چگونه یک CMS مناسب انتخاب کنیم

چگونه یک CMS مناسب انتخاب کنیم

امروزه سامانه های مدیریت محتوا یکی از قویترین ابزارهای توسعه وب سایت در کنار PHP و سایر ابزارهای برنامه نویسی هستند که به شما اجازه می دهند بر روی محتوا تمرکز کرده و کمتر درگیر پیچیدگی های برنامه نویسی و تولید نرم افزار شوید. در بازاری که وب سایتها باید سریع و آسان تولید شوند، بسیاری از برنامه نویسان به CMS های (اغلب سورس باز) روی می آورند. متاسفانه یا خوشبختانه تعداد بسیار زیادی CMS وجود دارد و پیدا و انتخاب کردن مناسبترین آنها آزمونی بسیار دشوار است. در این مقاله نشان میدهیم چگونه برنامه نویسان CMSای درخور و مناسب پیدا می کنند و تعدادی از بهترین CMSهایی که پیدا کرده ایم را مرور می کنیم.

CMS چیست؟

یک CMS نرم افزار وبی است که از یک پایگاه داده (اغلب MySQL) یا روش های دیگر برای ایجاد، ویرایش و نگهداری صفحات Html استفاده می کند . محتوا در قسمت مدیریت (قسمت پشتی - Backend) سایت تولید و ویرایش می شود و نتایج محتوا در قسمت جلویی یا Front-End به بازدیدکنندگان نشان داده می شود.

چرا باید از CMS استفاده کنم؟

دلایل بسیاری برای استفاده از یک سامانه مدیریت محتوا است، ولی مهمترین دلیل انتشار و ویرایش محتوا به صورت آسان و ساده است. ولی بسیاری از برنامه نویسها این دلیل اصلی را فراموش کرده و فقط به دنبال توانایی ها و قابلیتهای گوناگون هرچه بیشتر هستند و مشتریانشان و خودشان را گمراه می کنند.

دقت کنید محتوا فقط یک متن نیست و برخی موارد می تواند شامل فرم یک مخاطب و یا یک سیستم احراز هویت نیز باشد. نکته مهم پیدا کردن یک سیستم مدیریت محتوای توانمند (بسته به نیازهای شما) که علاوه بر قابلیتهای مورد نیاز ساده و قابل دسترس نیز باشد. یک سیستم مدیریت محتوای خوب سیستمی است که کاربران بیشتر وقتشان را متمرکز مطالب و طراحی قسمت جلویین (Front-End) کنند تا افزودن افزونه ها و قابلیتهای جدید به آن.

 

5 اشتباه متداول

اشتباه اول: انتخاب CMSای که واسط کاربری فنی و حرفه ای دارد

شاید شما به عنوان یک برنامه نویس و فرد فنی یک CMS حرفه ای را بیشتر بپسندید ولی این دلیل نمیشود که کاربران معمولی نیز بتوانند با یک همچین سیستم پرقابلیت ولی سخت کار کنند. بنابراین همواره بدنبال سیستم های مدیریت محتوای کاربرپسند و معمول باشید.

 

اشتباه دوم: بزرگتر بهتر است

هیچ وقت فکر نکنید که یک سیستمی (چه کد باز یا دارای لایسنس) که دارای تعداد کاربران فراوان بوده و پلاگین ها و افزونه های زیبا دارد از همه برای شما بهتر هستند. این یک تله است! فقط اینکه تعداد زیادی از یک CMS استفاده می کنند دلیل بر خوبی آن نمی شود. برای مثال تعداد بسیار زیادی از افراد بر استفاده از لینوکس و سیستم عاملهای بر مبنای Unix اصرار دارند، دلیل نمی شود لینوکس بدرد شما بخورد. به دلیل مشابه انتخاب CMS هم به همینگونه می باشد. برای مثال یک سیستم مدیریت محتوای کد بازی را تصور کنید که دارای تعداد بسیاری برنامه نویس حرفه ای است و تعداد بسیار زیاده افزونه و قابلیت را به آن اضافه کرده اند. سیستم به قدری پیچیده شده که دیگر اصل سادگی خود را از دست داده است و ممکن است کاربری که می خواهد از آن استفاده کند را به مشکل بیندازد.

