آموزش سئو – طراحی سایت مطابق SEO

آموزش سئو – طراحی سایت مطابق SEO

زمانیکه صحبت از طراحی سایت مطابق سئو می شود، به بیان ساده تر منظور طراحی سایت بگونه ای است که برای موتورهای جستجو بهینه باشد. موتورهای جستو در کراول کردن وب سایت ها و فهمیدن و قیاس محتوا ها با محدودیت هایی روبرو هستند. موتورهای جستجو همیشه یک صفحه اینترنتی را به همان شکلی که من و شما میبینیم، مشاهده نمی کنند. در این بخش، ما بر جنبه های فنی خاص ساختارها (یا اصلاح آنها) تمرکز می کنیم تا مطمئن شوید صفحه وبی که می سازید برای انسانها و موتورهای جستجو به یک اندازه مفید، روشن و واضح است.

این بخش از آموزش سئو را با برنامه نویس وب سایت و گرافیست خود به اشتراک بگذارید، تا تمامی موارد مورد نیاز برای اینکه وب سایت شما مطابق با قوانین سئو باشد، از طرف تمامی افراد مورد نظر رعایت شود.

من یک مشکل دارم، وب سایت من در جستجوها پیدا نمی شود. من یک سایت بزرگ فلش بر اساس اصول الگوریتم پاندا ساختم، اما در هیچ جای گوگل پیدا نمی شود...چه خبر است؟!!!!

محتوای قابل ایندکس

برای اینکه محتواهای شما بهتر توسط موتورهای جستجو بررسی و لیست شود، بایستی مهم ترین محتواهای شما در قالب متن های HTML نوشته و بارگذاری شده باشند. تصاویر، فایل های فلش، جاوا اسکریپت ها و جاوا اپلت ها، و دیگر مفاهیم غیر متنی اغلب توسط موتورهای جستجو نادیده گرفته یا کم ارزش در نظر گرفته می شوند. راحت ترین راه برای اینکه مطمئن باشید عبارات و محتواهایی که برای مخاطبین خود به نمایش می گذارید، برای موتورهای جستجو قابل مشاهده هستند، این است که آنها را به فرمت HTML روی صفحه اینترنتی خود قرار دهید. به هر حال، برای کسانی که دوست دارند قالب بندی بیشتر و یا سبک های نمایش بیشتری داشته باشند، روش های پیشرفته بیشتری وجود دارند:

برای تصاویر از تگ آلت استفاده کنید

برای مثال اگر به استفاده از تصاویر علاقه دارید، قرار دادن متن مناسب در قسمت تگ آلت تصویر را فراموش نکنید. در HTML از تصاویر gif، jpg یا  png استفاده کنید تا بتوانید به موتورهای جستجو توصیفی بصری از تصویرتان بدهید.

تکمیل باکسهای جستجو

با نویگیشن ها و لینک های قابل کراول

تکمیل پلاگین های فلش یا جاوا

با استفاده از نوشتن متن در صفحه 

تهیه متن برای محتوا های ویدئویی و صوتی

موتورهای جستجو از محتوای فایل های ویدئویی و صوتی آگاهی پیدا نمی کنند، بهترین کار ممکن است که برای این فایل ها توضیحات متنی با کلمات کلیدی مهمی که بیانگر آن ویدئو یا فایل صوتی است فراهم کنید.

به وب سایت خود شبیه موتورهای جستجو نگاه کنید

اگر شما هم با مساله ایندکس نشدن محتواهایتان مشکل دارید، به شما مژده می دهیم که تنها نیستید.... متاسفانه یا خوشبختانه وب سایت های زیادی با مساله ایندکس شدن محتواهایشان روبرو هستند، بنابراین چک کردن مجدد محتواهایتان بر اساس مطالبی که در این آموزش سئو می خوانید ارزشش را دارد.

با استفاده از ابزارهایی از جمله گوگل کچ (Google's cache)،  SEO-browser.com  و ابزار  MozBar شما براحتی متوجه می شوید که چه عناصری از محتوای شما توسط موتورهای جستجو قابل مشاهده و قابل ایندکس هستند. برای مثال نگاهی به گوگل کچ همین صفحه از وب سایت ما بیندازید، و منظور از گوگل کچ این صفحه این است که آخرین باری که رباتهای گوگل این صفحه از سایت را بررسی کرده اند و از بازدیدشان بک آپ گرفته اند، سایت اینگونه دیده شده است. می بینید چیزی که گوگل می بیند، چقدر با آنچه ما می بینیم متفاوت است...

