زبان بدن و برقراری ارتباط موثر

زبان بدن و برقراری ارتباط موثر

با زبان بدن درست ارتباط برقرار کنید

گاهی اوقات زبان بدن با عنوان "ارتباطات غیر کلامی" خطاب می شود و خصوصا اخیرا به اهمیت این ابزار بیشتر از همیشه پی برده شده است. اینکه شما چگونه از طریق زبان بدن ارتباط برقرار می کنید می تواند موفقیت شما را در هر چیزی از برقراری ارتباط گرفته تا حتی شغل و حرفه و کسب و کارتان رقم بزند.  

بیش از 93 درصد ارتباطات می تواند غیر کلامی باشد. آشنایی با پیامی که شما از طریق زبان بدن به دیگران می فرستید، می تواند به موفقیت بیشتر شما کمک کند.

بدین منظور سه مرحله پیش رو دارید:

 1. مفاهیم زبان بدن را بشناسید
 2. از ژست ها برای برقراری ارتباط استفاده کنید.
 3. حالات صورت را تفسیر کنید

1-مفاهیم زبان بدن را بشناسید

1-1- از زبان بدن باز استفاده کنید

این بدین معنی است که اگر دست می دهید، قاطعانه دست بدهید، اگر نشسته اید با آرامش بنشینید اما در عین حال پر انرژی باشید، و در عین حال اینگونه بنظر برسد که کنترل همه حرکات تان را بدست دارید.

 • وضعیت شما بایستی حالت آرام و ریلکس داشته باشد، اما کمرتان بایستی صاف باشد. این موضوع به افراد نشان می دهد که شما راحت و در عین حال با اعتماد بنفس هستید. هنگام صحبت کردن کمی مکث کنید، تا هم شنونده را بیشتر جذب کنید و هم اعتماد بنفس شما را بیشتر حس کنند.
 • پاهای خود را کاملا به هم نچسبانید و کمی بین پاهایتان فاصله باشد، تا فضای بیشتری به خود اختصاص داده باشید، این کار همچنین اعتماد بنفس شما را هم بیشتر نشان می دهد. وقتی شخصی در حال صحبت است، کمی به سمت او خم شوید تا علاقه تان را نشان دهید (تکیه  به عقب یک حس خصومت را نشان می دهد) .
 • دست هایتان را حالت ضربدری از هم عبور ندهید.، به جای آن اجازه دهید دست هایتان از طرفین تان آویزان باشند یا آنها را در پایین بدنتان به هم فشار دهید. این نشان می دهد شما نسبت به افراد دیگر باز هستید و سختگیر نیستید یا در برابرشان گارد نگرفته اید.
 • مطمئن شوید محکم و قاطعانه دست می دهید، اما نه بیش از حد خرد کننده. به چشم های دیگران نگاه کنید، اما بیش از حد به آنها خیره نشوید. پلک بزنید و گاهی نگاه تان را از آنها بردارید و به دور دست نگاه کنید، بنابراین آنها احساس نمی کنند که شما می خواهید هولناک بنظر برسید.
 • با تن صدای خود بازی کنید. تن صدا یکی از راه هایی است که مردم با آن اعتماد بنفس شان را نشان می دهند. ناگفته نماند که کلید موفقیت طرح اعتماد بنفس است.

 

2-1- شناسایی زبان بدن عاطفی و احساسات

شما می توانید احساسات را از طریق توجه دقیق به نشانه های غیر کلامی متوجه شوید و به عبارتی زبان بدن احساسات را بخوانید. در ضمن شما هنگام خواندن احساسات دیگران بایستی دقت کنید که چه خبر است، چه اتفاقهایی در آن مکان اتفاق افتاده و به جزئیات دیگر هم دقت کنید.

 • زمانیکه مردم عصبانی هستند، صورتشان گر می گیرد (قرمز می شود)، دندان هایشان را بهم فشار می دهند، مشت خود را گره می کنند و فضای بدنشان حالت تهاجمی میگیرد، مثلا گاهی اوقات با خم شدن رو به جلو...
 • زمانیکه افراد عصبی یا مضطرب هستند، رنگ رخسار یا چهره شان می پرد، دهانشان خشک به نظر می رسد (بنابراین ممکن است آب بنوشند یا لبهای خود را با لیسیدن خیس کنند)، آنها تن گفتاری متفاوتی از خود نشان می دهند و ممکن است در عضلاتشان تنش احساس کنید (بطوریکه آنها ممکن است دست خود را گره کنند، و آرنجشان را داخل و بسمت خودشان کشیده باشند).