 

اشتباه سوم: انتخاب کوچک

درست مانند اشتباه دوم، نباید یک CMS بسیار ساده که قابلیتهای بسیار محدودی دارد را انتخاب نمود، زیرا در آینده ممکن است برای شما مشکل ساز شده و شما را وادار به ارتقاء به سیستم دیگری نماید. همواره اطمینان حاصل نمایید CMSای که می خواهید انتخاب نمایید حتما قابلیتها و عملکردهای لازم مورد نیاز شما را داشته باشد.

 

اشتباه چهارم: تحقیق و مطالعه نکردن

همیشه و همیشه قبل از راه اندازی و خرید یک سیستم مدیریت محتوای مناسب تحقیق کنید. سایت هایی که به عنوان نمونه مثال هستند را بررسی نمایید. با مدیران این CMSها و برنامه نویسهای دیگر از طرق مختلف مانند ایمیل در رابطه با مزایا و معایب CMS مذکور بحث کنید. مطمئن باشید در تست و آزمون سایت و CMS و وقتی که برای آن صرف کرده باشید به نکات مثبت و نتیجه گیری منطقی دست خواهید یافت. بنابراین از قبل تلاش کنید هرکدام از سیستم ها را تست کنید. بعضی مواقع فکر کرده اید قابلیت موجود در یک CMS بسیار عالی و مورد نیاز شماست ولی در زمان تست پی می برید بسیار ناقص و ناکارآمد است.

 

اشتباه پنجم:اجازه دادن به فرد IT در انتخاب CMS

به هیچ وجه به یک متخصص IT اجازه ندهید CMS انتخاب نماید. خیلی کم پیش می آید یک نفر هم کد نرم افزار را بفهمد هم رابط کاربری ساده آن را. چه شرکت کوچکی باشید و یا یک شرکت بزرگ هر آنچه که متخصص IT برای شما ارائه داده است را فراموش کنید و اطمینان حاصل نمایید رابط کاربری ساده داشته، نیازهای شما را در آینده برطرف کرده و کار را در طولانی مدت آسان تر می کند.

اگر در شرایطی قرار گرفتید که یک برنامه نویس برای شما CMS بنویسد، ابتدا نیازهایتان را به صورت مکتوب به آنها ارائه نموده و سپس از آن ها بخواهیدبرنامه را برای شما کاملا پرزنت نمایند. در این صورت مطمئن خواهید بود آنچه تولید می شود و یا تولید شده است برای شما و مشتریانتان مناسب است.

 

در CMS به دنبال چه باشیم

تعداد بسیاری پارامتر و خاصیت وجود دارد که یک CMS باید حتما دارا باشد که مهمترین آنها عبارتند از:

  1. نصب و راه اندازی سریع و آسان
  2. رابط کاربری مدیریت ساده و کارآمد
  3. اضافه کردن سریع و ساده افزونه ها و قابلیت های جدید
  4. نگهداشت قالب ساده
  5. دارای انجمن مفید
  6. بدنبال CMSای باشید که بیشتر شما را مجذوب خودش کند

 امروزه تولید CMS ها ی کدباز و غیره سرعت بسیاری پیدا کرده به طوری که انتخاب میان گزینه های موجود نیازمند تحقیق بسیاری دارد. از این رو تعدادی از این سیستمها را در ادامه معرفی می کنیم.

سه سامانه مدیریت محتوای آینده دار

CMSهای جدیدی ظهور کرده اند و از میان آنها تعدادی دارای آینده درخشانی هستند.

 

1- Frog CMS

 

برنده واقعی در این دسته است. Frog امیدوارترین CMS موجود از میان تازه واردها است. با ارزشترین قسمت آن قسمت مدیریتی بسیار ساده و زیبای آن است. انجمن کوچکی دارد ولی با سرعت بسیاری در حال رشد است و پلاگین های جدیدی نیز برای پر کردن جاهای خالی آن با استانداردهای بالا در حال توسعه هستند.

قدرت اصلی Frog بدلیل تیم توسعه قدرتمند آن است که توانسته یک CMS بهینه و با کارکرد عالی را در قالب یک رابط کاربری دوستانه ارائه دهد.ورژن شماره 1.0 آن همچنان در حال توسعه است و بزودی بیرون می آید. Frog CMS

 
2-Concrete5 CMS

 

تفاوت آن با دیگر سیستمها در ادغام قسمت مدیریتی سیستم با قسمت جلویی(Front-End) آن است. تنها سیستم دیگری که این کار را انجام داده است LightCMS است. Concrete5 تقریبا همان مزایای Frog CMS را دارد و کمتر از LightCMS پیچیده است.Concrete5.