ظاهر وب سایت من !!! ؟؟؟؟

ممکن است شما هم آدرس وب سایتتان را در گوگل کچ (google catch) وارد کنید و آن را به صورت زیر مشاهده کنید، این که وب سایت شما از نظر موتورهای جستجو هیچ مطلبی نداشته باشد، فاجعه است ...

در واقع با استفاده از ویژگی google catch می توانیم ببینیم که موتورهای جستجو چه می بینند، برای مثال نتیجه ای شبیه تصویر زیر حاصل قرار دادن کلیه اطلاعات مثلا در فلش یا جاوا اسکریپت است، که این مساله خواندن و تفسیراطلاعات را برای موتورهای جستجو مشکل یا غیر ممکن می کند.

اگر شما هم می خواهید نحوه دیده شدن وب سایت تان توسط گوگل را ببینید، برای مشاهده آخرین نسخه ذخیره شده آن از لینک زیر استفاده کنید:

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:[URLآدرس وب سایت / ]

این موضوع که اصلا جالب نیست ؟

از طریق google catch، می توانیم ببینیم که یک صفحه در فضای وب ناپایدار است. برای مثال در تصویر بالا که همه متون داخل فلش گذاشته شده است، حتی متن و صفحه بررسی شده توسط موتورهای جستجو به آنها نمی گوید که این پیج در مورد میمون هاست. این سایت به طور کامل در فلش ساخته شده است، اما متأسفانه این بدان معنی است که موتورهای جستجو نمی توانند هیچ کدام از محتوای متن یا حتی لینک های مربوطه را فهرست کنند. بدون متن HTML، این صفحه به سختی در نتایج جستجو قرار می گیرد.

بنابراین این عاقلانه است که نه تنها محتوای متن هایتان را بررسی کنید، بلکه همینطور از ابزارهایی شبیه این استفاده کنید تا بررسی کنید که صفحاتی که در حال ساخت هستند برای موتورهای جستجو قابل مشاهده اند یا نه. این موضوع را در مورد نه تنها تصاویر بلکه لینک هایتان هم انجام دهید.

ساختارهای لینک قابل کراول

درست همانطور که موتورهای جستجو به دیدن محتوا نیاز دارند تا بتوانند آنها را در لیست صفحات خود در شاخص های مبتنی بر کلمات کلیدی قرار دهند، آنها به دیدن لینک ها نیز نیاز دارند تا اصلا بتوانند صفحات اینترنتی و در نتیجه محتواها را پیدا کنند. یک ساختار لینک قابل قبول (ساختاری که به کراولرها اجازه دهد تا مسیر یک وب سایت را مرور کنند) بسیار مهم است تا به آنها اجازه دهد همه صفحات یک وب سایت را پیدا کنند. صدها هزار سایت وجود دارد که دچار اشتباهاتی شده اند که به موجب آن ساختار نویگیشن سایت آنها برای موتورهای جستجو غیر قابل دسترسی است و در نهایت مانع از شناسایی و در نهایت ایندکس صفحات شما در صدر شاخص های موتورهای جستجو می شود. در زیر نشان داده ایم که چگونه این مشکل می تواند رخ دهد:

در مثال بالا کراولرهای گوگل به صفحه A رسیده اند و از طریق لینکهایی که در این صفحه دیده اند به صفحه B و E رسیده اند. با این حال اگر چه صفحات C و D وجود دارند و شاید صفحات مهمی هم باشند، اما کراولرها هیچ راهی ندارند که به این صفحات دسترسی پیدا کنند یا حتی آنها را پیدا کنند و این بدین دلیل است که هیجپچ لینک مستقیم و قابل کراولی از این دو صفحه وجود ندارد و به عبارتی این صفحه ها یتیم یا Orphan Page هستند و تا جایی که گوگل می تواند بفهمد آنها وجود ندارند. به عبارتی اگز شما محتوای خوبی داشته باشید، انتخاب صحیح کلمات کلیدی انجام داده باشید و حتی بازاریابی هوشمندانه ای انجام داده باشید، اما کراولر ها نتوانند صفحه شما را پیدا کنند، هیچ فایده ای نخواهد داشت.

ساختار لینک

 

تگهای لینک می توانند شامل تصویر، متن و یا موارد دیگر باشند، بدین معنی که شما می توانید به تصویر، متن و یا هر مورد دیگر لینک دهید و باعث می شود یک منطقه قابل کلیک روی صفحه ایجاد شود که کاربران را تشویق کند روی آن کلیک و به صفحه دیگری منتقل شوند.

