SEO (سئو) چیست

SEO (سئو) چیست

 


سئو مخفف کلمه Search Engine Optimization است. بهینه سازی موتورهای جستجو یا سئو عبارتست از مجموعه روشها، راهبردها و تکنیک هایی که ترافیک ورودی سایت را با استفاده از بهبود رتبه در موتورهای جستجو افزایش داد. برای مثال همانطور که دیده اید بعضی از سایتها دارای رتبه بالاتری بوده و به عنوان گزینه های اول در موتور جستجوی گوگل ظاهر می شوند.


معمولا کاربران اینترنت در همان صفحه اول و حتی گزینه (های) اول نتایج جستجو به مطلبی که می خواسته اند رسیده و صفحات بعدی را مشاهده نمی کنند. بنابراین برای یک سایت یکی از راه های رسیدن به ترافیک بالا و بازدید روزانه زیادتر بهبود موتورهای جستجو یا همان سئو است. هرچه رده بندی یک سایت در جستجوی ارگانیک موتور جستجو بهتر باشد، شانس کلیک شدن آن نیز توسط بازدیدکننده بیشتر خواهد بود.
سئو مجموعه روش هایی است که اطمینان حاصل می نماید سایت توسط موتورهای جستجو قابل دسترس بوده و هرچه بیشتر تلاش می شود رده سایت بهبود یابد. سئو در عمل یکسری روشهای کلاه سفید است که توسط متخصصین وب و ارائه دهندگان وب استفاده می شود.
در زمینه سئو پارامترها و فاکتورهای بسیار فراوانی توسط موتورهای جستجو لحاظ می شوند. برای مثال سرعت بارگزاری صفحات شما یا کاربرپسند بودن آنها می تواند در رتبه بندی سایت شما تاثیر بگذارد. بنابراین تصاویر سایتتان را بهینه کرده و از طراح وب خود بخواهید منابع کم حجم استفاده نماید.


از طرف دیگر اگر با طراح سایتی قرارداد بستید باید تجربه طراحی صفحات با حداقل استانداردهای سئو را داشته باشد و به گونه ای صفحات را طراحی کند که منابع معتبر مانند گوگل راهنمایی کرده اند (برای مثال استفاده از تگ ها، تگهای meta، ALT برای تصاویر، کلمات کلیدی و توضیحات هر صفحه که برای Crawlerهای موتورهای جستجو مهم است). مقاله ای قبلا در همین زمینه تحت عنوان آیا به مشاور SEO نیاز دارید گذاشته ام.

چرا سئو مهم است؟
در رقابت تجاری امروزه سئو از اهمیت بالایی برخوردار است. موتورهای جستجو امروزه توسط میلیونها کاربر که به دنبال جواب برای سوالاتشان و یا راه حل برای مشکلاتشان هستند مورد استفاده قرار می گیرند. اگر شما دارای یک فروشگاه آنلاین، بلاگ یا سایت شخصی هستید سئو می تواند کمک کند تا به اهداف خود برسید.
- اغلب کاربران موتورهای جستجو تنها 5 مورد اول یافت شده را کلیک می کنند. بنابراین باید هرچه می توان رده بندی سایت را بهبود بخشید (سئو).
- مزیت سئو تنها در بهبود رده بندی سایت خلاصه نمی شود، بلکه منجر به تولید سایتی با محتوا و کاربرپسند خواهد شد.
- کاربران به موتورهای جستجو اعتماد دارند و در صورتی که سایت شما از رده خوبی برخوردار باشد، به سایت شما نیز اطمینان می کنند.
- سئو در شبکه های اجتماعی هم می تواند تاثیر گذار باشد. در صورتی که مردم سایت شما را در رتبه های بالا در گوگل دیدند، احتمال اینکه مطالب آنرا در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذارند بسیار بیشتر است.

سئو شامل چه فرایندی می شود؟
سئو یک روش ثابتی نیست بلکه یک چارچوبی است از قوانین و فرایندها. برای سادگی سئو می تواند به دو قسمت تقسیم شود:
- سئو درون سایتی: عبارتست از تغییرات، بهبودها و توسعه هایی که باید روی سایت انجام داد تا جستجو پسند شود.
- سئو برون سایتی: بیشتر عبارت است از تبلیغات، پخش کردن لینک و به اشتراک گذاری سایت در سایتهای دیگر.


سئو درون سایتی
به زودی طی یک مقاله جداگانه 15 عمل اصلی مرتبط با سایت را که منجر به بهبود سئو می شود قرار خواهم داد. این تغییرات منجر به نمایان شدن سایت شما در صفحات اول شده و در نتیجه ترافیک سایتتان افزایش خواهد یافت.

سئو برون سایتی
علاوه بر تغییرات قابل اعمال بر سایت می توان از روشهای برون سایتی نیز استفاده کرد. روشهای برون سایتی بیشتر لینک ساز گفته می شود ولی من ترجیح می دهم نام آن را ترویج و تبلیغ سایت در دیگر سایتها بگذارم.
وقتی که کاربر سوالی را از موتور جستجو میپرسد، جستجوگر لینکهایی که از اهمیت بالاتری برخوردارند را زودتر نشان می دهد و یکی از مهمترین فاکتورها تعداد لینک خارجی به سایت شماست.
بسته به اینکه لینکهای خارجی به سایت شما در چه سایتی هستند، خود نشان دهنده اعتماد و اعتبار سایت شما است. این لینکها تاثیر مثبت (در صورتی که سایت لینک دهنده معتبر باشد) و منفی ( در صورتی که سایت لینک دهنده جعلی باشد) بسیاری برای رده بندی سایت شما خواهد داشت – بنابراین مراقب باشید.


چگونه لینکهای خوبی پیدا کنم؟
سوال خوبی است. شما می توانید با گذاشتن لینک خود رده بندی سایتتان را افزایش دهید. ولی من در اینجا پیشنهادی برای شما دارم. پیدا کردن لینک را فراموش کرده و به دنبال تولید محتوای غنی برای سایت خود باشید.
با محتوای خوب به شما لینکهای طبیعی زده می شود که در نتیجه تاثیر مثبتی خواهد داشت.


تفاوت سئو و بازاریابی اینترنتی چیست؟
بسیاری از من می پرسند آیا سئو همان بازاریابی اینترنتی است؟ بهترین جوابی که می توانم بدهم این است که سئو یکی از چندین ابزاری است که در بازاریابی اینترنتی استفاده می شود. سئو به تنهایی نمی تواند بازاریابی اینترنتی باشد بلکه قسمتی از کمپین بازاریابی اینترنتی است ( در کنار تبلیغات در شبکه های اجتماعی راهبرد محتوا و ....).
محتوای خوب همچنان بهترین فاکتور با یا بدون سئو.


مهم ترین مطلبی که می توانم در این مقاله به شما بگویم این است که سئو هیچ سودی بدون داشتن محتوای خوب ندارد. به عبارت دیگر اگر تلاش در افزایش رده سایتی می کنید که محتوای مناسب و غنی ندارد بدانید در مدت زمان طولانی موفق نخواهید شد. از طرف دیگر سایت با محتوای خوب چه با سئو و چه بدون سئو می تواند موفق باشد و سئو تنها ابزاری است که به این موفقیت سرعت می بخشد.


بازدید: 1310

نظرات

ارسال پاسخ