چگونه تولید محتوا کنیم

چگونه تولید محتوا کنیم

آموزش تولید محتوا برای سایت و محتوای آموزشی

امروزه محتوا نقش بزرگی در جذب و حتی قانع نمودن مشتریان دارد، از این رو می بینیم که امروزه نه تنها بیشتر افراد به تولید محتوا می پردازند، بلکه به فکر یادگیری تولید محتوای اثربخش نیز هستند، در این آموزش روش تولید محتوای اثربخش را آموزش می دهیم، محتوایی که مخاطبین زیادی را به خود جلب کند و اتفاقا در این سری آموزش شما را به شیوه های تبلیغ نویسی نیز هدایت می کنیم.

پیش از پرداختن تخصصی به بحث تولید محتوا برای سایت و هرم بهینه سازی وب سایت لازم است هشداری بدهیم که تا پایان آموزش آویزه گوشتان کنید: طبق بررسی های اخیر در زمینه سئو و آینده آن، از این به بعد آینده بسیار بدی برای سایت های کپی رقم خواهد خورد و اگر سایتی با چنین محتواهایی دارید، باید هرچه زودتر اصلاح آن را در پیش بگیرید، بدین صورت که یا منبع آن را ذکر کنید یا بطور کلی این محتواها را از سایت خود حذف کنید.

تولید محتوا برای سایت

قبل از پرداختن به بحث تولید محتوا برای سایت، ابتدا به معرفی هرم بهینه سازی سایت می پردازیم، که شامل مهم ترین و پر اهمیت ترین موارد در زمینه بهینه سازی سایت می باشد. در واقع برای تولید محتوا برای سایت شما باید با سئو و بهینه سازی سایت آشنا باشید و برای دادن درک بهتر در این زمینه ما شما را با این هرم آشنا می کنیم تا اولویتها را به چشم ببینید و با این مباحث بهتر آشنا شوید.

همانطور که در هرم بهینه سازی سایت مشاهده می کنید، اولین گام و در واقع پی و فونداسیون اصلی سایت را محتوای با کیفیت تشکیل می دهد و در این آموزش می خواهیم نحوه تولید محتوای با کیفیت را با کلیه رازها و نکات آن به شما بگوییم.

تولید محتوا با کیفیت و قابل دسترس

درست است که تولید محتوای با کیفیت اصل اساسی در تولید محتواست، اما اگر این محتوا برای موتورهای جستجو قابل دسترسی نباشد، همانند این است که اصلا وجود ندارد، شاید بپرسید اصلا محتوای قابل دسترس چیست و اصلا موتورهای جستجو چگونه محتواها را پیدا می کنند.

محتوای قابل دسترس

اگر بخواهیم بصورت مختصر و کوتاه جواب این سوال شما را بدهیم باید بگوییم رباتها محتواهای جدید را یا از طریق شبکه خودشان (منظور ایندکس های خودشان) و یا از طریق سایت های دیگر (منظور لینک سایت های دیگر) پیدا می کنند و دقیقا به همین دلیل است که لینک بیلدینگ و لینکهای خارجی اهمیت زیادی دارند، چرا که باعث راحت تر و زودتر پیدا شدن محتوای الکترونیکی سایت شما می شوند، البته از این موضوع غافل نشویم که قرار دادن هر گونه محدودیتی روی نمایش محتوا، مثلا دریافت ایمیل، ثبتنام در سایت و روشهایی از این قبیل، مانع از دیده شدن محتوا از سمت موتورهای جستجو می شود.

دقت داشته باشید که محتوای خوب و با کیفیت برای سایت محتوایی است که هم از نظر موتورهای جستجو و هم برای خوانندگان و بازدیدکنندگان خوب و با کیفیت باشد، برای اینکه با کلیه آیتم های مهم در این رابطه آشنا شوید، ادامه مقاله را با دقت بخوانید.

ویژگیهای محتوای خوب و با کیفیت از نظر موتورهای جستجو

تولید محتوای یونیک و غیر کپی

اولین موردی که برای داشتن یک محتوای با کیفیت باید به آن دقت کنید، یونیک بودن محتوا است. هیچگاه از محتوای کپی استفاده نکنید، چرا که موتورهای جستجو نه تنها چنین محتواهایی را تشخیص می دهند، بلکه چنین وب سایت هایی را جریمه می کنند.

محتوای-یونیک-غیر-کپی

 مراقب صفحات 404 و forbidden باشید 

یکی از وظایف شما این است که هر چند وقت یکبار از طریق ابزارهای مختلف از جمله check my links وضعیت لینک های وب سایت خود را بررسی کنید، تا در چنین وضعیت هایی نباشند، چرا که اگر صفحه ای چنین ارورهایی داشته باشد، برای موتورهای جستجو قابل خواندن نیست. حتما با طراح وب سایت خود در این رابطه صحبت کنید، خیلی مهم است که وب سایت شما در زمانهای مختلف مثلا زمانیکه بطور موقتی یک صفحه در دسترس نیست، چه کدی را بر می گرداند؟!!!

