سیر تکاملی تبلیغات اپل

سیر تکاملی تبلیغات اپل

برای همه افراد، انواع تبلیغاتی که برندهای برتر جهان از ابتدا تا کنون در پیش گرفته اند، و در س گرفتن از آنها و نیز آشنایی با اندیشه و هدف آنها و مقایسه با وضعیت کنونی شان موضوعی قابل توجه است. در این مقاله به انواع تبلیغات اپل و سیر تکاملی آنها پرداخته شده است.

اپل برای اولین بار تبلیغ محصولات خود را از اواخر دهه 1970 آغاز کرد.

در دهه 80 اپل حجم وسیعی از تبلیغات را آغاز نمود، که برخی از آنها جهت متقاعد کردن مشتریان برای خرید یک کامپیوتر و به طور خاص apple بود. این تبلیغات دارای حجم وسیعی از متن و کمی عکس بود، همانطور که بقیه ی تبلیغات کامپیوتر و تکنولوژی در آن زمان تبلیغ می کردند.

تبلیغات apple در طول دهه 1990  و با کمپین " متفاوت فکر کن" به اوج خود رسید، که این کمپین بسیار هم معروف شد.

در ادامه یک مجموعه ی خیره کننده از برخی از قابل توجه ترین تبلیغات اپل از دهه 1970 تا به امروز ارائه شده است.

با ارائه ی imac در اواخر دهه 1990، تبلیغات apple بیشتر خلاقانه شد و در بیشتر قسمتها، بر نمایش محصول تمرکز داشت و در مقایسه با تبلیغات پیشینش کمتر از متن استفاده می کرد.

شایان ذکر است که همانطور که سخت افزار اپل تغییر می کرد، تبلیغات نیز تغییر کرد. برای اینکه سیر تکاملی سخت افزار apple را در طول زمان ببینید، می توانید با مرور سیر تکاملی طراحی apple بین سالهای 1997-2008 این تغییرات را متوجه شوید.

در همین زمان، apple بر تبلیغات تلویزیونی تمرکز نمود و در آن به مقایسه ی mac در مقابل pc پرداخته است. بخصوص تبلیغ 1984 که به یکی از تبلیغات تلویزیونی بسیار معروف جهان و اپل تبدیل شد.

سپس در تبلیغات خود دو راه را در پیش گرفت: یکی تبلیغات برای کامپیوترهایشان که در همه ی این تبلیغات پیش زمینه ی سفیدی وجود دارد. دیگری تبلیغات در زمینه ی آیپاد بود که در این تبلیغات از زمینه ی روشن با چهره هایی سایه بر روی آن استفاده شده است.

در ادامه تبلیغات اپل به اختصار آورده شده است:

 

 تبلیغ اپل در سال 1977 میلادی: معرفی apple II

 

تبلیغ سال 1977: تبلیغی برای کامپیوترهای شخصی

تبلیغ سال 1980 اپل: تبلیغ کامپیوترهای شخصی با تکیه بر اینکه افراد با هوش کامپیوتر شخصی دارند.

تبلیغ سال 1981 اپل: نشان دادن اهمیت داشتن کامپیوتر شخصی برای صرفه جویی در وقت (با مثال زدن فورد) 

تبلیغ سال 1983 اپل: تبلیغی برای نشان دادن اهمیت کامپیوترهای شخصی "چگونه می توانید دریایی از اطلاعات را به اطلاعاتی قابل فهم و قابل نمایش تبدیل کرد"  

تبلیغ سال 1983 اپل: اهمیت یاد گرفتن زبانهای برنامه نویسی و نیز مخاطب قرار دادن کودکان در یادگیری آنها.

تبلیغ سال 1983 اپل:  تبلیغی که مضمون آن این است که باداشتن کامپیوتر شخصی اپل شما به رویاهایتان می رسید: "ای کاش، ای کاش، کافی نیست؟"

تبلیغ سال 1984: معرفی تحولی انکار ناپذیر در کامپیوترهای شخصی (اپل 2). در این تبلیغ به اختراعی اشاره می شود، که شبیه یک صفحه کلید و قابل حمل است، و شما با اتصال آن به تلویزیون یک کامپیوتر شخصی خواهید داشت.

 

تبلیغ سال 1984 اپل: تبلیغی که در آن بچه ها و خصوصا دانش آموزان را هدف می گیرد و هدف آن افزایش فروش کامپیوترهای شخصی است اشاره می کند که: " هر بچه ای بعد از مدرسه باید یک کامپیوتر شخصی داشته باشد"

تبلیغ سال 1992 اپل: شاید یکی از مشکلات آن زمان نبود قابلیت تبادل اطلاعات بین ویندوز و مکینتاش (سیستم عامل اپل) بود که در این سال این مشکل رفع شد و  این موضوع توسط اپل با شعار" کمترین فاصله بین مکینتاش  و ویندوز"  تبلیغ شد.

تبلیغ سال 1996 اپل: تبلیغ نوت بوک یا همان لپتاپ که در آن زمان اپل به آن پاوربوک یا کتابالکترونیک یا برقی می گفت. شعار این تبلیغ این بود: " در پاوربوک شما چه خبر است؟"

تبلیغ سال 1997 اپل: تبلیغ مسیج پد یا صفحه ی پیام که به عنوان" تنها کامپیوتر دستی که شما از آن می توانید استفاده کنید" یاد شده است. در واقع مانیتور کوچکی است که با چیزی شبیه قلم نوری می توانید با آن کار کنید.

تبلیغ سال 1997 اپل: در این تبلیغ بر سرعت بالای پاوربوک یا همان نوت بوک اپل تاکید شده است.

تبلیغ سال 1998 اپل: این تبلیغ در مورد کامپیوترهای شخصی است و بر زیبایی و کارایی آن تاکید شده است. این شعار در زبان انگلیسی با استفاده از دو کلمه ی شیک و ژیک در عین کوتاه بودن زیبا و آهنگین نیز هست. شعار این تبلیغ عبارتست است : "شیک، نه بی خاصیت"

تبلیغ سال 1998 اپل: شروع کمپین "متفاوت فکر کنید"

تبلیغ سال 1999 اپل: استفاده اپل از رنگهای متنوع در کامپیوترهای شخصی

تبلیغ سال 2006 اپل: این تبلیغ که در واقع تبلیغ آیپاد اپل است با شعار " به دنیای انقلاب موسیقی دیجیتا خوش آمدید" همراه است و در همه ی تبلیغات آیپاد در آن زمان پس زمینه ای رنگی با سایه ای از یک انسان بر روی آن، تمی بود که دنبال می شد.

تبلیغ سال 2007 اپل: شعار این تبلیغ که تبلیغی برای آیفون است عبارتست از "لمس شما احساس میشود".

تبلیغ سال 2007 اپل: شعار این تبلیغ که در واقع تبلیغ appstore است عبارتست از:  "برای حل دشواری های زندگی در هر لحظه یک اپلیکیشن"

تبلیغ سال 2009 اپل: تبلیغ appstore اپل، با شعار" یک میلیارد تشکر"، که بابت بیش از یک میلیارد دانلود در appstore در کمتر از نه ماه بود.

تبلیغ سال 2010 اپل: تبلیغ آیپاد لمسی (که ترکیبی از آیپد و آیفون است)

تبلیغات اپل همچنان ادامه یافته و در مطالب بعدی ادامه ی این تبلیغات را برای شما ذکر خواهیم کرد.

کلیدواژه ها: تبلیغات برندینگ
بازدید: 1020

نظرات

ارسال پاسخ