آموزش سئو- اهمیت SEM

آموزش سئو- اهمیت SEM

آموزش سئو- اهمیت بازاریابی موتورهای جستجو

مهم ترین جنبه سئو این است که وب سایت خود را هم برای کاربران و هم برای موتورهای جستجو قابل فهم کنید. اگرچه موتورهای جستجو روز بروز پیچیده تر شده اند، آنها همچنان نمی توانند صفحات اینترنتی را همانند انسانها ببینند و یا بفهمند. سئو به موتورهای جستجو کمک می کند تا بفهمند هر صفحه اینترنتی در مورد چیست، و چگونه ممکن است برای کاربران مفید باشد. اگر به دنبال آموزش سئو هستید بایستی با روش های بازاریابی موتورهای جستجو یا SEM آشنا باشید.

یک اظهار نظر عمومی علیه موتورهای جستجو

ما اغلب این جمله ها را می شنویم :

هیچ مهندس هوشمندی هرگز موتور جستجویی ایجاد نخواهد کرد که وب سایت ها نیازمند به پیروی از قوانین یا اصول خاصی باشند و با رعایت این قوانین رتبه بندی یا نمایه سازی شوند. هر کسی که حتی کمی هوشمند باشد، اگر قرار باشد موتور جستجو بسازد، می خواهد سیستمی داشته باشد که بتواند از طریق آن هر نوع معماری را کراول کند، حال حتی اگر آن معماری ها پیچیده یا ناقص باشند و در نهایت راهی پیدا کند تا بتواند مرتبط ترین نتایج را به عنوان نتیجه نهایی برگرداند (نه تنها نتایجی که با توجه به قوانین بهینه شده اند).

اما صبر کنید ....

تصور کنید که بصورت آنلاین عکس حیوان خانگی تان را پست گذاشته اید، یک انسان ممکن است آن را "یک حیوان خانگی کوچک مثلا سگ، با رنگ سیاه و سفید بشناسد که در حال بازی در فضای باز پارک است"، بداند. اما از طرف دیگر، بهترین موتورهای جستجو در جهان برای درک عکس هنوز به پیشرفت نهایی نرسیده اند، اما می توانم گفت به پیشرفت های خوبی رسیده اند.

اما سوال مهم این است که شما چکار می کنید تا موتورهای جستجو عکس شما را بهتر درک کنند؟

خوشبختانه سئو به وبمسترها اجازه می دهد تا سرنخ های درست و مفیدی برای موتورهای جستجو فراهم کنند، تا موتورهای جستجو بتوانند محتوایشان را بفهمند. در حقیقت، استفاده از ساختار مناسب تر برای محتوایتان برای سئو و موتورهای جستجو ضروری است.

زمانیکه شما هم از تواناییها و هم از توانایی های موتورهای جستجو آگاهی داشته باشید، اجازه می دهد تا شما محتوای وب خود را بهتر بسازید، فرمت بندی و قالب و حاشیه بندی کنید. توجه کنید که بدون سئو، یک وب سایت می تواند برای موتورهای جستجو نامرئی باشد.

محدودیت های تکنولوژی موتورهای جستجو

موتورهای جستجوی اصلی همگی بر اساس اصول و قوانین مشابهی عمل می کنند، همانطور که در فصل یک هم توضیح داده شد، رباتها بصورت اتوماتیک وب را کراول می کنند، لینکها را فالو می کنند، و محتواها را در دیتابیس های گسترده ایندکس می کنند. آنها این کار را با هوش مصنوعی انجام می دهند که بسیار هم قدرتمند است، اما لازم به ذکر است که بگوییم تکنولوژی جستجوی مدرن هنوز کاملا تمام و کمال و قدرتمند نیست. تعداد زیادی محدودیت های فنی وجود دارند که باعث مسائل  و مشکلات عمده ای هم در لیت شدن و هم در رتبه بندی می شود. در ادامه ما مهم ترین این موارد را با شما در میان می گذاریم.