این لینک ها از مهم ترین عناصر جهتیابی و نویگیشن در اینترنت هستند و به آنها هایپرلینک می گویند. در تصویر بالا  تگ "<a"  نشان دهنده شروع یک لینک است. نکته مهم دیگر محل ارجاع لینک است که در این مثال به آدرس http://www.jonwye.com  ارجاع شده است، مورد قابل توجه بعدی که در دنیای سئو به آن انکر تکست یا متن لینک می گویند و اصولا برای بازدیدکنندگان نمایش داده می شود و لینک بر آن سوار می شود. در مثال بالا انکر تکست عبارتست از "Jon Wye's Custom Designed Belts” که برای بیننده قابل نمایش است و خیلی مهم است که انکر تکست یا متن لینک دار حاوی کلمات کلیدی مرتبط با صفحه ای باشد که به آن لینک می دهد. تگ "</a>" به منظور محدود کردن انکر تکست و پایان مشخصات لینک می باشد.

این فرمت اصلی و بنیادین یک لینک است و برای موتورهای جستجو کاملا قابل فهم است. کراولرها هم می دانند که باید این لینک ها را به لیست لینکهای آن موتور جستجو اضافه کنند، و از آن ها نیز برای محاسبه رتبه (page rank) و مسائلی از این قبیل در آن موتور جستجو استفاده کنند.

در ادامه به برخی دلایلی که ممکن است باعث شود صفحات در دسترس نباشند می پردازیم ...

اشتباهات کشنده سئو

وجود فرم های پیشنیاز برای دسترسی به محتوا

اگر کاربران برای دستیابی به اطلاعات یا صفحه خاصی نیاز به تکمیل فرم و اطلاعات خاصی داشته باشند، و این شرط دستیابی آنها به اطلاعات یا محتواها باشد، باید بدانید که موتورهای جستجو هرگزصفحات محافظت شده را نمی بینند. بنابراین فرم هایی که به هر دلیل از مشاهده اطلاعات صفحه ای جلوگیری کنند، باعث نادیده گرفته شدن آن صفحه توسط موتورهای جستجو می شوند و در نتیجه کلیه محتوا و لینک های آن صفحه نیز نادیده گرفته می شوند.

لینکهای موجود در جاوا اسکریپت ها

اگر شما از جاوا اسکریپت برای لینک هایتان استفاده می کنید، ممکن است تا به حال متوجه شده باشید که موتورهای جستجو به ندرت لینک های شما را کراول کرده یا اصلا به آن ها اهمیت نمی دهند. نکته و پیشنهاد مهم برای شما این است که لینک های استاندارد با استفاده از فرمت استاندارد HTML که در بالا به آن اشاره شد استفاده کنید و آنها را جایگزین جاوا اسکریپت ها کنید.

لینک به صفحاتی که مسدود شده اند با استفاده از تگ متا ربات یا robat.txt

حتما می دانید که متا تگ ربات و فایل robot.txt هر دو به صاحب یک وب سایت اجازه می دهند که دسترسی کراولرها را به یک صفحه محدود کنند. اما هشدار مهم این است که بسیاری از مدیران وب سایت ها برای فهمیدن این که آیا موتورهای جستجو کراول آنها را متوقف کرده اند ، به طور ناخواسته از این دستورات به عنوان تلاش جهت جلوگیری از دسترسی ربات های مظنون استفاده می کنند و این کار کاملا به سئو وب سایت آنها آسیب می رساند.

فریم ها یا ifram ها

از لحاظ فنی، لینک ها هم در فریم ها و هم در iframها قابل کراول هستند، اما هر دو آنها برای موتورهای جستجو یک سری مسائل ساختاری جهت سازماندهی و پیاده سازی ایجاد می کنند و این موضوع تاجاییکه شما فردی با اطلاعات فنی خوب از اینکه موتورهای جستجو چگونه لینک ها را در فریم ها دنبال و ایندکس می کنند باشید، موردی ندارد، اما در غیر این صورت بهتر است که از انجام این کار خودداری کنید.