برخی دیگر از نشانه های عصبی یا مضطرب بودن عبارتند از لرزش لب، بی قراری، نفس نفس زدن یا نگه داشتن نفس...

 

3-1- جلوگیری از مسدود یا بسته بودن

اگر شما در حال سخنرانی یا ارائه و پرزنت هستید، بایستی تا جایی که می توانید باز باشید (مثلا دست هایتان به هم گره نخورده باشد، پاهایتان در هم نباشد و ...)، بنابراین شما بایستی موانع فیزیکی که توانایی شما را برای اتصال محدود می کنند را کم کنید:

 • تریبون، کامپیوتر، صندلی، و حتی پوشه، تمام وسایل و ابزارهایی که بین سخنران و مخطبان قرار می گیرند، از ایجاد ارتباط احساسی جلوگیری می کنند.
 • محکم بستن دست هایتان روی هم، قرار گرفتن پشت مانیتور و اعمالی از این قبیل جزء رفتارهای بسته هستند و هرگاه در حال صحبت با کسی هستید از این قبیل رفتارهای بسته خودداری کنید

 

1-4- توقف زمانیکه کسی در حال دروغ گفتن است

زبان بدن می تواند افراد دروغ گو را مشخص کند، آنها شاید بتوانند دروغ را با کلامشان پنهان کنند، اما اغلب زبان بدن آنها داستان دیگری می گوید.

 • فرد دروغگو کمتر احتمال دارد که تماس چشمی اش را هنگام دروغ گفتن حفظ کند، و مردمک چشمشان ممکن است محدود شود. جرخاندن بدن به طرف مخالف شما یکی از نشانه های دروغ گفتن است.
 • تغییرات چهره مانند قرمزی در گردن یا صورت، تعریق و یا حتی تغییر صدا و پاکسازی گلو (سرفه برای صاف کردن صدا) و عواملی از این قبیل همه نشانه هایی از دروغ گفتن هستند.
 • آگاه باشید که برخی از نشانه های دروغ گفتن عبارتند از عرق کردن، ضعیف بودن ارتباط چشمی یا عدم وجود ارتباط چشمی، وجود نشانه هایی از ترس و عصبانیت و ...

 

1-5- به میزان فضایی که شخص اشغال می کند دقت کنید

فرهنگهای مختلف درمورد اینکه چقدر فضا شما بایستی اشغال کنید و چقدر به طرف مقابلتان فضا بدهید، ایده های متفاوتی دارند. اما عموما فاصله های اجتماعی به چهار دسته شکسته می شوند.

 • فاصله صمیمی : در این نوع فاصله شما در 45 سانتی متری از طرف مقابل تان قرار دارید و می توانید او را لمس کنید. اگر وارد فضای صمیمی شخص شوید، می تواند موجب نگرانی شخص شود مگر آنکه وی نیز استقبال کند یا در حال حاضر صمیمی باشد.
 • فاصله شخصی: 45 سانتی متر تا 1.2 متر. شما به اندازه ای به هم نزدیک هستید که بتوانید دست دهید و همچنین بتوانیدحالات و حرکات یکدیگر را ببینید.
 • فاصله اجتماعی: این فاصله یک فاصله طبیعی است و در موقعیت هایی که معاملات غیر شخصی یا کسب و کاری وجود دارد استفاده می شود. این فاصله بین 1.2 تا 3.6 متر تعریف شده است. در این نوع ارتباط گفتار بایستی بلندتر صورت بگیرد و تماس چشمی نیز مهم است.
 • فاصله عمومی: 3.7 تا 4.5 متر. نمونه ای از کسانیکه اغلبدرفضای عمومی قرار دارند معلمان هستند و کسانیکه با مردم اغلب در گروه ها صحبت می کنند. ارتباطات غیر کلامی اساسی و مهم است، اما اغلب اغراق آمیز است. حرکات دست و سر می توانند بسیار مهم تر از حرکات صورت باشند، در حالیکه عده ای اصلا به این حرکات اهمیت نمی دهند.

