6 روش استفاده از شبکه های اجتماعی در جهت برندینگ

6 روش استفاده از شبکه های اجتماعی در جهت برندینگ

شبکه های اجتماعی به یک ابزار ثابت در زندگی مردم تبدیل شده است. اکنون حتی پدربزرگان نیز ممکن است پروفایلی در فیسبوک داشته باشند. بدین ترتیب بازاریابی در شبکه های اجتماعی محدودیت های کمتری داشته و با گسترش این شبکه ها و سایت های ارائه دهنده، بازاریابی و تبلیغات نیز گسترش می یابند.


طراحی یک برند آنلاین موفق نه تنها نیاز به یک ایده جذاب دارد، بلکه نیازمند سازگاری و تعییر نیز است.

 می توان گفت، حوزه تبلیغات در شبکه های اجتماعی به همان اندازه که شبکه های اجتماعی دچار تغییر می شوند، نیاز به تغییر و سازگاری با محیط جدید دارد. طراحی یک برند آنلاین موفق نه تنها نیاز به یک ایده جذاب دارد، بلکه نیازمند سازگاری و تعییر نیز است.
بدون داشتن یک برند پویا، کاربران شبکه های اجتماعی جدید و نوظهور، یا حتی شبکه های اجتماعی قدیمی، از دستیابی به برند شما باز خواهند ماند. به همین دلیل است که درک جنبه های مختلف چشم انداز شبکه های اجتماعی عنصر کلیدی در دستیابی به یک برند آنلاین موفق خواهد بود.


1- Social Commerce (SCommenrce) – تجارت اجتماعی
ادغام خرید اینترنتی و تجارت الکترونیک در شبکه های اجتماعی همواره به عنوان یک قدم بعدی مطرح بوده است، که اخیرا به نحو احسن انجام شده و مورد قبول واقع شده است. مردم اکنون با استفاده از تلفن های هوشمند و تبلت اقدام به خرید لوازم مختلف علاوه بر نرم افزار، بازی و ... می کنند.
فروش یک تی-شرت به عنوان مثال نمونه ای صریح از تجمیع شبکه های اجتماعی و تجارت الکترونیک است. زمانی که تویتر دکمه خرید اینترنتی را اضافه کرد و بقیه شبکه های اجتماعی هم به همچنین عمل کردند، به زودی خرید بسیار ساده تر از آنچه که هست خواهد شد.


2-چابکی دیگر گزینه نیست، بلکه واجب است
زمان روزهایی که باید برای سفارش چند روز صبر می کردیم به سر رسیده است – خوشبختانه. سرعت وب و اجتماعات وبی بدین معنی است که اگر بازاریابان می خواهند موفق باشند باید به سرعت عمل کرده و اتفاقات را سریعا بررسی نموده و آنالیز کنند. همچنین مدیران و رئیسانشان نیز باید به آنها اعتماد داشته و آزادی عمل را در راستای برگزاری کمپین های بازاریابی چابک (Agile Marketing) به آنها بدهند.
بازاریابی چابک به روشی گفته می شود که در آن کمپین های بازاریابی خود را با تغییرات گرایش های مختصر یا به کرات بالا در شبکه های اجتماعی تطابق می دهند.


3- محتوا پادشاهی می کند
زنده باد پادشاه سایت (محتوا). بازاریابی محتوا همواره مهمترین و بیشترین سهم را در بازاریابی آنلاین داشته و اهمیت آن روز به روز افزایش می یابد و کمتر کسی می تواند در تبلیغات تحت وب آن را نادیده بگیرد. ایجاد محتوایی ( از انواع مختلف از جمله، نوشتار بلاگی، ویدیو، تصویر، اینفوگرافیک، پست در شبکه اجتماعی و یا هر چیز دیگر) که کاربران را وادار کند آن را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک گذارند، مهمترین روش بازاریابی به صورت عمومی است.
قبل از ایجاد محتوای خود بهتر است سری به پست هایی که در سایت هایی مانند Buzzfeed و Upworthy به اشتراک گذاشته شده است بزنید. این سایت ها در تولید محتواهای دلربا و ویروسی استاد هستند.
شما برای مثال دوست دارید محتوایتان مانند یک ویروس عمل کند و درون شبکه های اجتماعی پخش گردد. رقابت با همه افراد درون فضای مجازی برای این مهم بسیار سخت است ولی بدانید همواره محتوا به یک دلیلی ویروسی می شود. آن چیزی است که مردم نه تنها دوست دارند ببینند بلکه دوست دارند به بقیه نشان دهند. توجه به مواردی که تا کنون بسیار به اشتراک گذاشته شده اند، نمای خوبی از مشخصات این محتواها بدست خواهد داد که حس به اشتراک گذاری را به بازدیدکنندگان القا نموده اند و نقطه شروع مناسبی برای شما نیز می باشند. 


4- پیام های خصوصی = بازاریابی 1 به 1
ارسال پیام های خصوصی در فیسبوک، تویتر، اسنپچت، واتس اپ و بسترهای دیگر روشهایی است که فروشندگان باید از آن استفاده نمایند. برای مثال زمانی که اطلاعات حساس بوده و مشتری نیازمند پیگیری یا راهنمای 1 به 1 دارد.
به افزایش روز افزون بسترهای شبکه های اجتماعی انتظارات کاربران افزایش یافته و توقع یک ارتباط بالاتر از حد معمول را در زمان ارتباط با برندهای بزرگ دارند. بازاریابان و مدیران باید از این مورد نهایت استفاده را برده و ارتباطی جذاب با مشتری برقرار نمایند.
هیچگاه در زمان ارتباط با مشتری از شوخ با رعایت احترام بودن پرهیز نکنید. ابتدا نیازهای مشتری را مورد هدف قرار دهید ولی اگر بیشتر از نیازهای او رفتار نمودید مطمئن باشید مخاطب شما توجه خواهد کرد.
5- پرداخت های آنلاین توسط تلفن های هوشمند
اجازه دادن به مشتریان جهت تبادل با برند شما از طریق موبایل اولین قدم است. چه از طریق نرم افزار خودتان باشد یا از طریق مرورگر موبایل. علاوه بر آن در صورت امکان ( برای مثال شما اکنون دارای سامانه فروش الکترونیک هستید) افزودن قابلیت پرداخت آنلاین راحتی بسیاری را برای مشتریان شما به ارمغان خواهد آورد.
در واقع توانایی در خرید آنلاین امکان برقراری رابطه ای محکم میان شما و مشتریان کنونی و آینده شما را خواهد داد. تقریبا همه مشتریان از راحتی استقبال می کنند.


6- درک تغییراتی که شبکه های اجتماعی به همراه می آورند
سرعتی که شبکه های اجتماعی در دنیا حرکت می کند سرگیجه آور است. و در مواقعی شما به عنوان فروشنده به نظر می رسد تنها باید با این جریان و به دنبال آن ادامه دهید. اگرچه این کافی نیست. جلو بودن شما از این جریان و بیان ایده های نو و خلاقانه در شبکه های اجتماعی است که منجر به متفاوت بودن شما و صنعتتان خواهد شد.

کلیدواژه ها: شبکه های اجتماعی
بازدید: 1642

نظرات

ارسال پاسخ