ربات ها از فرم های جستجو استفاده نمی کنند

اگرچه این مساله به عنوان یک هشدار در مورد چنین فرم هایی محسوب می شود، بلکه این یک مشکل رایج هم هست که بایستی ذکر شود.برخی وبمسترها معتقدند که اگر آنها یک باکس جستجو در سایتشان داشته باشند، آنگاه موتورهای جستجو قادر خواهند بود که هرآنچه که بازدیدکنندگان برای آن جستجو می کنند را پیدا کنند. متاسفانه باید بگوییم که موتورهای جستجو برای پیدا کردن محتوا سرچ نمی کنند و بنابراین میلیون ها صفحه از چنین وب سایت هایی  مح و ناشناس باقی می مانند تا اینکه یک صفحه کراول شده به آنها لینک دهد و موتورهای جستجو از طریق آن لینک، آن صفحه را پیدا کنند.

لینک در فلش، جاوا و پلاگین های دیگر

سایت پاندا که در ابتدای آموزش به آن اشاره شد را به یاد بیاورید، این سایت مثال بارزی از انجام چنین کاری بود، اگرچه در این سایت ده ها پاندا لیست شده بود و صفحات مرتبطی داشت، اما از آنجا که کراولرها نمی توانند محتوای صفحات فلش را ببینند، این صفحات برای موتورهای جستجو نامرئی مانده و موتورهای جستجو آنها را نمایش نمی دهند.

لینکها در صفحات یا سایت های لینکدونی

سایت ها و صفحات لینکدونی صفحاتی هستند که شامل صدها یا هزاران لینک در صفحه هستند و بنابراین موتورهای جستجو تعداد زیادی لینک را در یک صفحه فقط کراول می کنند و چنین صفحه هایی با این خطر مواجهند که هیچیک از آن لینکها کراول و ایندکس نشوند. این سایت ها نه تنها امتیاز مثبتی برای وب سایت شما به ارمغان نمی آورند، یلکه برای کاهش اسپم و حفظ رتبه بندی امتناع از چنین سایت هایی لازم است.

اگر شما از این دستورالعمل ها پیروی کنید، یک وب سایت شفاف، با لینکهای HTML قابل کراول خواهید داشت که به راحتی به موتورهای جستجو دسترسی می دهد تا به محتواهایتان دست یابند.

Rel="nofollow"

این دستور را می توان بصورت زیر استفاده کرد :

<a href="https://moz.com" rel="nofollow">Lousy Punks!</a>

توجه داشته باشید که لینک ها می توانند ویژگیهای زیادی داشته باشند که موتورهای جستجو تقریبا اغلب آنها را نادیده می گیرند، به استثنای ویژگی مهم rel="nofollow" . در مثال بالا، اضافه کردن ویژگی rel="nofollow" یه تگ لینک به موتورهای جستجو می گوید که صاحبان سایت نمی خواهند این لینک به عنوان لینک تائید شده ای برای صفحه هدف تفسیر شود.

Nofollow، به معنای واقعی موتورهای جستجو را از پیگیری آن لینک باز می دارد. حالا شاید بپرسید چرا باید لینکی را قرار بدهیم و بعد نخواهیم موتورهای جستجو به آن توجه کنند و آن را نادیده بگیرند؟ سوال خیلی خوبی است. در واقع تگ Nofollow به عنوان یک روش برای کمک جهت جلوگیری از سوء استفاده برخی کاربران در قسمت نظرات سایت و خصوصا لینک های اسپم است. البته ناگفته نماند که موتورهای جستجوی مختلف در قبال لینک های Nofollow هر یک بگونه ای متفاوت رفتار می کنند، اما آنچه بدیهی است این است که این لینک ها همانند لینک های معمولی وزن نمی گیرند.

آیا لینک های Nofollow مضر هستند ؟

اگرچه لینک های Nofollow به اندازه لینکهای معمولی ارزش به سایت شما ننتقل نمی کنند، اما در کل این لینک ها جزئی طبیعی از یک پروفایل لینک های متنوع هستند. به عبارتی یک وب سایت با تعداد زیادی لینک های ورودی (لینک های inbound) لینکهای Nofollow زیادی را جذب می کند و این اصلا بد نیست. در حقیقت، فاکتورهای رتبه بندی نشان داده اند که سایت های با رتبه بالا در مقایسه با سایت های با رتبه پایین ترجیح می دهند که درصد بالایی از لینک های ورودی شان Nofollow  باشد.

نظر دو موتور جستجوی مهم در رابطه با لینکهای Nofollow

گوگل و یاهو یا موتور جستجوی بینگ دو تا از مهم ترین موتورهای جستجوی جهان هستند، در ادامه می خواهیم شما را با سیاست این دو موتور جستجو در رابطه با لینک های Nofollow آشنا کنیم.

