Adwords یا SEO کدام بهترند؟

Adwords یا SEO کدام بهترند؟
Adwords و SEO هردو از مهمترین ابزارهای بازاریابی موتورهای جستجو (Search Engine Marketing SEM) هستند. تفاوت ها و شباهتهایی با هم دارند و بسته به شرایط کسب وکار و اهداف بازاریابی باید از هردو همزمان یا به صورت جداگانه استفاده کنید.

گوگل Adwords چیست؟

اگر تا حدودی با بازاریابی دیجیتال آشنا باشید احتمالا عبارتهایی مانند Adword، PPC یا CPC و کمپینها  را شنیده اید. اجازه دهید در این باره توضیح دهم.
سرویس Adwords گوگل یک بستر تبلیغاتی متعلق به گوگل است. تبلیغ کنندگان از این سرویس استفاده می کنند تا تبلیغات خود را در صفحه جستجوی گوگل و سایر محصولات گوگل ( مانند Youtube، Gmail و ...) و هزاران سایت که در این سرویس فعالیت دارند( که به آن Google AdSense گویند) قرار دهند.

 

 


به عنوان یک تبلیغ کننده می توانید انتخاب کنید، زمانی که کسی لینک شما را ببیند (CPM یا  Cost Per Thousands Impressions) پول پرداخت کنید (  یا زمانی که لینک شما کلیک (CPC یا Cost Per Click) شود.
در کل سیستم Adwords مانند یک حراج یا مزایده بسیار بزرگ عمل می کند که در آن تبلیغ کنندگان برای بدست آوردن محلی برای تبلیغ به رقابت می پردازند.

SEO – سئو چیست؟

مخفف بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو (Search Engine Optimization) است. که عبارت است از عملیاتی در جهت بهبود رده بندی سایت در موتورهای جستجو مانند گوگل، بینگ و یاهو.
یک سایت بهینه به راحتی توسط موتورهای جستجو خوانده شده و به راحتی توسط کاربران مورد استفاده قرار می گیرد. با پیاده سازی صحیح سئو شما صاحب سایتی با محتوای خوب، سرعت بالا و رابط کاربری مناسب خواهید شد. در این راستا می توانید به سلسله مطالب نکات سئو که در این زمینه گذاشته ام مراجعه نمایید.

Adwords در برابر SEO

اکنون که ایده کلی در رابطه با Adwords و SEO بدست آوردید، می توانیم به مقایسه آنها بپردازیم.
Adwords تنها برای گوگل و سایت هایی که سرویس Google Adsense را پیاده کرده اند مورد استفاده است. در حالی که SEO و روشهای آن برای کلیه سایتها و کلیه موتورهای جستجو قابل پیاده سازی است.
ترافیک ناشی از Adwords پولی است، در حالی که ترافیک SEO رایگان میباشد (البته شما برای سئو باید هزینه کنید).
لینکهای Adwords در قسمت بالا سمت راست صفحه نتایج گوگل نمایان می شوند و تحت شرایطی شما میتوانید یکی از آنها را بدست آورید. ولی با سئو شما باید بسیار تلاش کنید تا سایتتان در نتایج طبیعی یا ارگانیک گوگل نمایان شود.
Adwords برای دستیابی سریع به اهداف کمپین بازاریابی موثرترند و شما به سرعت می توانید ترافیک مورد نیازتان را دریافت کنید، در حالی که با روش های سئو مدت زمان طولانی جهت رسیدن به نتایج (به خصوص براد ی سایتهای جدید) باید صرف شود.
میزان بازگشت سرمایه یا ROI در روش Adwords به راحتی قابل سنجش است ولی در سئو به دلیل وجود پارامترهای بسیار به سختی قابل اندازه گیری است.
وقتی که کمپین adwords تمام شد دیگر ترافیکی حاصل از آن نخواهید داشت، ولی با بهبود سئو در مدت طولانی ترافیک آن تضمین شده است.
با Adwords در آن واحد می توانید روی keywordهای زیادی کار کنید ولی در سئو باید روی تعداد محدودی کلیدواژه متمرکز شوید.
با Adwords میتوانید روی سایت های دیگر گوگل مانند Youtube و سایتهایی که عضو پروژه Google Adsense هستند تبلیغ کنید ولی با سئو تنها در صفحه نتایج جستجو می توانید لینکتان را بالا بیاورید.

