چگونه زبان بدن را متوجه شویم؟ قسمت 2

چگونه زبان بدن را متوجه شویم؟ قسمت 2

 

 

درک زبان بدن می تواند به روابط نزدیکتر منجر شود. در ارتباطات بین فردی، ارتباطات غیر کلامی بیش از 60 در صد در شکل گیری و ایجاد رابطه تاثیر دارند. با توجه به اینکه مردم از طریق زبان بدنشان سیگنالهایی ارسال می کنند و استفاده از زبان بدن نیز افزایش یافته، خواندن و متوجه شدن این سیگنالها مهارت مفیدی محسوب می شود. با کمی توجه بیشتر شما می توانید خواندن زبان بدن را بطور صحیحی یاد بگیرید، و با تمرین کافی می توانید آن را به طبیعت دوم خود تبدیل کنید.  

برای اینکه بتوانید با اصلی ترین حرکات برای خواندن زبان بدن آشنا شوید باید این 5 مرحله را از سر بگذرانید:

 1. متوجه شدن نشانه های عاطفی
 2. متوجه شدن نشانه های ارتباطی
 3. متوجه شدن نشانه های جاذبه
 4. متوجه شدن نشانه های قدرت
 5. فهمیدن زبان بدن

در این قسمت به توضیح مورد دوم (متوجه شدن نشانه های ارتباطی) می پردازیم:

 

خواندن نشانه های ارتباطی

ارزیابی از طریق میزان فاصله یا ارتباطات لامسه:

تغییر فاصله و یا ارتباطات از طریق لامسه یکی از راه های ارتباطی برای تغییر وضعیت در ارتباطات بین فردی است. نزدیکتر شدن به افراد، دست دادن، دست زدن بر سر شانه، محبت و مهربانی در رفتار از جمله مواردی است که در این رابطه استفاده می شود و شما می توانید به آنها توجه کنید.

 • مردم در روابط نزدیک نسبت به رابطه با غریبه ها به حریم شخصی کمتری نیاز دارند. دقت داشته باشید که حریم شخصی در فرهنگهای مختلف معانی متفاوتی دارد.
 • باید به هر حریم شخصی هر فرد با توجه به فرهنگی که در آن بزرگ شده احترام بگذارید، چون ممکن است عملی که در یک فرهنگ موجب نزدیکی بیشتر شود در فرهنگ دیگر، عامل دوری بیشتر شود.

 

 خواندن و فهمیدن ارتباطات چشمی:

 مطالعات به این حقیقت دست یافته اند که زمانیکه مردم در یک مکالمه جالب و جذاب درگیر شده اند، چشم از صورت طرف مقابل بر نمی دارند و تقریبا در 80% زمان مکالمه، چشمانشان بر صورت طرف مقابل متمرکز شده است. آنها فقط به چشمهای طرف مقابلشان نگاه نمی کنند، بلکه برای چند دقیق به چشمانش نگاه می کنند، سپس به سمت بینی یا لبهای وی نگاه می کنند. آنها ممکن است در یک مدت طولانی یکبار هم به تابلو نگاه کنند، اما همیشه به سمت نگاه به چشمهای شخصی که صحبت می کنند باز می گردند.

 • هنگامی که اشخاص در طول مکالمه به سمت راست نگاه می کنند، این به معنای این است که فرد خسته شده و گفتگو را رد کرده و از آن خسته شده است.
 • گشاد شدن مردمک چشم بدین معنی است که شخص به موضوعی که در جریان است علاقه مند است. به خاطر داشته باشید که بسیاری از مواد از جمله الکل، کوکایین و بسیاری از مواد مخدر دیگر می توانند موجب گشاد شدن مردمک چشم شوند.
 • از ارتباط چشمی اغلب به عنوان نشانه ای از صداقت استفاده می شود. استفاده بیش از حد و مداوم از ارتباط چشمی نشان می دهد که شخص سخنان گوینده را میفهمد و پیامهای او را درک می کند. زمانی که یک فرد می خواهد دروغ بگوید، ممکن است از تماس چشمی طفره برود تا به نظر نرسد که میخواهد از این کار اجتناب کند و همه اینها به این علت است که اجتناب از ارتباط چشمی بطور گسترده ای از شاخص های دروغ گویی به شمار می رود. با این حال، در ذهن داشته باشد، همانطور که در بالا گفته شد، تنوع فردی زیادی وجود دارد که هنگام ارزیابی تماس چشمی و دروغگویی باید به آنها توجه کنید.

 

نگاه کردن به ژست و وضعیت قرار گرفتن بدن فرد:

 • اگر شخصی بازو یا دست خود را پشت گردن یا سر خود قرار دهد، فرد در حال انتقال این موضوع است که با موضوع مورد بحث راحت است و مشکلی ندارد، همینطور اعتماد بنفس طرف را هم در آن زمینه نشان می دهد (البته اگر این حالت همراه با صحبت کردن باشد)، در حالیکه اگر این حرکت همراه با عدم صحبت باشد به جای اعتماد بنفس می تواند نشان دهنده کنترل بر خود باشد.
 • اگر دستها یا سایر اندام بطور محک از هم عبور کرده باشد (برای مثال حالت دست به سینه) این نشان دهنده ی مقاومت و پذیرش کم در برابر شخص مقابل است. بطور کلی زمانیکه بدن شخصی به این شیوه قرار گرفته باشد، نشانه این است که فرد از لحاظ روانی، احساسی، و از لحاظ جسمانی خود را نسبت به شخص دیگر بسته و حاضر به ارتباط با وی نیست.

به ادامه مطلب در قسمت بعدی توجه کنید...

کلیدواژه ها: زبان بدن اصول مذاکره
بازدید: 911

نظرات

ارسال پاسخ