گوگل و لینکهای Nofollow

گوگل اظهار کرده است که در اغلب موارد، نه تنها آنها هیچ لینک Nofollow را دنبال نمی کنند ، بلکه هیچ ارزشی را در زمینه انکر تکست یا رتبه صفحه یا PAGE RANK به آن سایت منتقل نمی کنند. در واقع استفاده از Nofollow باعث می شود که گوگل این لینکهای هدف را از کلیه نمودارهای وب خود حذف کند. لینکهای Nofollow هیچ وزنی نخواهند گرفت و به عنوان متن HTML تفسیر می شوند (مثل اینکه اصلا این لینک ها وجود ندارند). اما برخی از مدیران وب سایت ها اعتقاد دارند که حتی یک لینک Nofollow از سمت یک سایت معتبر از جمله وبسایت ویکی پدیا ، می تواند نشانه ای از اعتماد باشد.

بینگ و لینکهای Nofollow

موتور جستجوی بینگ که نتایج جستجوی یاهو را نیز پشتیبانی می کند، نیز اظهار کرده که در نمودار لینکها، لینک های Nofollow را شامل نمی شود، اگرچه کراولرهای آنها ممکن است هنوز از لینکهای Nofollow برای کشف صفحات جدید استفاده کنند. بنابراین آنها در حالیکه لینکها را دنبال می کنند، از آنها برای محاسبات رتبه بندی استفاده نمی کنند.

استفاده از کلمات کلیدی و هدف گذاری

کلمات کلیدی برای روند جستجو اساسی هستند. آنها عنصر اساسی ساختارهای زبان و بخصوص جستجو هستند. در حقیقت، کل علم بازیابی اطلاعات یا جستجو جهت یافتن اطلاعات که شامل موتورهای جستجوی مبتنی بر وب مانند گوگل می باشد، بر اساس کلمات کلیدی است. زمانیکه موتورهای جستجو محتواهای صفحات وب را کراول و ایندکس می کنند، آنها به جای اینکه 25 میلیارد صفحه وب را در یک پایگاه داده ذخیره کنند، صفحات را بر اساس شاخص های مبتنی بر کلمات کلیدی ردیابی می کنند. میلیون ها میلیون پایگاه داده های کوچکتر که هریک بر کلمه یا کلمات کلیدی خاصی متمرکز هستند، به موتورهای جستجو اجازه می دهد تا داده ها  های مورد نیاز خود را در کسری از ثانیه بازیابی کنند.

بدیهی است، اگر می خواهید صفحه تان شانس رتبه گرفتن در زمینه مثلا کلمه "سئو" در نتایج موتورهای جستجو داشته باشد، مطمئن شوید کلمه "سئو" بخشی از محتوای قابل قبول و قابل کراول در سایت شما می باشد.

اهمیت کلمه کلیدی در سئو

اگر بخواهیم از اهمیت و بعبارتی فرمانروایی کلمات کلیدی صحبت کنیم باید به نحوه ارتباط افراد با موتورهای جستجو نحوه واکنش موتورهای جستجو برای تهیه لیست نتایج اشاره کنیم. زمانیکه در فضای وب به دنبال اطلاعاتی می گردید بایستی آن را در غالب کلمات در باکس جستجوی موتورهای جستجو وارد کنید. در عوض موتورهای جستجو به دنبال صفحاتی با چنین کلمات کلیدی و چنین محتواهایی می گردند. در این زمینه دقت به مواردی از جمله املا، نقطه گزاری، اطلاعات اضافی که به بازیابی درست صفحات کمک کند، در رتبه بندی و همینطور پیدا شدن در نتایج جستجو کمک می کند.

موتورهای جستجو به این موضوع دقت می کنند که چگونه از کلمات کلیدی در صفحه استفاده شده و حتی میزان استفاده از آنها را محاسبه می کنند، تا از این طریق بتوانند میزان مرتبط بودن آن صفحه با آن کلمه کلیدی را مشخص کنند. یکی از بهترین راه ها برای اینکه مطمئن شوید صفحه وب مورد نظر شما به خوبی سئو یا بهینه شده و می تواند رتبه خوبی در نتیجه موتورهای جستجو بگیرد این است که مطمئن شوید کلمه کلیدی مورد نظر شما  به خوبی و درستی در تایتل ها، متن و متا دیتا ها مورد استفاده قرار گرفته است.

 

منبع : طراحی و توسعه سایت مطابق با قوانین موتورهای جستجو

نظرات

ارسال پاسخ