 

کدام برای بازاریابی بهترین است؟

کمپانی های جدید می توانند با Adwords شروع کنند.
وقتی که کارم را به عنوان یک بازاریاب اینترنتی شروع کردم هدفم این بود که به شرکت ها کمک کنم از طریق بهینه سازی سئو و نتایج جستجو ترافیک مورد نیاز را بدست آودند. هم اکنون نیز این یکی از اهداف ما در بازاریابی دیجیتال است ولی باید بدانیم بعضی از صاحبین تجارت نیازمندند سریعتر رشد کنند و در مدت زمان بسیار کوتاهی ترافیک بسیاری بدست آورند که این با استفاده از سرویس Adwords گوگل قابل دستیابی است.
بزرگترین مزیت Adwords نسبت به سئو این است که شما را سریعتر به نتیجه می رساند. ولی از طرفی باید به ازای هر بازدیدی پول بدهید. اما اگر کسب و کارتان پرسود باشد می توانید سرمایه خود را برگردانید و به اهداف تجاریتان برسید.

 


Adwords برای کمپانی ها و شرکت های جدید که می خواهند به ترافیک مورد نیاز دستیابند و محصولاتشان را سریع بفروشند یا مشتری های جدید بدست آورند بسیار مناسب است.
موارد بالا تنها در صورتی صحیح است که شما از سرویس Adwords به درستی و با دقت استفاده کنید. بسیار آسان میتوان در Adwords پول خرج کرد و هزینه نمود ولی اگر ابزار مدیریت و مانیتورینگ نداشته باشید به زودی متوجه می شوید مبلغ هنگفتی را هزینه کرده اید.
منظور من این است که این سرویس بیشتر مانند کازینو و قمار می ماند و ممکن است در صورت عدم مدیریت و تصمیم گیری بر اساس آمار و بازخورد، مبلغ زیادی پول را از دست بدهید.

هیچ وقت سئو را فراموش نکنید

اگرچه میتواند منطقی بنظر برسد که در ابتدا با Adwords شروع کنید و سریع به نتیجه برسید، ولی همزمان سئو را نیز انجام دهید. سئو مانند یک سرمایه گزاری بلند مدت می ماند و موفقیت شما را در دراز مدت تضمین مینماید.
بازاریابی محتوا کمک میکند محتوای غنی تولید کنید، سئو در بهینه سازی سایتتان کمک کننده است و منجر می شود ترافیک ارگانیک سایتتان ( که با ارزشترین ترافیک است) افزایش یابد و همچنین رابط کاربری سایت بهتر شود.

آیا باید Adwords و SEO را همزمان انجام دهم؟

بسیاری می گویند وقتی شما ترافیک حاصل از سئوی بالایی دارید، دیگر نیاز نیست از Adwords استفاده کنید. حتی اگر سایتتان دارای رده بندی بالایی باشد همچنان با استفاده از Adwords میتوانید ترافیک حاصله برای برخی از کلیدواژه های سایت را به سرعت افزایش دهید.
در همین حین با اندازه گیری موثر بودن Adwords میتوانید حتی اگر سودده است، مبلغ هزینه شده را افزایش دهید و سوددهی را زیادتر کنید.
پس در آخر کدام بهتر است؟ سئو یا Adwords؟
جواب ساده است، هردو. از Adwords استفاده کنید تا ترافیک سایت را سرعا بالا ببرید و به طور موازی روی سئو سایتتان، بازاریابی محتوا، بازاریابی شبکه های اجتماعی و ... کار کنید و ترافیک ناشی از هر دو روش را داشته باشید.

نتیجه گیری

Adwords گوگل و SEO دو رقیب نیستند، بلکه دو ابزار قدرتمند در زمینه بازاریابی دیجیتال هستند. شما از Adwords وقتی که سریعا نیاز به بازدید دارید استفاده می کنید و تکنیک های سئو را برای موفقیت بلند مدت باید بکار بگیرید.
 
کلیدواژه ها: Adwords SEO سئو ادوردز
بازدید: 765

نظرات

ارسال پاسخ