فهمیدن زبان بدن با تصویر

فهمیدن زبان بدن با تصویر

فهمیدن زبان بدن با تصویر

رفتارهای غیر کلامی به خودی خود مقوله پیچیده ای هستند چون افراد با یکدیگر متفاوتند و خودشان را بصورت متفاوتی نشان می دهند. خواندن زبان بدن می تواند یک چالش باشد، زیرا هنگام تفسیر نشانه هایی که از حرکات مردم می بینیم، بایستی کلیه حرکات آنها را با هم به حساب آوریم. برای فهمیدن زبان بدن حنما این مقاله را بخوانید.

 1. اول اینکه بدانید خواندن زبان بدن یک کار پیچیده است.

بله همانطور که پیش تر هم گفته شد بخاطر اینکه برای فهمیدن زبان بدن بایستی کلیه حرکات یک شخص را باهم در نظر بگیریم، بنابراین خواندن زبان بدن مقوله راحتی نیست.

برای مثال آیا فردی که در حال خواندن زبان بدنش هستید به شما گفت که امروز با همسرش دعوا داشته یا ارتقاء کاری که قرار بوده را در کارش دریافت نکرده است؟ یا اینکه هنگام نهار ظاهرا عصبانی بود یا اضطراب داشت؟

 • زمانیکه زبان بدن دیگران را تفسیر می کنید، بایستی به این نکته مهم توجه کنید که همزمان بایستی شخصیتش، فاکتورهای اجتماعی، رفتار کلامی و سایر فاکتورهای جانبی شخصیتی اش را به حساب بیاورید. در حالیکه این اطلاعات همیشه در دسترس نیستند، اما می توانند جهت خواندن بهتر زبان بدن کمک کننده باشند. افراد پیچیده هستند، بنابراین گفتن اینکه خواندن زبان بدن آنها نیز چیز پیچیده ای است نیز مقوله پیچیده ای نیست.
 • شما می توانید خواندن زبان بدن را با دیدن فیلم شبیه سازی کنید و موضوع را بهتر بفهمید.

فرض کنید تابحال همه قسمتهای فیلم مورد علاقه تان را دیده اید، اما یک صحنه از فیلم را جا می اندازید و اگر کسی برایتان آن صحنه از فیلم را توضیح ندهد، کل فیلم در گرو آن صحنه بوده  باشد، این موضوع در مورد خواندن زبان بدن نیز صدق می کند، و رفتار شناسی فرد در اینکه زبان بدنش را دقیقتر بفهمید واقعا تاثیر دارد.

 

 1. به یاد داشته باشید که در خواندن زبان بدن بایستی تفاوتهای شخصیتی را بیاد داشته باشید:

وقتی صحبت از زبان بدن می شود، بهتر است بگوییم که هیچ نسخه ای وجود ندارد که برای همه صدق کند. اگر شما واقعا می خواهید در زمینه زبان بدن سرمایه گذاری کنید و بتوانید زبان بدن افراد را بطور صحیح بخوانید، ممکن است مجبور شوید برای مدتی آن افراد را مطالعه کنید.

 • برای مثال برخی افراد هنگامی که دروغ می گویند، ارتباط چشمی را قطع می کنند، در حالیکه برخی تلاش به حفظ ارتباط چشمی حتی بیشتراز حد معمول می کنند تا متهم به دروغ گویی نشوند.

 

 1. زبان بدن و تفاوت های فرهنگی: به خاطر داشته باشید که زبان بدن می تواند بسته به فرهنگ تفاوت داشته باشد.

برای برخی احساسات/ عبارات یا اصطلاحات زبان بدن، معانی پیام بسته به فرهنگهای مختلف، متفاوت است، برای مثال:

 • در فرهنگ فنلاندی، زمانیکه شخصی ارتباط چشمی برقرار می کند، این نشانه نزدیکی است، در حالیکه آن طرف این قضیه در ژاپن اتفاق می افتد. بدین معنی که در ژاپن هنگامی که کسی ارتباط چشمی برقرار می کند می تواند عصبانیت آن شخص برداشت شود.
 • در فرهنگ های غربی، شخصی که با شما احساس راحتی می کند، روبروی شما و به سمت شما می نشیند، به سمت شما خم می شود و بدنش مستقیما روبروی شما قرار می گیرد.
 • افراد با ناتوانایی های خاص نیز زبان بدن منحصر بفردی دارند، برای مثال افراد مبتلا به اوتیسم (اوتیسم Autism نوعی اختلال رشدی از نوع روابط اجتماعی است که با رفتارهای ارتباطی، کلامی غیرطبیعی مشخص می‌شود) اغلب هنگام صحبت از برقراری ارتباط چشمی خودداری می کنند و به طور مکرر بی تابی می کنند.
 • توجه داشته باشید در حالیکه برخی حرکات و نشانه ها از فرهنگی به فرهنگ دیگر متفاوت است، اما برخی خرکات و رفتارها نیز از دید متخصصان زبان بدن جهانی هستند، برای مثال وضعیت ژستی افتاده و روبه پایین و خموده نشان دهنده ضعف و تسلیم است.

 

 1. به خاطر داشته باشید که یادگیری و دانستن در کانال های غیر کلامی بسیار از سایر یادگیری ها متفاوت است.

کانال های غیر کلامی ابزاری هستند که یک پیام یا نشانه بدون استفاده از کلمات تحت الشعاع قرار می گیرند.

از جمله مهمترین کانال های غیر کلامی عبارتند از:

 • Kinesics: تماس چشمی، حالات صورت و زبان بدن
 • Haptics: لامسه
 • Proxemics: فضای شخصی

به عبارت دیگر افراد بوسیله این کانالها، پیام را بدون صحبت کردن انتقال می دهند.

به عنوان یک قانون کلی،  مردم در خواندن حرکات چهره بهترینند، و سپس زبان بدن و در نهایت فضای شخصی و لامسه.

حتی در هر کانال می تواند تنوع زیادی وجود داشته باشد، برای مثال درک و فهمیدن همه حالات چهره آسان نیست، به طور کلی مردم در خواندن حالاتی از چهره که خوشایند است، نسبت به حالات ناخوشایند موفق ترند. یک مطالعه به این نتیجه دست یافته است که مردم در تفسیر حالات و زبان بدن مربوط به شادی، رضایت و هیجان در مقایسه با خشم، غم، ترس، و انزجار با دقت تر و موفق ترند.

اگر شما هم به یادگیری زبان بدن از طریق تصاویر علاقه دارید و دوست دارید مطالب علمی و تخصصی زبان بدن را از یاد بگیرید، پس ایده بانک را دنبال کنید.

برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

نظرات

ارسال پاسخ