چگونه در سایت مطالب جدید بنویسیم

چگونه در سایت مطالب جدید بنویسیم

تا حالا شنیده اید می گویند: "95 درصد طراحی وب و تولید سایت نوشتن است؟" این جمله 100% درست است و تقریبا هر محتوایی که در وب با آن روبرو می شوید یک نوشتار است. بلاگها، نوشته ها، رسانه های اجتماعی، صفحات وب و ... همه نوشته شده اند. به نظر می رسد تنها استثناء ویدیو باشد که آن هم دارای توضیحات نوشته شده است. از همه این حرف ها می توان یک نتیجه مهم گرفت: برای جذب بازدیدکنندگان بیشتر و بیشتر باید چگونگی نوشتن محتوای قابل خواندن و راحت را یاد گرفت.

 

افراد چگونه در اینترنت می خوانند؟

قبل از اینکه شروع به نوشت در اینترنت کنید، ابتدا باید بفهمید بازدیدکنندگان چگونه اطلاعات را می خوانند یا بدست می آورند؟ اگر فکر می کنید مردم واقعا در اینترنت چیزی می خوانند، سخت در اشتباهید. بسیاری از مردم اصلا به خودشان زحمت خواندنمحتویات در اینترنت را نمی دهند، چه برسد به اینکه کل یک مقاله را مطالعه کنند. اگر شما یک طراح هستید و مشغول تایپ محتوا در سایت خود هستید باید بدانید متاسفانه کم پیش می آید مخاطبانتان را فهمیده باشید و به مرور آنها را از دست خواهید داد.

 

دوست من اگر فکر می کنی مردم واقعا در اینترنت مطالعه می کنند، سخت در اشتباهی 

 

همانطور که مطالعات نشان داده است، واقعیت این است که مردم بیشتر سطحی و گذرا نگاه می اندازند. آنها به سرعت صفحات را مرور می کنند تا ببینند ارزش وقت گذاشتن برای آن دارد یا خیر. برای فراهم کردن شرایط و جذب کردن خواننده مطالب شما باید شامل پاراگرافهای کوتاه باشد تا بلوک های طولانی. 

با توجه به توضیحات ارائه شده نوبت ایجاد صفحاتی است که کاربران را راضی نگهدارد و آنها را جذب خود کند. چه شما در حال نوشتن باشید و چه فردی را در این راستا به کار گرفته اید، باید مطمئن شوید مطالبتان از دید خواننده خوانا هستند. روش نوشتنتان این چنین باید باشد:

 

1-پاراگرافهای کوتاه تر و کوچک تر

از آنجا که کاربران تنها مطالب را اسکن می کنند و متن ها را سطحی نگاه می کنند، مهم است که مطالبتان را در دسته های کوتاهی به صورت پاراگراف گروه بندی نمایید. پیشنهاد می شود پاراگرافها حداکث بیشتر از سه یا چهار جمله نباشند.,ولی از آنجا که مطالب مختصر در وب خواهان بسیاری دارد، بیشتر به آن بپردازید و از نوشتن پاراگراف های تک جمله ای هراس نداشته باشید.

برای بهتر نوشتن تلاش کنید در هر جمله یک مطلب را تا حد ممکن کامل بیان کنید. این محدودیت حتی نوشتن محتوا را هم ساده تر و سریع تر می کند تا این که تعداد جملات بسیاری در رابطه با یک مطلب بیان کنید و به آن آب و تاب بدهید.

 

2-سایز قلم بزرگ برای عناوین داخلی

عنوان و عناوین داخل مطلب را تا جایی که می توان بزرگ و چشمگیر بنویسید. به عناوین به صورت کلمات راهنما برای موضوع خود نگاه کنید. اولین قسمتی که چشم بازدیدکنندگان را به خود جلب می کند همین عناوین پست و عناوین داخلی هستند دقیقا مانند همین مقاله ای که شما اکنون آن را مطالعه می کنید.

تلاش کنید مطلب خود را به دسته های کوچک تر شکسته و برای هرکدام زیر عنوان های بزرگ، چشمگیر و کمک کننده انتخاب نمایید.