 
3-iWeb

 

 

 اگرچه کدباز نیست ولی در جهت درستی قدم برداشته است. این اولین تلاش اپل برای تولید نرم افزار پابلیش وب است و با سیستم MobileMe کار می کند. اگر اپل نهایت تلاشش را برای توسعه این محصول و کامل تر کردنش انجام می داد دیگر نیازی به CMSهای دیگر حس نمی شد. من به شخصه همواره یک چشمم به iWeb هست به امید اینکه اپل در برناه هایش آنرا در آینده کامل کند.
 

برترینها در عرصه سیستمهای مدیریت محتوا

1-ِDrupal

 

دروپال امروزه بهترین و پر کاربرد ترین سیستم مدیریت محتوا است. اجازه ویرایش و افزودن محتوا را مستقیما از صفحه داده و با استفاده از ساختار بر پایه ی ماجول ها قابلیت توسعه پذیری دارد. همچنین رنگبندی سایت نیز با استفاده از CSS قابل تغییر و تم بندی است. Drupal

 

2-Word Press

وردپرس کار خود را در ابتدا با یک سیستم بلاگینگ ساده شروع کرد و در نهایت به یکی از قوی ترین CMSهای موجود در اینترنت تبدیل شد.واسط مدیریتی ساده وردپرس که توسط میلیون ها بلاگر استفاده می شد به ورژن های جدید وردپرس نیز آورده شده است. همین که به سمت CMS حرکت کرد پلاگین ها و افزونه های فراوانی برای آن توسعه داده شد. WordPress

 

3-Radiant CMS

 

یک سیستم مدیریت محتوای ساده است که با استفاده از زبان برنامه نویسی Ruby نوشته شده است.

 طراحی ساده و نحوه مدیریت محتوا در Radiant ویژگی بارز این CMS می باشد. تمرکز این CMS ارائه کمترین قابلیت ها برای تیمهای برنامه نویسی کوچک است که به آنهایی که می دانند چگونه Ruby بنویسند اجازه می دهد سیستم را بر اساس نیازهای خود تغییر دهند. Radiant CMS
 
 4-Magento

 

سیستم مدیریت محتوای مگنتو را نیز در فاز تحقیق اولیه بررسی نمایید.Magento

  

5-Silverstripe

 
یک CMS ساده با انجمن برنامه نویسی رو به پیشرفت و توسعه است. براحتی قابل شخصی سازی و تغییر می باشد. نشانه هایی از پتانسیل تبدیل شدن به CMSهایی مانند Drupal را دارد ولی هنوز نه. رابط کاری عالی. Silverstripte 
 
از جوملا پرهیز کنید!

 

جوملا  خود شیطان است!

تنها راه برای دستیابی به قابلیت مورد نیاز پرداخت پول بسیار و هزینه زیاد است. انجمن آن به صورت کاملا اشتباه و وحشتناکی بزرگ بوده و برای دستیابی به یک قابلیت و حل یک مسئله هزاران راه و ماجول و پلاگین وجود داشته که پیدا کردن بهترین آنها عملا غیرممکن است. رابط کاربری آن اسفناک بوده و بابت هزینه ای که بابت آن می شود اصلا ارزش ندارد و منطقی نیست. اگر تنها یک سیستم مدیریت محتوایی که باید از آن دوری کرد وجود داشته باشد، قطعا جوملا است.Joomla 

 

خلاصه

همواره بیاد داشته باشید قبل از هرگونه تصمیم گیری برای انتخاب یک CMS مناسب حتما تحقیق و مطالعه کنید. هیچگاه فراموش نکنید هدف اصلی یک سیستم مدیریت محتوا ایجاد و ویرایش محتوا به صورت ساده و راحت است. هیچوقت رابط کاربری خوب را قربانی عملکرد و قابلیتهای مختلف نکنید. نکاتی که گفته شد را بخاطر داشته باشید زیرا شما را در انتخابات خود کمک خواهد کرد.

 
کلیدواژه ها: CMS سیستم مدیریت محتوا
بازدید: 1852

نظرات

ارسال پاسخ