 

6-1- الگوهای زبان بدن را شناسایی کنید

سعی کنید بصورت آگاهانه به این موضوع دقت کنید که بدن شما در تعاملات مختلف با افراد مختلف چه پاسخ ها و رفتارهای متفاوتی از خود نشان می دهد. آینه می تواند در این زمینه و خصوصا برای بررسی حالات صورت مفید باشد، اما بطور عمده شما بایستی به رفتارها و آنچه بدنتان در حالات عصبانیت، پریشان یا عصبی بودن و خوشحال بودن انجام می دهد، واقف شوید.

 • تعیین کنید که آیا زبان بدن تان با پیامی که می خواهید به دیگران منتقل کنید، هماهنگ است. زبان بدن شما موثر است اگر بتوانید پیامی را که می خواهید از طریق آن به دیگران برسانید. آیا ژست و حالات بدن شما از طریق اعتماد بنفس ارتباط برقرار می کند؟ یا اینکه وضعیت بدن تان نشان می دهد که شما خیلی هم به خودتان مطمئن نیستید و در واقعا با اینکه کلامتان محکم بنظر می رسد، حرکات و حالات بدنتان چنین حسی را منتقل نمی کند؟
 • اگر سیگنالهای غیر کلامی شما با کلامتان هماهنگ می باشد، شما نه تنها می توانید به خوبی ارتباط برقرار کنید، بلکه به عنوان یک شخص کاریزماتیک به حساب می آیید.

 

2-از ژست ها برای برقراری ارتباط استفاده کنید .

 

1-2- از ژست ها و قدرت حرکات دست در هنگام صحبت کردن استفاده کنید

کارشناسان و متخصصین بر این باورند که افرادی که سخنرانان بزرگ و ماهری هستند، به احتمال زیاد هنگام صحبت کردن یا پرزنتیشن ها از حرکات و ژست های مربوط به دست استفاده می کنند.

آنها می گویند ژستها و حرکات مربوط به دست (البته حرکات درست) به مخاطبان و شنوندگان حس اعتماد به سخنران را می دهد و به آنها اعتماد بنفس سخنران را نشان می دهد.

استفاده از هر دو دست آن هم بالای کمر با تفکر پیچیده در ارتباط است.

سیاستمدارانی همچون بیل کلینتون، باراک اوباما، کالین پاول و تونی بلر سخنرانی نه تنها کریزماتیک بلکه موثر تلقی می شوند و تا حدودی بخشی از آن به نوع و نحوه استفاده از دستشان مربوط می شود.

 

2-2- در اتاق راه بروید

تنها استفاده از حرکات دست برای برقراری موثرترین ارتباط از طریق زبان بدن کافی نیست. بزرگترین سخنرانانهنگام سخنرانی یا صحبت کردن راه می روند. آنها افرادی متحرک هستند و سعی نمی کنند فاصله شان را با مردم حفظ کنند.

 • اگر هنگام صحبت کردن یا سخنرانی، دست هایتان را داخل جیبتان نگه دارید، این عمل باعث می شود شما نا امن و یا فردی بسته بنظر برسید.
 • در مقابل، اگر دستهایتان بیرون از جیبتان باشند و خصوصا کف دست هایتان رو به بالا باشد، نشان خواهد داد که شما دوست داشتنی و قابل باور هستید.

3-2- نقاط نشانه

این حرکات یا نشانه ها معادل کلمات هستند. نشانه ها می توانند مجهول باشند یا اینکه قابل پذیرش باشند. البته فراموش نکنیم که برخی از نشانه ها یا نمادها در فرهنگهای مختلف، معانی متفاوتی دارند.