 عناوین درونی مطلب مانند چشمک یا اشاره هستند و بازدیدکنندگان را همراه با طول محتوا به جلو می کشند. 

پس از زیر عنوان ها عناوین زیرین نیز دقیقا همین نقش را در ذهن خواننده ایفا می کنند و او را در طول مطلب راهنمایی می کنند.

 

3-لیست های علامتدار (Bulleted Lists)

با توجه به قانون سادگی و کوتاهی در نوشتار این گونه لیست ها به سادگی توسط خوانندگان ( که به جای خواندن بیشتر اسکن می کنند) اسکن می شوند و استفاده از آنها رضایت خوانندگان شما را بهمراه خواهد داشت.

این لیستها در خلاصه سازی و نتیجه گیری از یک مبحث و یا یک قسمت از مطلب ایده آل هستند و در یک نگاه می توانند موضوع مورد نظر و قسمت های مهم را به مخاطب انتقال دهند. 

یک نوع دیگر از لیست های علامتدار، لیست های شماره گذاری شده هستند که علاوه بر مزایای گفته شده اولویت و تعداد را نیز لحاظ می کنند. آن ها را در زمانی که می خواهید یک دستورالعمل و یا سلسله مراتبی را ذکر کنید استفاده نمایید.

زمانی که اطلاعات را در دسته های کوچک و قابل خواندن تقسیم می کنید بیشتر می توانید اطمینان حاصل نمایید که خوانندگان وبی شما مطالب را متوجه شده اند.

 

4-کلمات مهم را پررنگ کنید

شما می توانید نحوه خواندن بازدیدکنندگان را کنترل کنید. کلمات پررنگ یک سیگنالی به مغز خوانندگان شما می فرستند و نکات و کلمات مهم را در زمان خواندن در ذهن آنها ساماندهی می کنند که از مطلب دور نشوند. اینکه می توان با این کلمات چشم و ذهن خوانندگان را کنترل کرد یک امتیاز به حساب می آید. همچنین وقتی که یک جمله پررنگ باشد خواننده متوجه می شود که اکنون در حال خواندن مطلب مهمی است، پس با دقتتر می خواند (حتی ممکن است چندین بار آن جمله را بخواند).

البته استفاده از کلمات پررنگ یک تکنیک طراحی مطلب است و در صورت اشتباه و استفاده بیش از حد می تواند نتیجه عکس دهد. هیچ چیز بدتر از صفحه ای که اغلب کلماتش پررنگ و درشت هستند باعث گمراهی خواننده نمی شود و اصل موضوع را پنهان می کند. بر خلاف آن طراحان هوشمند از کلمات درشت بسیار نادر و هوشمندانه استفاده می کنند تا تاثیر بیشتری در ذهن مخاطبانشان داشته باشد.

 

 

نتیجه گیری

در صورتی که مطالب سایت به راحتی قابل خواندن نباشند کاربرانتان را از دست خواهید داد. خوانایی محتوا منجر به پایین آمدن Bounce Rate یا نرخ ترک سایت پس از مشاهده اولین صفحه توسط کاربران در سایت شما شده و نرخ تبدیل (Conversion Rate) را بالا می آورد و بهبود این دو پارامتر بستگی به نحوه انتشار محتوا در سایت دارد.

جهت  طراحی یک سایت درخشان باید همواره خود را در جای مخاطب قرار داد و از دید آن ها به سایت نگاه کرد و به این نتیجه رسید وقتی وارد سایت شما می شوند چه حسی دارند؟ اگر بتوانند محتوای مورد نظرشان را به راحتی پیدا کنند، آنرا سریع و راحت بخوانند و اصل موضوع را متوجه شوند، آنگاه شما کار بزرگی در زمینه ارائه محتوا انجام داده اید و نتیجه آن را نیز بزودی می بینید. ولی در غیر این صورت هرچه زود تر نسبت به برطرف کردن آن اقدام نمایید.

 

بازدید: 1868

نظرات

ارسال پاسخ