف کننده داده اید را نشان می دهد؟ هنگامی که در مورد طعم و ویژگی محصول خود فکر می کنید، از خود بپرسید که چگونه می توانید با طراحی یک قهرمان برای نیازها و یا خواسته های مشتریانتان، ارتباط خود را بامشتریان و مصرف کنندگانتان قوی تر کنید؟


آیا تیزر تلویزیونی رانی لیمو ارتباط خود با مشتریانش را قوی تر کرد، یا برخی از مشتریان خود که طرفدار طعمهای دیگر بخصوص انبه بودند را رنجاند؟

 
2) آیا ویژگیهای کلیدی محصول قهرمانتان در بقیه ی محصولاتتان نیز وجود دارد؟
سوال اینکه رانی چگونه این ریسک را کرد و طعم لیمو که قبلا در بازارش به عنوان آبمیوه نبوده و بازخورد مشتریان نسبت به آن را نمی دانسته به عنوان قهرمان طعمها معرفی کرد. آیا به این موضوع توجه کرده که طعم رانی لیموی رانی بسیار شبیه شربت آبلیمو است. آیا بررسی کرده که مردم بین آب پرتقال، آب انبه و طعمی شبیه شربت آبلیمو کدامیک را انتخاب می کنند؟


3) محصول شما، در
مورد برندتان چه می گوید؟ 

رانی با معرفی رانی لیمو به عنوان قهرمان طعمهای رانی و اینگونه تبلیغاتش، چه چیزی را میخواسته به مصرف کننده القا کند؟ مثلا می خواسته بگوید که این طعم جدید از بقیه طعمهای محصولاتمان بهتر است؟ یعنی می خواسته بگوید ببخشید که تا حالا طعم رانی ها خوب نبوده، این طعم را امتحان کنید، این طعم بهتر است!!!!


4) مهمتر از همه اینکه، چگونه می توانید دستاوردهای محصول قهرمانتان را برجسته کنید؟
حال در رابطه با رانی لیمو نوآوری نسبت به محصولات قبل چه بوده، که این محصول را قهرمان کرده؟ و یا چرا مردم باید این محصول را تحسین کنند؟
اگر از نظر شما شرکت رانی توانسته و یا می تواند به این سوالات با دلیل و پاسخی موجه بیاورد، بنابراین این تبلیغ موثر و یا منطقی بوده، در غیر اینصورت نه تنها انتخاب رانی لیمو با ویژگیهایی که به بازار عرضه شده، به عنوان محصول قهرمان، انتخاب درستی نبوده، بلکه زیر سوال بردن محصول دیگرش نیز کار درستی نبوده است.بازدید: 1190

نظرات

ارسال پاسخ