6 گام ایجاد یک کمپین بازاریابی موفق

6 گام ایجاد یک کمپین بازاریابی موفق

 خواه کمپین بازاریابی شما کوچک و خواه بزرگ باشد، همه کمپینهای بازاریابی موفق باید یک مسیر مشابه را طی کنند. هیچگاه فکر نکنید که کمپین در یک اتفاق و رویداد وسیع رخ می دهد: گروهی از ایمیلها که شما در طول یک ماه به لیست مخاطبین خود می فرستید نیز می توانند به عنوان یک کمپین در نظر گرفته شوند. تنها تفاوتی که اندازه کمپین ایجاد می کند، نیاز به منابع بیشتر و زمان پول است.

چرخه عمر یک کمپین بازاریابی از 6 گام ابتدایی زیر تبعیت می کند.

 1. تعیین شخصیت خریدار/ هدف کمپین و تعیین نتایج مطلوب و مورد نظرتان از انجام کمپین تبلیغاتی:

  در حال حاضر به احتمال زیاد درک خوبی از مشخصات خریدار خود دارید، در این مرحله و در چرخه شناسایی، شما مشخص خواهید کرد که دقیقا شما در تلاشید تا به چه شخصیتهایی دست یابید. برای مثال ممکن است خریداران مورد نظر شما هم مادران  دانش آموزان یک مدرسه ابتدایی باشند و هم معلمان مدرسه ابتدایی، اما در یک کمپین خاص باید یکی از آنها را هدف بگیرید.

  مهم تر از همه ببینید چه هدف نهایی در ذهن دارید، و با آن شروع کنید. تلاش می کنید تا چه چه چیزی به انجام برسد؟ تعیین کنید که دقیقا کمپین شما میخواهد چه چیزی را به انجام برساند؟ یا اینکه به وسیله کمپین می خواهید دقیقا به کجا برسید؟ و چگونه خواهید فهمید که به آنجا رسیده‌اید؟

 2. طراحی کمپین-گرافیک، خلاقیت و کپی

  اینحا جاییست که شما می توانید خلاق باشید. با طوفان فکری شروع کنید و در طول طوفان فکری اصلا به محدودیتها و محدودیت در منابعتان فکر نکنید.  بعد از طوفان فکری، حالا نگاه کنید که منابعتان به شما اجازه انجام چه کارهایی را نی دهند.

  زمانیکه شما کمپینتان را آماده کردید، زمان آن است که گرافیک آن را ایجاد کنید و آن را همه جا پخش کنید.

 3. برای ایجاد نتایجی موفق ابزار مناسبی در نظر بگیرید:

  به اینکه چه کاری می خواهید انجام دهید برگردید (گام 1)، خریدارانتان (گام 1)، و کمپینتان (گام 2). اغلب گامهای 2 و 3 باید با هم صورت گیرند.

  زمانیکه ابزارهایی برای استفاده تعیین نمودید، پیجیدکی مشتریان هدفتان، منابعتان و یک رویکرد سریع برای بازارتان در نظر بگیرید. بهتر است از face book و سایت خود شرکت استفاده کنید.

  پس از تعیین ابزاری برای استفاده، متریکهایی برای اندازه گیری میزان موفقیتتان و اینکه چقدر کمپینتان در راه درست قرار گرفته است، تعیین کنید. برای مثال آیا هر روز لایک های face book تان زیاد می شود و با چه ضریبی؟

 4. کمپینتان را زمانبندی کنید:

  برای کمپینتان تقویمی ایجاد کنید. اگر یک کمپین طولانی مدت است (بیش از 4 هفته)، برای طول مدت کمپین تاریخهای سررسیدی در نظر بگیرید که مثلا تا آن تاریخها چه فعالیتها و نتایجی صورت گرفته باشند، این موارد باعث می شود تیمتان پر انرژی و در حال جرکت رو به جلو قرار گیرند.

 5. کمپینتان را اجرا کنید:

  این یکی از راجت ترین قسمتهای این 6 گام است. اگر شما به درستی برنامه ریزی کرده باشید، آنگاه هم مخاطبان هدفتان را می شناسید و هم می دانید که چه چیزی را باید اندازه گیری کرد. مهم ترین مساله در گام 5 این است که با گام 6 بطور همزمان صورت گیرند و سریعا کمپینتان را اندازه گیری و آنالیز کنید.

 6. اندازه گیری، آنالیز و یادگیری برای بار بعد:

باز هم تکرار می کنم که این گام باید دست در دست گام 6 انجام شود. تنظیمات خود را انجام دهید. در پایان کمپین ، مطمئن شوید که همه چیزی را که در مورد کمپینتان فرا گرفته اید را یادداشت کرده اید و موفقیت نهایی تان را اندازه گیری کنید و با اهداف اصلی کمپینتان مقایسه کنید.


کلیدواژه ها: کمپین بازاریابی
بازدید: 2157

نظرات

ارسال پاسخ