9 دلیل برای عدم استفاده از سیستم مدیریت محتوا (CMS)

9 دلیل برای عدم استفاده از سیستم مدیریت محتوا (CMS)

من خیلی دوست دارم با فردی که اولین بار به مشتریان خود گفت می توانند وب سایتشان را "به سادگی استفاده از یک نرم افزار پردازش متن"، مدیریت کنند، گفتگو کنم و بابت این گفته با وی بحث کنم.
از آن زمان شوم تا کنون که این ایده عمومیت پیدا کرد ما شاهد ظهور سایت هایی با کیفیت بسیار پایین بوده ایم. مطمئنا شما هم با این نظر که یک رابطه مستقیم بین مدت زمانی که دارنده سایت صرف مدیریت آن می کند و کیفیت سایت وجود دارد موافقید.


همواره رابطه مستقیمی میان مدت زمان صرف شده در نگهداشت و توسعه سایت و کیفیت نهایی آن وجود دارد.

از آن زمان تعداد زیادی تولید کننده با تبلیغات فراوان اظهار داشتند که شما می توانید با نرم افزار آنها هرچه سریعتر و راحت تر سایت خود را ایجاد نمایید. البته تا حدودی درست است. هر کسی می تواند یک وب سایت ایجاد نماید. ولی این به این معنی نیست که همه باید وب سایت ایجاد کنند.
دختر برادر من وقتی عکس یک ماشین را در افق یک منظره می کشد ممکن است آنرا روی درب یخچال بچسبانم ولی دیوانه نیستم که آنرا در نمایشگاه هنرهای نقاشی به نمایش بگذارم. دقیقا این مانند کاری است که تولیدکنندگان سایت تازه کار انجام می دهند. من نمی گویم هیچ محلی برای تازه کارها در تولید سایت نیست – به خصوص زمانی که یک سایت به عنوان تفریح طراحی شود – بلکه منظور چیز دیگری است، زمانی که سایت های مبتدی در معرفی کسب و کار و سازمان ها استفاده می شوند.
زمانی ضربه محکمتری به این کسب و کارها زده می شود که پرسیده شود، آیا می توانم سایتم را خودم بروزرسانی و مدیریت کنم؟
زمانی که مشتری هیچ دانشی از مسائل فنی طراحی سایت نداشته باشد انتظار داشتن این حق را خواهد داد. البته از نظر مشتری و صاحب سایت آن ها این حق را دارند که سایتشان را کاملا مدیریت کنند ولی من همواره با آنها صادق و روراست هستم و به آن ها می گویم: از همه جوانب به تنهایی می توانید سایت خود را مدیریت و بروز کنید. ولی اگر هردو به اندازه کافی با هم روراست باشیم، هیچ انکاری برای اینکه آنها سایت را خراب می کنند وجود ندارد.
مجرمان اصلی در ظهور این طرز فکر وجود و ظهور سیستم های مدیریت محتوا مانند جوملا، دروپال و ورد پرس است. در یک دنیای ایده آل هدف از یک CMS تسهیل امر مدیریت محتوا، توسعه و طراحی سایت برای طراحان و برنامه نویسان است.
به ناچار تولید کننده اختیار کاملی را به صاحب سایت در ویرایش محتوا می دهد و پس از مدتی میبیند که طرف یک عکس 700پیکسلی در عرض را در یک ستونی از سایت که قرار بوده تنها 200پیکسل باشد، گذاشته است و اگر شانس بیاورد حجم آن عکس نسبتا پاییمخن باشد.
مطمئن باشید اگر صفحات CMS برای بهینه سازی موتورهای جستجو با دقت طراحی شده باشند، اولین قسمتی که کاربر آنرا بهم میریزد همان است.
آنها فواصلی که شما در طراحی در نظر گرفته بودید را کاملا از بین میبرند و مطالب و کدهای JavaScript  را در سایت به سادگی و به اشتباه کپی می کنند و در نهایت شما را به دلیل ایراد داشتن سایت ملامت می کنند. آنها با نهایت سرخوشی از چهار فونت متفاوت در یک پاراگراف استفاده می کنند و کلا فونت ها تعبیه شده در سایت را نادیده می گیرند. در واقع اگر روشی برای وحشتناک و زشت کردن سایت پیدا کردند مطمئن باشید از آن استفاده می کنند.
جنبه مثبت CMS چیست؟ خوب به شما اجازه می دهد سایت را به سرعت توسعه دهید، البته با این فرض که دانش کافی داشته باشید و بدانید سایت در نهایت در چه چارچوب ظاهری قرار خواهد گرفت. از طرف دیگر بستگی به اینکه از چه CMSای استفاده نمایید، دسترسی به تعداد زیادی افزونه، ابزار و قابلیت خواهید داشت که شما را در طراحی کمک می کند.
جنبه های منفی CMS چیست؟ البته که CMS جنبه های منفی دارد که در ادامه به تعدادی از آنها اشاره می کنیم:
1- مخاطرات امنیتی که در یک CMS کشف شود، تبدیل به مخاطرات امنیتی برای سایت شما می شود.
2- مگر اینکه یک قرارداد محکم با صاحب CMS ببندید تا از مخاطرات موجود در امان باشید؛ ولی معمولا در قراردادی که شما امضا می کنید نوشته شده است همه خطرات و ریسک های استفاده از این محصول را پذیرفته اید.
3- همه ویرایش گرهای متن موجود دارای یکسری نقاط ضعف هستند که هر آنچه شما می نویسید اصولا همان نیست که در نهایت نمایش داده می شود.
4- برای سایت های کوچک که نیاز به ابزارها و تکنولوژی های موجود در CMS ندارند عملا استفاده از CMS اشتباه بوده و شامل یک سیکل آموزش اضافی برای کاربر است.
5- از دید توسعه دهندگان، CMSها جلوی شما را برای کدنویسی های حرفه ای و ساختاریافته می گیرند. 
6- CMSها معمولا حل مسائل ساده را پیچیده تر می کنند.
7- همه CMSها حجم صفحات شما را زیاد می کنند و این باعث افزایش زمان بارگذاری صفحات و کاهش بهینگی سایت می شود.
8- بعضی CMS ها از لحاظ SEO ضعیف هستند و شما باید به صورت دستی صفحات خود را تصحیح نمایید.
9- واگذاری قابلیت مدیریت سایت به کاربران و مشتریان باعث می شود آنها هم سایت را تغییر داده و هم از شما انتظار دارند سایت را پشتیبانی نمایید (که شامل تغییرات آنها نیز می شود).


به عنوان نتیجه CMS مزایای زیادی برای طراحان، توسعه دهندگان و مدیران محتوا در توسعه سریع و دسترسی ساده به ابزارهای پیشرفته دارد. ولی زمان آن رسیده که با کاربران نهایی و مشتریان صادق باشیم و از بیان آن به عنوان ابزاری برای مدیریت و ایجاد سایت توسط خودشان خودداری کنیم. زیرا در واقعیت این شمایید که باید سایت را پشتیبانی و بروز کنید.


کلیدواژه ها: CMS
بازدید: 1612

نظرات

ارسال پاسخ