آیا وب سایتتان بسیار کند است؟

آیا وب سایتتان بسیار کند است؟

یک زمانی یک عده انسان با هوش وب را تولید کردند. به آن چه ایجاد کرده بودند نگاهی انداختند و دیدند مشکلی ندارد. ولی پس از گذشت زمانی آن را اصلاح نمودند و هیچ وقت این کار را (اصلاح) متوقف نکردند.
در آن زمان شبکه اطلاعاتی بوجود آمد که بسیار بزرگ بود و بسیاری از جهان دسترسی به آنرا نداشت. حداقل تعداد کمی از ما دسترسی به اینترنت پر سرعتی که همواره متصل باشد را داشتیم ( و حتی داریم).
اینترنت پرسرعتی که همواره متصل باشد آنطور که ما فکر می کنیم (در حال حاضر) فراگیر نیست.
من باید تجربه می کردم ولی در گذشته از اینترنت وحشتناک 56K مودمی که خط تلفن را نیز اشغال می کرد استفاده می کردم و حتی تا نیم ساعت صبر می کردم تا بازی های فلش دانلود شود (با این حال زمان خوبی بود).
از زمانی که به صورت حرفه ای وارد طراحی وب شدم مانند بقیه طراحان عمل کردم: آموختم چگونه سایتهایم را شیک و زیبا درست کنم. اسلاید های متحرک به آن اضافه کردم، JQuery یاد گرفتم و همچنین نحوه ایجاد منوهای متحرک و ... را فراگرفتم. سپس فیسبوک گفت می خواهد مقالات و محتوای سایت را بدون بارگذاری بقیه سایت دریافت کند...
... فیس بوک تنها می خواست بداند سایت من چیست، در حالی که من اطلاعات بسیار اضافی را در اختیار گذاشته بودم که خودم را گم کرده بودم. این موضوع در حال وقوع است و سایت های ما بسیار کند بارگذاری می شوند.


راجع به چه صحبت می کنی؟
بله، بله اینترنت در دوره ما بسیار پرسرعت شده است – برای مثال در کره جنوبی و یا استفاده از فیبر گوگل یا اینترنت 4G. ما می توانیم اطلاعات را با سرعت بسیار انتقال دهیم و همین به صورت غیر مستقیم بخشی از مشکل است.
بعد از همه چیز اگر بتوانیم داده را سریعتر منتقل کنیم چرا اطلاعات بیشتری را انتقال ندهیم؟
ایم بحث چیز جدیدی نیست. همواره برای سال ها گفته شده محتوای دیجیتال زیاد و سنگین در وب سایت های قرار ندهید و همواره حق با آنها بوده است. اکنون مشاهده می شود فردی میخواهد این مشکل را برطرف نماید و لی راه حل او پیامدهای خطرناکی دارد.
(آیا شما دوست دارید فیسبوک کلیه محتوایش را یکجا به شما ارائه دهد؟ من دوست ندارم و آنها هم این را به خوبی می دانند.)
ما در رابطا با ابزارهای وبی صحبت نمی کنیم، آنها جایگاه به خصوص خود را دارند، بلکه در رابطه با وب سایت هایی که محتوا، اخبار، مقاله و ... ارائه می کنند بحث می کنیم. بسیاری از آنها بزرگ و دارای اطلاعات بسیار زیادی هستند، صفحاتشان سنگین و زمان بارگذاریشان زیاد است.


باور نمی کنید؟
مجددا فکر کنید. تا بحال به چند وبسایت افزونه JQuery را اضافه کرده اید تا تنها یک عکس را به حرکت در آورید؟ سایتهای ورد پرس را فراموش نکنید. آنها به صورت پیش فرض با JQuery می آیند.
بهتر است به حرف من توجه نکنید و خودتان یکسری به نتایج تحقیقی در این زمینه بزنید. میانگین حجم یک صفحه ای که به موبایل ارائه می شود بیشتر از یک مگابایت است و برای همه دستگاه های نزدیک دو مگابایت می باشد.
البته این برای افرادی که اینترنت پرسرعت 10مگابایت در ثانیه دارند یا کسانی که چیزی دانلود نمی کنند و با کسی مشغول صحبت دیداری از طریق اسکایپ نیستند، مهم نیست. ولی برای سایرین دردسری بزرگ خواهد بود.
یک نکته در رابطه با مردم صادق است: ما به مهمترین و بزرگتری منبع اطلاعات و دانش واحد در دنیا دسترسی داریم و بیشتر از یک ثانیه هم نمیخواهیم منتظر مشاهده اطلاعات بمانیم. آیا آنها کمی نا مهربان نیستند؟ بله ولی چیزی است که تغییر نخواهد کرد.
زمان، مهمترین و با ارزشترین منبعی است که داریم.

چرا این کار را با خودمان می کنیم؟
به دلایل زیر اشاره می کنم:


مردم از کتابخانه ها و فریم ورک ها برای کوچکترین چیزها استفاده می کنند
بیشتر مواقع مردم کارها را فقط از طریق آسان ترین روش انجام می دهند و سریعا صرف انجام دادن آن با چند خط کد تمامش می کنند. من این نیاز را میفهمم. ولی بیشتر مواقع حتی نیمی از کتابخانه ها و فریم ورک هم استفاده نمی شود، و سایت بسیار سنگین خواهد شد. این اشتباه است ...
مشکل دیگر این است که قالبا چارچوبهای جدید خود زبان برنامه نویسی جدیدی دارند که دارای منابع آموزشی نیز هستند. از من نپرسید چه تعدادی بدون اینکه JavaScript آموخته باشند JQuery می نویسند. همچنین بسیاری بدون اینکه CSS و HTML بلد باشند می پرسند: چگونه می توان Bootstrap یاد گرفت.


تم های آماده
آن تم های وردپرس که سینک آشپزخانه دارند؟ بله این ها برای سایتتان بدترین هستند. افرادی که اینها را می خرند حتی از نیمی از امکاناتشان هم استفاده نمی کنند. ولی طبق معمول کل آنها سمت بازدیدکننده بیچاره بارگذاری می شود.


تصاویر بزرگ
تصاویر بزرگ فروش را افزایش می دهند. خوب تا حدودی درست است. ولی بسیاری از این تصاویر Responsive طراحی و همچنین به خوبی فشرده نشده اند. به عقب برگردید و به آمار نگاه کنید. حدود نیمی از مشکلات همین تصاویر هستند.


مردم فکر می کنند مهم نیست
همه اینترنت 4G ندارند. همه اینترنت برودبند و پر سرعت در خانه ندارند. چه کسی می داند هنوز بسیاری حتی در آمریکا (حدود 2 میلیون نفر)  از اینترنت Dial-up شرکت AOL استفاده می کنند. و بدانید بسیاری از این سایتهای حجیم برای آنها کار نمی کند.
وقتی بهترین ها را بدست آوردید، بسیار بسیار راحت فراموش می کنید که همچنان تعدادی مانند گذشته شما هستند.


برطرف کنید
منظور من این نیست که کل وب باید تنها متن باشد و ساده نوشته شود. فقط می گویم باید سریعتر بارگذاری شود. از ابزارهای متفاوت موجود در وب نیز می توانید برای پی بردن به مشکل سرعت سایتتان استفاده نمایید.نظرات

ارسال پاسخ