تبلیغ اپل سال 1984

تبلیغ ویدئویی سال 1984 اپل که اکنون قریب به 30 سال از آن می گذرد،  یکی از بهترین تبلیغات تلویزیونی این شرکت نیز بشمار می رود. در این تبلیغ که حدود پنج الی شش سال پس از تاسیس اپل پخش شد، موضوع و ایده ی ساخت از خود استیو جابز نشات گرفته بود. وی می خواست که این تبلیغ کوتاه باشد و از طرفی واقعیتی که در آن زمان دنیا با آن روبرو بود را نیز نشان دهد.

شعار این تبلیغ عبارت است از:
شما خواهید دید چرا 1984 شبیه 1984 نخواهد بود
You will see why 1984 wont be like "1984".


نکته هایی که در ساخت این ویدئو تاثیر داشته اند در ادامه آمده است:

  • با توجه به اینکه در سال 1984 جهان در جنگ سرد به سر می برد و در جوامع بسته ای مثل جوامع شرقی و شوروی، ماشینهای زیراکس و نشر زیر زمینی تاثیر عمده ای بر جهان گذاشته بودند، استیو جابز فکر می کرد که کامپیوتر نیز ممکن است چنین تاثیری بر کل جهان بگذارد.
  • ایده گرفتن از رمان 1984 به نویسندگی جورج اورول: در این رمان نظامی توتالیته و تمامیت طلب نشان داده می شود (مانند جامعه ی کمونیستی شوروی) که سیاستهای خود را با استفاده از سانسور و بسته نگه داشتن جامعه پیش می برد. اپل با ایده گرفتن از این ایده خواست که IBM را نماد سیستمی دیکتاتور در دنیای فناوری نشان دهد و خود را به عنوان یک ناجی برای نجات کاربران بیان کند.
  •  نشان دادن مسابقات سوپر بول (مسابقاتی برای انتخاب قهرمان لیگ فوتبال ملی آمریکا)در تبلیغش: در زمان برگزاری مسابقات سوپر بول که دومین رویداد ورزشی پربیننده در سطح جهان است، برندها و شرکتهای بزرگ تبلیغات مختلفی را در این زمان و در راستای این رویداد تهیه می کنند، که این ویدئو و تبلیغ اپل هم در آن زمان از این رویداد بهره گرفته است
 

نظرات

ارسال پاسخ