مشکلات کراول و ایندکس کردن

فرم های آنلاین

موتورهای جستجو در تکمیل فرم های آنلاین (از جمله صفحه ورود به سیستم) خوب نیستند، و بنابراین هر محتوایی که پشت چنین صفحات ورودی قرار گیرد، ممکن است پنهان باقی بماند.

صفحات تکراری

وب سایت هایی که از CMS یا سیستم مدیریت محتوا استفاده می کنند، اغلب نسخه های تکراری از یک صفحه را ایجاد می کنند، و این یک مشکل است چرا که موتورهای جستجو به دنبال محتوای کاملا اصیل می گردند.

کدهای مسدود شده

همانطور که می دانید روباتها از فایل robot.txt استفاده می کنند، تا راحت تر با وب سایت و ساختار آن آشنا شوند، اما در صورتیکه در این فایل خطایی رخ دهد، ممکن است منجر به بلاک شدن موتورهای جستجو از کراول وب سایت شما شود.

ساختارهای ضعیف لینک دهی

اگر ساختار لینک دهی وب سایتی برای موتورهای جستجو قابل درک نباشد، ممکن است آنها نتوانند همه محتواهای وب سایت شما را پیدا و بررسی کنند. یا اگر آن صفحه کراول شده است، در صورتیکه مجددا تغییر کند، ممکن است توسط موتورهای جستجو مورد توجه قرار نگیرد.

محتوای غیر متنی

هر چند موتورهای جستجو روز بروز در خواندن متن هایی که HTML نیستند، بهتر می شوند و پیشرفت می کنند، اما هنوز محتواهایی که در فرمت برخی رسانه ها قرار می گیرند از جمله محتواهایی که در فایهای فلش، تصویر، عکس، ویدئو، صدا و پلاگین قرار می گیرند، همچنان برای موتورهای جستجو غیرقابل خواندن و یا سخت هستند.

مشکلات مطابقت دادن عبارات جستجو (QUERIES) با محتوا

اصطلاحات ناخوشایند

متنهایی که با استفاده از اصطلاحات عمومی که افراد جستجو می کنند نوشته نشده اند، برای مثال زمانیکه شما در مورد "واحدهای خنک کننده غذا" محتوا می نویسید، در حالیکه مردم واقعا یخچال را جستجو می کنند.

رعایت ظرافت های زبان

برای مثال برخی کلمات ممکن است به چند شکل نوشته شوند، و زمانیکه در مورد نحوه نوشتار کلمات خصوصا کلمات کلیدی شک دارید، چک کنید مردم چه کلمات کلیدی را جستجو می کنند و دقیقا از همان عبارات در محتواهای خود استفاده کنید.

هدف قرار دادن مکان های نا مناسب

اگر دقت کرده باشید در سایت الکسا می توانید ببینید بازدیدکنندگان وب سایت شما بیشتر از چه کشورهایی هستند، و یا افراد چه کشورهایی بطور کلی مد نظر شما هیتند، زمانیکه صحبت از زبانهای مختلف به حساب می آید شما بایستی دقت کنید که از چه زبانی بهتر است استفاده کنید. برای مثال درست است که زبان انگلیسی زبان بین المللی است، اما زمانیکه بیشتر آژانس های مسافرتی خارجی مطمئند که بیشتر توریستهایی که به ایران مسافرت می کنند، کره ای هستند، چرا از زبان کره ای استفاده نمی کنند.

سیگنال های متنی متفاوت

به عنوان مثال، عنوان پست وبلاگ شما "رستوران ها در اصفهان" است، اما پست شما در مورد "مکان های دیدنی اصفهان" نوشته اید، و در قسمت کوچکی از آن به یک رستوران خوب در اصفهان پرداخته اید. برای صلاح خودتان می گویم، از ارسال سیگنالهای گیج کننده برای موتورهای جستجو خودداری کنید.

 

منبع: چرا بازاریابی موتورهای جستجو لازم است-وب سایت MOZ

نظرات

ارسال پاسخ