نه ابزار رایگان پایش بازاریابی دیجیتال

نه ابزار رایگان پایش بازاریابی دیجیتال

در ابتدا بگوییم که منظور از بازاریابی دیجیتال چیست؟

بازاریابی دیجیتال را می توان به عنوان تکنیک بازاریابی که از کانالها، پلت فرمها و دستگاههای دیجیتال که خواه آنلاین هستند یا نه، استفاده می کند، تعریف نمود. در این روش از کلیه ی رسانه های دیجیتال برای جمع آوری اطلاعات یا رساندن اطلاعات به گروه ها استفاده می شود.

زمانی که بازاریابی دیجیتال شروع می شود مانند سایر روشهای بازاریابی نیازمند مراقبت و بررسی رویداد هاست و همانطور که مرحله ی پایش و اندازه گیری، رکن اساسی برای انجام موفق هر فرآیند است، در فرآیند بازاریابی دیجیتال نیز باید عوامل مختلف را در نظر گرفت و اندازه گیری کرد. شما چگونه و از کجا بازاریابی دیجیتال را آغاز کرده اید؟ آیا قادر به مدیریت تمام رویدادها هستید؟ بدون ابزار خاص برای اندازه گیری و پایش، خصوصا در زمینه ی بازاریابی دیجیتال، شما نیاز به صرف هزینه و زمان زیادی خواهید داشت و اصلا ممکن است ضربه ی شدیدی به شما وارد شود.

نه ابزار رایگانی که در بازاریابی دیجیتال استفاده می شوند، عبارتند از:

1- Google Analytics – تجزیه تحلیل گوگل

در صدر این لیست ابزارهای گوگل قرار دارند. از Google Analytics که خود یک سایت رایگان است، برای آنالیز وب سایت می توان استفاده کرد. این ابزار به شما اطلاعات مختلفی می دهد، از جمله اینکه بازدیدکنندگان از چه طریقی به سایت شما آمده اند(مستقیم یا جستجو در گوگل)، و یا اینکه پس از ورود به سایت شما چه رفتاری انجام داده اند (سایت را ترک کرده اند یا به صفحات دیگری مراجعه کرده اند) و اطلاعات بسیار دیگری جهت آنالیز وبسایت شما. این ابزار همچنین عملکرد کمپین های بازاریابی شما را نیز اندازه گیری می کند. از این ابزار ارزشمند استفاده کنید و اگر در حال حاضر آن را بر وبسایتتان ندارید، همین امروز این کار را انجام دهید.

 2- Google Adwords

این ابزار از دیگر ابزارهای رایگان گوگل در زمینه بازاریابی دیجیتال است. این ابزار به شما اجازه می دهد تا کمپین های جستجویتان رامدیریت و اجرا کنید(کمپین هایی که انجام میدهید تا در جستجوها در صفحه اول بیایید، البته اکثر این کمپینها پولی هستند، اما این ابزار گوگل ثبتنامش رایگان است و تا قبل از اینکه هر کمپین پولی واقعی را شروع کنید به شما کمک زیادی می کند) . با اینکه هنوز جستجوهای پولی یکی از موثرترین راه های تبلیغات هستند، اما این ابزار راه های زیادی برای هدف قرار دادن مشتریان شما و بالا بردن نرخ بازگشت سرمایه (ROI) به شما نشان می دهد.

 3-Google URL Builder-  ابزار URL ساز گوگل:

 با توجه به اینکه Google Analytics تنها از طریق URLها می تنواند یک کمپین را تحلیل کند، این ابزار برای کمپین بازاریابی که از آن استفاده می کنید، URL می سازد تا به ابزار تجزیه تحلیل گوگل Google Analytics) اجازه  دهد عملکرد آن کمپین را ارزیابی کند. برای مثال، اگر شما در فیسبوک یک کمپین دارید که افراد را به سایت شما هدایت می کند، این ابزار شما را قادر می سازد تا هر تبلیغ را بصورت جداگانه ردیابی کنید، و موفقیت آن را در هر سطحی بدرستی اندازه بگیرید.

 4-Social Mention

 اینابزار در واقع مانند گوش شما در رسانه های اجتماعی است. این سایت به شما اجازه می دهد که یک کلمه کلیدی (برای مثال نام برندتان)  را دنبال کنید و ببنید که مردم در شبکه های اجتماعی مختلف راجع به آن چه می گویند. این برنامه یک هشدار خوب جهت دانستن اطلاعیه های کلمات کلیدیتان دارد.

 5-Ice Rocket

 اینابزار تقریبا از جنبه های زیادی شبیه ابزار قبلی  است با این تفاوت که یک عبارت خاص را مثلا به کاربردن نام تجاری تان را در صفحات وب اسکن می کند- اما با کمی فعالیت بیشتر. این ابزار  پستهای وبلاگها را هم شامل می شود. در واقع با استفاده از این ابزار متوجه می شوید در فضای وب برای مثال در مورد نام تجاریتان چه گفته می شود.!!

 6-TweetReach

 این ابزار کمک می کند تا شما یک توییت خاصتان یا مکالمه ای در توییترتان را ردیابی کنید. شما می توانید تمام فعالیتها و جزئیات بیشترین سهام ها و اینکه توییتتان به کجا رسیده است را دنبال کنید.

 7-PostPlanner

 این ابزار یک برنامه (app)  است که شما می توانید از آن به عنوان یک اهرم برای facebook استفاده کنید و به برنامه ریزی و مدیریت محتوای کسب و کار یا صفحاتتان بپردازید. شما می توانید پستهایتان را برای آینده برنامه ریزی کنید و حتی برای مخاطبان مختلف، پستهای مرتبطی را هدف بگیرید.

 8-Swayy

 این خدمت به شما کمک می کند تا بفهمید ترغیب کننده ترین محتوایی که می توانید با مخاطبانتان در رسانه های اجتماعی به اشتراک بگذارید، را کشف کنید و بفهمید چیست. بطور خلاصه این یکی از ابزارهای رایگان بازاریابی دیجیتال است که به شما امکان می دهد تا از طریق یک داشبورد بتوانید با همه ی اکانتهای رسانه های اجتماعی تان متصل شوید و از طریق این  داشبورد مرکزی کارتان را انجام دهید. شما با استفاده از این ابزار می توانید حتی پستهایتان را زمانبندی کنید و آنها را در طول روز در اکانتهای مختلفتان پست کنید.

 9-Compfight

آخرین ابزاری که در این زمینه معرفی می شود  Compfight است،که یک منبع عالی برای تصاویر است. این بزار برای شما تصاویری رایگان فراهم می آورد که می توانید در پستها و بلاگتان از آن استفاده کنید. این ابزار عکسها را ار سایت flicker برای شما فراهم می آورد که در نتیجه می توانید از کپی رایت آنها مطمئن باشید.


نظرات

ارسال پاسخ