برای مثال کد 404 برای ربات ها بدین معنی است که آن صفحه وب سایت دیگر وجود ندارد، و همه اطلاعات آن حذف شود، در حالیکه زمانیکه کد 503 برگردانده می شود به موتورهای جستجو گفته می شود که این محتوا در دست ویرایش است و فعلا دست نگه دارد.

معماری سایت IA

یک معماری خوب و اصولی برای وب سایت بطور کلی به ساختار سایتی گفته شود که به کاربران و بازدیدکنندگان سایت کمک کند تا به سرعت و راحت به مقاله و یا قسمت موردنظرشان در وب سایت برسند. البته این یک توضیح مختصر و کلی در این رابطه بود، درحالیکه در مورد معماری خوب سایت موارد زیر مطرح است :

ساختار مسطح سایت و جلوگیری از عمیق شدن بیش از اندازه آن

مقالات و محتواهایی که به عمق زیادی در سایت قرار می گیرند با احتمال کمتری دیده می شوند، در واقع ساختار درختی با تعداد لایه های کم یکی از مناسب ترین ساختارهایی است که می توان برای وب سایت در نظر گرفت.

عدم نیاز به بیش از 3 کلیک

درصورتیکه یک وب سایت معماری مناسبی داشته باشد، افراد می توانند با یک تا سه کلیک به هر قسمتی از وب سایت بروند.

وجود نویگیشن یا جهتیابی در سایت

این شما هستید که می توانید بازدیدکنندگان را به صفحات بیشتری هدایت کنید، و این کار برای مثال با لینک دادن به صفحات مرتبط دیگر، یا معرفی پر بازدید ترین مقالات/محصولات یا معرفی جدیدترین ها امکان پذیر است. در ضمن استفاده از ابزار bread cramp یا خرده نان هم توصیه می شود.

استفاده از تگ آلت برای تصاویر

وجود فایل robot.txt

ویژگیهای محتوای خوب و با کیفیت برای بازدیدکنندگان

برای نوشتن محتوای حرفه ای حداقل هایی وجود دارد که باید حتما در تولید محتوا به آنها دقت کنید. در واقع با نوشتن یک محتوای قانع کننده و با کیفیت شما می توانید براحتی مشتریان خود را جذب محصولات و خدمات خود کنید. در سال های اخیر آنقدر بازاریابی محتوا در فروش تاثیر خوبی داشته که تبلیغ نویسی به عنوان یکی از شاخه های آن بسیار رایج شده و تقریبا به یک علم بدل شده، علم نوشتن تبلیغ در قالب محتوا....

در ادامه برخی از اصول تبلیغ نویسی یا نوشتن محتوای مناسب برای بازدیدکنندگان ذکر شده است، برای اطلاعات بیشتر حتما به آموزش تبلیغ نویسی حرفه ای مراجعه کنید:

مخاطبان خود و نیازهای آنها را بشناسید

عنوان های جذاب بنویسید

در هدینگها / سرفصل ها از اعداد استفاده کنید

برای نوشتن از فرمول های معروف زیر استفاده کنید

از عناوین / سرفصل های فرعی استفاده کنید

استفاده از فونت مناسب

حتما نوشته های مهم را بولد یا ایتالیک کنید

محتوایی طولانی ، جامع ، پاسخگو و مشکل گشا بنویسید

و بسیاری آیتم دیگر که همگی در آموزش تبلیغ نویسی حرفه ای سایت وجود دارد و  شما باید با آنها آشنا شوید.

منابع تبلیغ نویسی :

https://writtent.com/blog/35-seo-copywriting-tips-rocking-content/

https://www.quicksprout.com/the-definitive-guide-to-copywriting-chapter-

به ادامه هرم بهینه سازی سایت می پردازیم، پس از اینکه محتوای با کیفیت تهیه کردید و زیر ساختهای تولید چنین محتوایی را آماده کردید، به شما توصیه می کنیم به کلمات کلیدی و انتخاب کلمات کلیدی مهم در تولید محتوا برای سایت دقت کنید.

انتخاب کلمات کلیدی مناسب برای تولید محتوا / سئو سایت

در مورد اهمیت کلمات کلیدی در تولید محتوا هر چه بگوییم کم است، چرا که همین کلمات بیس و فونداسیون عباراتی که افراد جستجو می کنند را تشکیل می دهند و هرچه سایت شما با عباراتی که افرا جستجو می کنند مرتبط تر و چگالی آن عبارات کلیدی در آن بیشتر باشد، موتورهای جستجو وب سایت شما را در رتبه های بهتر نمایش می دهد. بنابراین حتی به یک گام قبل تر می رویم و می گوییم ابتدا کلمات و عبارات کلیدی مرتبط را انتخاب کنید و سپس بر اساس آن محتوای مناسب برای سایت تولید کنید.

