سه درس کلیدی برای طراحی وب سایت

سه درس کلیدی برای طراحی وب سایت

همواره داستان طراحی سایت سه هنرپیشه اصلی دارد. هرکدام از آنها وظیفه، درخواست ها و انگیزه های به خصوصی در داستان دارند. این سه کاراکتر عبارتند از مشتری(گیرنده سرویس یا کارفرما)، طراح و کاربر.

سلسله مراتب مشخصی فرض شده است که بین این سه وجود دارد ولی با توجه به طبیعت فرایند و در عمل این سلسله مراتب بعضی مواقع درهم شده و از بین می رود. در این مواقع نتیجه تولید سایتهایی شلوغ، به هم ریخته همراه با افزونه های اضافی و با طراحی بسیار ضعیف خواهد بود. دلیل آنهم بحث و جدل میان مشتری و طراح است.

آنچه در این مواقع نیاز هست چیزی است که من اسمش را گذاشته ام "صرفه جویی در طراحی".

 

1-مهم بودن مهم نیست!

در این راستا همواره کاربر سیستم فکر می کند که مهمترین بازیگر است، زیرا عقیده دارد این پول وی است که مشتری(کارفرما) تلاش می کند کسب کند. ازطرفی مشتری فکر می کند مهمترین نقش را داراست، زیرا نهایتا پولی که او هزینه می کند تبدیل به وب سایت می شود. بسیار غم انگیز است وقتی که طراح فکر می کند آنها (مشتری و کاربر) مهمترین کاراکترهای موجود هستند.

واقعیت ماجرا این است که طراحی به تنهایی مهمترین بخش موضوع است. زیرا طراحی است که کسب و کار کارفرما را به کاربرها متصل می کند. ولی اغلب کارفرما قابلیت های مسخره بدون اهمیتی را از طراح درخواست می کند و طراح نیز بیشتر به دنبال شگفت زده کردن کارفرما با معرفی تعداد زیادی از قابلیت های جالبی که می تواند در سیستم تعبیه نماید است. توجه کردید چه کاراکتری در این سیکل فراموش شد؟ درست است، کاربر نهایی.

 

2-آنچه مشتری می خواهد، همواره آنچه نیاز دارد نیست

اگر به خواسته های مشتری یا خود نسبت به نیازهای کاربر اولویت دهید، معمولا نتیجه سایتی شده که موفق نخواهد بود(نتوانسته کاربران را به کسب و کار مشتری متصل کند).

به شخصه تعداد مصاحبه هایی مانند این را فراموش کرده ام:

کارفرما: من سایتم باید در word press باشد و به یک carousel در صفحه اصلی نیاز دارم. همچنین قسمتی هم برای RSS و خبر رسانی.

طراح: چرا؟

کارفرما: یعنی چی "چرا؟" ؟

طراح: منظورم این است که چرا wordpress میخواهید؟ چرا carousel نیاز دارید؟ RSS برای چه می خواهید؟

کارفرما: خوب مگر همه از این چیزا ندارند؟

طراح: نه ندارن! اجازه دهید چیزی را توضیح دهم. شما یک کارخانه چکش سازی دارید و در کل چهار نوع چکش تولید میکنید. قرار نیست همواره سایت را بروز کنید و کسب و کار شما به یک carousel در صفحه اصلی نیاز ندارد. و خیلی بعید به نظر می رسد کسی در RSS شما ثبت کند تا از اخبار مربوط به چکش مطلع گردد.

کارفرما: خوب نظر شما چیست؟

طراح: شما به این موارد نیاز ندارید و آنها هزینه های مرده هستند. ما باید به مردم محصولات را نشان دهیم و دلیل بیاوریم چرا در بازار بهترین هستند.

 

مشکل کارفرما درگیری با یک سندرم کپی برداری  و مثل بقیه بودن است. وقتی بقیه کاری را انجام می دهند، او فکر می کند باید همان را تکرار کند، وگرنه از آنها عقب میفتد. البته طراح می تواند هر آنچه او بخواهد را برایش تولید کند ولی طراح خوب کسی است که به وی آموزش داده و دانش و دید او را در مورد آنچه کاربران می خواهند بالا ببرد.

کاربران سایت ها را به دلیل پیدا کردن اطلاعات یا سرگرمی بازدید می کنند. وقتی که شما به یک سوپرمارکت جدید می روید زمان خود را صرف لذت بردن از طراحی داخلی آن سپری می کنید یا پیدا کردن محصول مورد نظرتان؟ همواره هدف خود را در اهداف کاربران بگنجانید و بفهمید به چه دلیلی به سایت شما می آیند و تلاش کنید از مدت زمانی که در سایت هستند نهایت استفاده را ببرند.

 

3-سایت را تا جایی که نیاز است جالب و عالی کنید

من نمیگم که شما نمی توانید طرح خیلی زیبایی بزنید و با آن سر و صدا کنید. بلکه چیزهای جدید را بخاطر اینکه فقط با حال هستند به سایت اضافه نکنید. آنها را به دلیل اینکه مورد نیاز هستند اضافه کنید. اگر به چیزی نیاز نیست اصلا به دنبال آن نباشید.

از تکنولوژیها و روشهای زرق و برقدار بپرهیزید و فقط با روشهای استاندارد سایت را طراحی کنید (مثلا HTML-5). همچنین از JavaScript به ندرت استفاده نمایید. اگر می خواهید فقط 2 تصویر را نشان دهید پس استفاده از Slide Show احمقانه به نظر می آید. همه چیز را بهینه کنید، در عمل هیچ چیزی در سایت نیست که نتوان آن را فشرده کرد، سرعتش را بالا برد یا به هر روشی آنرا ارتقاء داد.

همواره در طراحی سایت به یاد داشته باشید "هر آنچه کمتر است بیشتر است"


کلیدواژه ها: طراحی سایت
بازدید: 1594

نظرات

ارسال پاسخ