 • مشت گره کرده یا دیگر نشانه های تنش در زبان بدن می توانند نشانه ای از تجاوز یا تجاوز به حریم شخص را نشان دهند و حتی گاهی اوقات می تواند نشانه آمادگی شخص برای مبارزه باشد. اما اگر هنگام مواجهه با فردی بدنتان را به هم جمع کنید، به سمت طرف قرار بگیرید ، و در نزدیکی وی بنشینید و ...، می تواند نشانه ای از تجاوز باشد یا بعبارتی فرد می تواند این عمل را به عنوان نشانه ای از تجاوز برداشت کند.
 • در عوض از نشانه های پذیرش می توان  بی زاویه بودن دستها و بازوها، رو به بالا بودن کف دست را نام برد. در این مورد حرکات فرد آهسته و ملایم هستند، تکان دادن سر از بالا به پایین آن هم زمانیکه فردی صحبت می کند، نشان می دهد که فرد با سخنران موافق است، و بگونه ای رفتار می کند که حس می کنید شنونده خوبی است.

4-2- به طرز قرار گرفتن بدن تان دقت کنید

اگر شما به یک مصاحبه شغلی بروید، و وضعیت قرار گرفتن بدن تان خوب نباشد، شما احتمالا به عنوان یک شخص ضعیف ارزیابی می شوید.

 • مردم وضعیت بد قرار گرفتن بدن یا عدم صاف نشستن را با اعتماد بنفس پایین، خستگی یا عدم شور و اشتیاق برای تعامل مترادف می دانند. آنها حتی ممکن است فکر کنند که شما تنبل یا بی انگیزه هستید.
 • جهت داشتن وضعیت نشستن خوب یا وضعیت خوب بدن در رابطه با زبان بدن، سرتان بایستی بالا باشد و پشتتان نیز صاف باشد (خمیده نباشد).اگر نشسته اید به سمت جلو خم شوید. با نشستن در قسمت جلویی صندلی و کمی خم شدن به سمت جلو، نشان می دهید که علاقمند و مشغول هستید.

5-2- آینه دیگری باشید

آینه ای برخورد کردن به زمانی گفته می شود که یکی از پارتنرها یا شرکا اقدامات یا رفتارهای دیگری را کپی می کند. با کپی کردنرفتارهای شخص دیگر باعث می شوید که فرد فکر کند از لحاظ احساسی به شما نزدیک است.

شما می توانید حالات یا رفتار یک فرد را، زبان بدن وی را یا حتی وضعیت قرار گرفتن بدنش را کپی کنید. شما نبایداین کار را کورکورانه یا بصورت دائم انجام دهید بگونه ای که شخص حس کند شما ادای او را در می آورید.

کپی کردن رفتار دیگران یکی از موثرترین راه ها برای ایجاد روابط دوستانه با یک فرد است.

 

6-2- با استفاده از ژست هایتان بر نقطه نظراتتان تاکید کنید.

بیش از یک ژست داشته باشید. این کمک خواهد کرد تا بهتر بتوانید پیام تان را انتقال دهید، برای مثال زمانیکه می خواهید مطمئن شوید که اشتباه نکرده اید، درحالیکه بلند در مورد ایده مورد نظر صحبت می کنید، دو تا از ژست های قبلی تان را تکرار کنید. در این صورت اگر شنونده حتی متوجه یکی از ژست ها نشود، به احتمال زیاد ژست دیگر به نظرش آشناست.

 • شما لزوما نیاز نیست که برای هر یک کلمه زبان بدن استفاده کنید، اما بهتر است یک سری ژست ها و حرکات خوب در آستین داشته باشید که با استفاده از آن ها بتوانید مفاهیم را بیشتر تقویت کنید تا براحتی از سوء تفاهم جلوگیری کنید.
 • بیشترین ژستهایی که که در رابطه با شنونده خود استفاده می کنید مثبت باشند، چون این کار کمک می کند تا به شنونده خود نشان دهید که شما در حال ارائه یک نتیجه مطلوب به وی هستید. به این ترتیب زمانی که شما از قبل چند حرکت خوب در آستین داشته باشید، به وضوح نشان خواهید داد که هیچ مانعی در برابر شما برای رساندن منظور و پیامتان نمی تواند قرار گیرد.

 

7-2- از ژست هایی که شما راعصبانی یا پریشان نشان می دهند دوری کنید.