بنابراین اگر بخواهیم فرایند تولید محتوا برای سایت را توضیح دهیم، شامل سه مرحله زیر می شود :

انتخاب کلمات کلیدی

تولید محتوای یونیک و مرتبط

ساختار مناسب برای موتورهای جستجو از جمله گوگل

با توجه به اینکه در مورد دومورد آخر پیش از این نکات مهمی را ذکر کردیم، در این قسمت به نحوه انتخاب کلمات کلیدی برای سایت میپردازیم...

فهرست کلمات کلیدی مناسب برای سایت چیست؟

در این قسمت می خواهیم به شما آموزش دهیم که چگونه یک فهرست مناسب از کلمات کلیدی برای وب سایت خود بسازید، چرا که هر وب سایتی با توجه به شرایط خاصش از جمله مخاطبین و ویژگی های آنها و همینطور ویژگی های خود سایت از جمله رتبه فعلی، به فعالیت روی کلمات کلیدی خاصی نیاز دارد و تا این کلمات بدرستی انتخاب نشوند، شما نمی توانید بهترین استفاده را از آنها ببرید.

ابتدا یک فهرست پیش فرض بسازید

به کالا و خدماتی که از طریق وب سایت ارائه می کنید فکر کنید، به نظرتان مشتریان احتمالی چگونه برای دستیابی به چنین خدماتی آنها را جستجو می کنند.

از مشتریان خود کمک بگیرید

جالب است که پس از کمک گرفتن از مشتریان خود، متوجه تفاوت های زیادی بین فهرست خود و مواردی که آنها برای جستجو استفاده می کنند می شوید.

جمع آوری کلمات کلیدی تا حد ممکن

بهتر است کلمات کلیدی بدست آمده از مراحل قبل را هریک را در یک شیت از فایل اکسل نگهداری کنید، در این مرحله پیشنهاد می کنیم تا جایی که می توانید کلمات کلیدی بیشتر تهیه کنید، در این راستا سایتهای زیادی می توانند به شما کمک کنند، از جمله گوگل ترند، گوگل پلنر و سایت keywordtool، که جهت یادگیری نحوه کار با این سایت ها به آموزش های مرتبط در سایت مراجعه کنید.

گروه بندی کلمات کلیدی

در فایل اکسل خود یک شیت دیگر با عنوان گروه های کلمات کلیدی ایجاد کنید، و کلیه کلمات بدست آمده از مراحل قبل را در گروه هایی همچون خرید، فروش، آموزش، مشاوره و ... گروه بندی کنید.

از ابزارهای بررسی کلمات کلیدی استفاده کنید

این ابزارها به شما کمک می کنند تا با میزان سختی کلمات کلیدی مختلف آشنا شوید و حتی میزان گرایش افراد به جستجوی آنها را بفهمید و در نهایت ببینید کدام کلمات بیشترین جستجو و گرایش را دارند، از جمله مهم ترین این ابزارها می توان به ابزارهای گوگل ترند، گوگل پلنر و سایت kewordtool اشاره کرد.

بررسی رقابت کلمات کلیدی

گاهی ممکن است یک کلمه هم جستجوی خیلی خوبی داشته باشد و هم گرایش به سمت استفاده از آن کلمه زیاد باشد، اما از طرفی آن کلمه رقبای زیاد و قوی داشته باشد و این می تواند بدین معنی باشد که شما به صرف ماه ها تلاش نیاز دارید تا به رتبه قابل قبولی دست یابید. بنابراین حتما به رقابت موجود برای هر کلمه کلیدی هم دقت کنید. مثلا برای وب سایت های تازه کار بهتر است از کلماتی با جستجوی متوسط و رقابت کم استفاده کنید.

برای این منظور استفاده از ابزارهای زیر توصیه می شود :

ابزار Moz Bar

ابزار SEO PowerSuite

ابزار kwfinder

گروه بندی نهایی کلمات هدف

با توجه به ویژگی ها و اهداف وب سایت تان و همینطور میزان جستجو، گرایش و رقابت کلمات کلیدی، چند گروه اصلی (3 تا 4 گروه) انتخاب و کلمات کلیدی مناسبی برای هر گروه یادداشت کنید. در ابتدای کار از انتخاب گروه های سخت خودداری کنید.

برنامه ریزی برای هر گروه از کلمات کلیدی

برنامه ریزی کنید که برای رسیدن به رتبه در هر گروه به چقدر تلاش مثلا بارگذاری چند مقاله در هفته و ... نیاز است، و برای این کار یک برنامه مدون کنید.

گام سوم در هرم بهینه سازی سایت : بک لینک

گام چهارم در هرم بهینه سازی سایت : رسانه های اجتماعی

نظرات

ارسال پاسخ