کمپین تبلیغاتی خلاقانه-مترو استرالیا

مشهورترین کمپین تبلیغاتی خلاقانه  که در استرالیا صورت گرفت، تبلیغات شرکت مترو این کشور بوده که در زمینه تبلیغ و ترویج امنیت خطوط ریلی و مترو صورت گرفته، خلاقیت این کمپین در حدی بود که ویدئو انیمیشنی آن بصورت ویروسی پخش شد، کاراکترهای انیمیشنی آن معروف شده و در جاهای مختلف از آنها استفاده شد، بازی ویدئویی آن شکل گرفت و خلاصه اینکه از راه های مختلف این کمپین تبلیغ و ترویج شد.

نام کمپین تبلیغاتی خلاقانه: راه های احمقانه مردن یا dumb ways to die

این کمپین خلاقانه پر طرفدار در یک فضای موزیکال با ویدئویی انیمیشنی ساخته شده است که مردن کاراکترهای مختلف را به شکل های طنزی نشان می دهد، البته در واقع همه اینها مقدمه ای هستند برای پیام پایانی که عبارت است از اینکه خطوط مترو یکی از امن ترین راه های ارتباطی هستند و اگر اتفاق و سانحه ای در این زمینه پیش بیاید، در واقع جزء یکی از احمقانه ترین راه های ممکن و غیر قابل پیش بینی سانحه بوده است.

این موفقیت در معرفی و تبلیغات بقدری وسیع بود که این کمپین خلاقانه تبلیغاتی نه تنها برنده چندین جایزه بین المللی شدند، بلکه کاراکترهای این کمپین هم اکنون جهانی شده اند.

اما مهم ترین سوال این است که:

آیا کمپین واقعا اثرگذار بود یا نه؟ آیا این کمپین موجب نجات جان افراد در زمینه حمل و نقل ریلی شد؟

 

موضوع مساله:

در ملبورن استرالیا، خیلی از جوانها رفتارهای عجیب و احمقانه ای اطراف مترو انجام می دهند، که برخی از این رفتارها باعث آسیب آنها و حتی مرگ آنها می شود. به همین جهت سازمان مترو ملبورن در صدد اجرای کمپینی اثر گذار شد، بگونه ای که بر این مخاطبان اثر بگذارد تا بیشتر احتیاط کنند.

آنها قصد داشتند تا جهت افزایش اثر کمپین آن را بطور ویروسی پخش کنند، اما چگونه می توان یک کمپین را بطور ویروسی پخش کرد؟ یک کمپین ویروسی چه خصوصیاتی بایستی داشته باشد؟

و این سوالی است که امروزه در مورد بازاریابی ویروسی و خصوصیات آن زیاد پرسیده می شود.

و اما برای پخش یک کمپین با استفاده از بازاریابی ویروسی، آن کمپین بایستی چه خصوصیاتی داشته باشد؟

  • یک کمپین برای اینکه قابلیت ویروسی شدن داشته باشد، بایستی یک محتوای قوی پشت آن باشد.
  • بایستی قابلیت به اشتراک گذاری داشته باشد. اگر این کمپین دارای محتوا ضعیف و یا تبلیغاتی باشد، قابلیت به اشتراک گذاری کمتری خواهد داشت و برای بازاریابی ویروسی مناسب نخواهد بود.
  • ایده کمپین بایستی قابلیت ماندگاری داشته باشد، و قایبلیت تجدید نسبت به زمانهای جدید داشته باشد.
  • کمپین بایستی تعاملی و سرگرم کننده باشد.

در کمپین مورد بحث بیشتر این عوامل رعایت شده و از طرفی پخش ویروسی این کمپین گواهی بر این مدعا می باشد

نظرات

ارسال پاسخ