سیگنال های دیگر زبان بدن را چک کنید. چشمهای سرگردان، فشردن دست داخل جیب و سرفه های خشک و ثابت برخی از نشانه های پریشانی هستند.

دست زدن به صورت دیگری می تواند یکی از سیگنال های عصبانیت باشد. وضعیت خود را بهبود دهید. اگر شما مدام قوز کنید یا به صورت خود دست بکشید، به هیچ عنوان با اعتماد بنفس، قابل نزدیک شدن و یا در دسترس بنظر نمی رسید.

3- تفسیر حالات بدن در زبان بدن

1-3-موقع خواندن زبان بدن به "نسبت تسلط بصری" دقت کنید.

هنگامی که شما با کسی صحبت می کنید، اگر می خواهید که زبان بدن قدرتمندی داشته باشید، شما بایستی کسی باشید که از لحاظ بصری غالب است، تا بدین وسیله اعتماد بنفس تان را نشان دهید. این نسبت را می توانید اینگونه تعیین کنید که چه کسی بیشتر در چشم های دیگری نگاه می کند و یا چه کسی بیشتر چشمانش را می دزدد.

نسبط تسلط بصری شما نشان می دهد در یک گفتگو نسبت به فرد دیگری در کدام قسمت از سلسله مراتب اجتماعی قرار می گیرید. کسانیکه در بیشتر زمان نگاهشان را از دیگران می دزدند، تسلط اجتماعی نسبتا کم تری دارند و افرادی که با احتمال کمتری چشمانشان را از یگران می دزدند اغلب رئیس جلوه می کنند.

افرادی که بیشتر پایین را نگاه می کنند موقع نگاه به چشمشان، در نگاهشان درماندگی دیده می شود، چون بنظر می رسد که آنها در تلاشند تا از انتقاد، جنگ یا مجادله ای که فکرش را ی کنند در راه است جلوگیری کنند.

2-3-در زبان بدن از برقراری تماس چشمی برای ارسال پیام استفاده کنید.

چشمها پنجره ای به روح افراد هستند. شما با استفاده از زبان بدن چشم می توانید تا حدودی به شخصیت فرد پی ببرید اگر که با دقت به چشمان وی و یا نحوه  استفاده از چشمانش دقت کنید. کسی که کلا از برقراری ارتباط چشمی خودداری می کند یا در بیشتر مواقع پایین را نگاه می کند، هر دو این موارد نشانه حالت های تدافعی است. برقراری تماس از طریق چشم مداوم تر خواهد بود خصوصا زمانیکه شخص سعی می کند که بیشتر به شما گوش کند تا اینکه حرف بزند.

خودداری فرد صحبت کننده از نگاه به شخص دیگری می تواند به این معنی باشد که صحبت وی هنوز تمام نشده است و هنوز بایستی گوش کنید. نگاه کردن به یک شخص می تواند از نشانه ای جذابیت باشد. کسانیکه به فردی یا صحبت های وی علاقمند هستند، ارتباط چشمی قوی با وی برقرار می کنند و در هنگام کفتگو به سمت وی خم شده و می نشینند.

بسته به سایر موارد فرهنگی یا زمینه گفتگو اما تقریبا برخی از قوانین ثابت عبارتند از اینکه: برقراری تماس چشمی با شخص دیگر می تواند برای نشان دادن احترام استفاده شود. برای مثال زمانیکه شما در یک اتاق پر از افراد می خواهید سخنرانی کنید، آن مکان را به سه قسمت تقسیم کنید. هنگام گفتن نقطه نظرات ابتدا به یکی از قسمتهای کناری مکان نگاه کنید، سپس به سمت دیگر و پس از آن به قسمت وسط نگاه کنید. در هر قسمت یک شخص را در نظر بگیرید و هنگام صحبت با وی ارتباط چشمی برقرار کنید.

در اینصورت برای افرادی که کنار یکدیگر نشسته اند، فکر می کنند که مخاطب خاص شما هستند، و این باعث می شود که توجه بیشتری به شما کنند و درجه شما به عنوان یک سخنران بالاتر خواهد رفت.

 

3-3-میزان درک شما بر آن چه به دیگران نشان می دهید تاثیرمی گذارد.

