چگونه زبان بدن را متوجه شویم؟ قسمت 4

چگونه زبان بدن را متوجه شویم؟ قسمت 4

4- متوجه شدن نشانه های قدرت

4-1- به ارتباط چشمی دقت کنید:

 

راه اصلی که مردم از طریق آن ارتباط برقرار می کنند، و یا بر یکدیگر مسلط می شوند، از طریق همین کانال است. اصولا افرادی که به دنبال سلطه جویی هستند، هنگامی که با دیگران ارتباط چشمی پیدا می کنند بدنبال مطالعه و تحقیق دیگران هستند و اصولا آخرین افرادی هستند که ارتباط چشمی شان را قطع می کنند.
اگر شما نیز بدنبال ادعای قدرت خود هستید، در نظر داشته باشید که تماس چشمی ثابت می تواند تهدید آمیز هم باشد.

4-2- ارزیابی حالات چهره:

برای مثال یک فردی که در زمینه ی خاصی اظهار تسلط دارد، ممکن است جهت برقراری یک ارتباط جدی از لبخند خودداری کند و به جای آن کمی اخم کند و یا لبهای خود را جمع کند.

4-3- ارزیابی حرکات یا اشارات و موضع:

حرکات و یا اشارات می توانند موضع طرف در زمینه سلطه را نشان دهند. اشاره به دیگران و استفاده از حرکات بزرگ و یا خاص راهی است برای اینکه وضعیت خود را به دیگران نشان دهید. علاوه بر آن، زمانیکه شخصی نسبت دیگری موضع بلندتری و یا گسترده تری بگیرد، در حالیکه خود را بسیار آرام جلوه می دهد (مثلا موضع دست دادن از بالا)،این موضوع نیز یکی دیگر از مواضع اعلام سلطه ی فرد بر دیگری است.
افراد سلطه جو همچنین محکم دست می دهند، آنها معمولا دستشان را بالاتر از دست شما قرار داده بطوری که کف دستشان رو به پایین است. بنابراین دقت به حرکات و موضع افراد به شما در فهمیدن زبان بدن آنها کمک می کند.

4-4- این که فرد چگونه فضای شخصی خود را مدیریت می کند، را در نظر بگیرید:

کسانی که وضعیت بالایی دارند عموما فضای فیزیکی بیشتری میان خودشان با پایین تر از خودشان ایجاد می کنند. این افراد اغلب اوقات از این فضا برای نشان دادن قدرت و تواناییشان در کنترل اوضاع استفاده می کنند.
قدرت بیشتر با استفاده از ایستادن قابل نمایش است تا نشستن. ایستادن – وبه خصوص در جلو بیانگر گستردگی قدرت بیشتری است. کمر صاف و شانه های محکم و به عقب کشیده شده، بیشتر بیانگر اعتماد بنفس است. برعکس آن افتادگی و خمودگی نشانه های عدم اعتماد بنفس می باشد.افراد قالب و مسلط همچنین در حین راه رفتن جلوی بقیه حرکت می کنند یا نفر اول از در رد می شوند. آنها همیشه دوست دارند اولین ها باشند.

4-5 ببینید چرا و چه موقع افراد چیزی را لمس می کنند

عموما در شرایط غیر برابر افراد با وضعیت بالا بیشتر و به تعداد بالاتری افراد با وضعیت های پایین تر را لمس می کنند. و لمس کردن در شرایط برابر تقریبا یکسان است.

 

 

کلیدواژه ها: زبان بدن اصول مذاکره
بازدید: 1640

نظرات

ارسال پاسخ