چگونه زبان بدن را متوجه شویم؟ قسمت 1

چگونه زبان بدن را متوجه شویم؟ قسمت 1

درک زبان بدن می تواند به روابط نزدیکتر منجر شود. در ارتباطات بین فردی، ارتباطات غیر کلامی بیش از 60 در صد در شکل گیری و ایجاد رابطه تاثیر دارند. با توجه به اینکه مردم از طریق زبان بدنشان سیگنالهایی ارسال می کنند و استفاده از زبان بدن نیز افزایش یافته، خواندن و متوجه شدن این سیگنالها مهارت مفیدی محسوب می شود. با کمی توجه بیشتر شما می توانید خواندن زبان بدن را بطور صحیحی یاد بگیرید، و با تمرین کافی می توانید آن را به طبیعت دوم خود تبدیل کنید.  

برای اینکه بتوانید با اصلی ترین حرکات برای خواندن زبان بدن آشنا شوید باید این 5 مرحله را از سر بگذرانید:

  1. متوجه شدن نشانه های عاطفی
  2. متوجه شدن نشانه های ارتباطی
  3. متوجه شدن نشانه های جاذبه
  4. متوجه شدن نشانه های قدرت
  5. فهمیدن زبان بدن

حال به ترتیب به توضیح مراحلی که برای یادگیری زبان بدن نیاز دارید که آنها را از سر بگذرانید، می پردازیم.در این مقاله به توضیح مرحله اول می پردازیم.

 

 

متوجه شدن نشانه های عاطفی

 

1- آیا نشانه ای از گریه کردن وجود دارد.

 

 گریه کردن در اغلب فرهنگها به عنوان نتیجه ی انفجار احساسات شناخته می شود. اغلب اوقات گریه کردن نشانه ای از ناراحتی یا غم و اندوه است، اما گریه کردن حتی می تواند نشانه ای از شادی باشد. گریه می تواند حتی به خاطر خنده و یا طنز هم ایجاد شود. بنابراین هنگامی که گریه را ارزیابی می کنید، باید به دنبال سیگنالهای دیگری برای تعیین چارچوب مناسبی برای آن گریه نیز باشید.

 گریه همچنین می تواند به علت اجبار یا بمنظور بدست آوردن همدردی و یا فریب دیگران، بصورت جعلی اتفاق بیفتد. به این شیوه به اصلاح " ریختن اشک تمساح" نیز گفته می شود. در واقع این اصطلاح برگرفته از این است که می گویند تمساح هنگامی که شکارش را می گیرد، اشک میریزد.

 

2- بدنبال نشانه هایی از عصبانیت یا تهدید بگردید.

 نشانه های تهدید شامل شکل V مانند ابرو، چشمهای از حدقه بیرون زده شده، دهان باز یا لب و دهان آویزان. بسته شدن دستها یا بازوها بصورت ضربدری و محکم از بارزترین نشانه های این است که شخص عصبانی است و خود را جلوی شما کنترل می کند.

 

3- بدنبال سیگنالها و نشانه های اضطراب بگردید.

 

 

 زمانیکه مردم اضطراب دارند، اغلب افزایش پلک زدن و حرکات صورت از جمله حرکت دهان در امتداد یک خط در آنها مشاهده می شود.

 افرادی که اضطراب دارند اغلب بادستشان بازی می کنند، مثلا انگشتان دستشان را تکان می دهند و نمی توانند آن را در یک نقطه نگه دارند. این افراد همچنین با پاهای خود ضربه می زنند و یا پاهای خود را بسیار تکان می دهند.

 

4- به دنبال نشانه ای از خجالت و شرمندگی بگردید.

 فردی که خجالت می کشد از نگاه گردن مستقیم خودداری می کند و یا چشمانش را از شما می دزدد، سرش را می چرخاند و به اطراف نگاه می کند، خود را بسیار کنترل می کند و در صورتی که لبخند بزند، لبخند محدود و سنگینی دارد.

 اگر شخصی مدت زمان زیادی پایین و به زمین را نگاه کند، به احتمال زیاد خجالتی یا ترسو است و یا احساس شرمساری می کند. مردم اغلب تمایل دارند زمانی که ناراحت هستند و یا می خواهند احساساتشان را از دیگران مخفی کنند، پایین را نگاه می کنند.

 مردم اغلب زمانیکه فکر می کنند و احساس خوبی ندارند، شروع به نگاه کردن به پایین و یا به زمین می کنند.

 

5- به هر گونه نشانه و علامت غرور و افتخار دقت کنید.

مردم وقتی می خواهند نشان دهند که افتخار می کنند، لبخند کوچکی می زنند، سر خود را به عقب کج کرده و دست یا دستهای خود را به پایین تر از کمر می زنند.

 

ادامه مطلب در مقاله بعدی

 

کلیدواژه ها: زبان بدن اصول مذاکره
بازدید: 966

نظرات

ارسال پاسخ