به حالات صورت و خصوصا حالاتی که احساسات را بروز می دهند، بسیار توجه کنید، به خصوص اگر آنها با کلماتی که آن فرد به زبان می آورد در تضادند. توجه به حالات چهره خصوصا در چنین افرادی به شما کمک می کند تا احساسات حقیقی آن فرد را بخوانید.

برخی از حالات صورت هستند که موجب می شوند در طول مکالمه از فرد بازخورد بگیرید، که به این حرکات تنظیم کننده ها یا رگیولاتورها می گویند و عبارتند از بالا و پایین بردن سر، تکان دادن سر، نشان داد میزان علاقه یا ملالت. این حرکات صورت یا رگیولاتورها اجازه می دهند تا طرف مقابل بتواند شرایط را یا سطح علاقه شما را ارزیابی کند و مهم تر از همه به وی بازخورد می دهد.

برای مثال یک رگیولاتور مهم و خوبی که شما می توانید از آن برای همدردی با دیگران استفاده کنید عبارتست از استفاده از حرکات مثبتی از جمله تکان دادن سر و همزمان داشتن لبخند. این ژستها و حالات صورت همچنین زمانیکه کسی در حال صحبت است و شما می خواهید نشان دهید که با او موافق هستید و یا از گفته وی خوشتان آمده است نیز مناسب است و حس مثبتی را به وی منتقل خواهید کرد.

 

4-3-اجتناب از حالت تدافعی در زبان بدن

برخی از ژست ها و حرکات خاص در زبان بدن، از جمله حالات چهره، حالت تدافعی را نشان می دهند نه اعتماد بنفس. در واقع این حرکات بدن به جای آنکه قوت و اعتماد بنفس شما را برسانند ضعف و حالت تدافعی شما را می رسانند. بنابراین آنها باعث می شوند که شما با کنترل کمتری بنظر برسید.

برگرداندن بدن تان از سوی یک فرد و یا عبور دستهایتان بصورت ضربدری در جلوی بدن تان از دیگر نشانه های حات تدافعی بدن هستند.

 

5-3-برای بهبود زبان بدن هنگام سخنرانی، به دنبال نشانه های عدم مشارکت در زبان بدن دیگران بگردید.

اگر شما می خواهید سخنرانی یا ارائه مطلبی داشته باشید، در واقع می خواهید مردم در آن مشارکت کنند.

اگر شما فردی هستید که یک سخنرانی یا پرزنت را تماشا می کنید و می خواهید مشغول و سرگرم بنظر برسید...

نشانه هایی وجود دارد که شما می توانید با استفاده از آنها ببینید آیا افراد مشغولند یا خسته بنظر می رسند.

سر کج شده و رو به پایین و چشمانیکه به جای دیگری زل زده شده از نشانه های عدم مشارکت هستند.

لم دادن داخل صندلی یکی دیگر از نشانه های عدم مشارکت است.

به طور مشابه، زمانیکه کسی با خودکار مشغول کشیدن شکلهاست یا با خودکار چیزهایی می نویسد می توانید به برخی دیگر از نشانه های عدم مشارکت پی ببرید.

برای اینکه تمام رمز و رموز نحوه برقراری ارتباط از طریق زبان بدن را یاد بگیرید، هر روز با جدیدترین مقالات ما همراه باشید...

 

ایده بانک، بانک ایده خلاقانه، تبلیغات خلاقانه، آموزش بازاریابی، تبلیغات، فروش و زبان بدن

بازدید: 2496

نظرات

مجتبی 1396/9/20 09:16
سلام خانم صمدی با تشکر از تلاش های شما بنده برای کنفرانس مطالب شما رو نت برداری کردم . آیا اجازه استفاده دارم یا خیر ؟
مريم صمدي-مشاور بازاريابي ايده بانك 1396/9/20 09:22
درود جناب مجتبي اميدوارم مطالب براي شما مفيد بوده باشه، با توجه به اينكه هيچيك از مطالب سايت كپي نبوده و همه ترجمه يا اظهار نظر از سايت هاي بزرگ خارجي بوده، اگر با ذكر منبع باشد، بگونه اي از زحمات تيم ما تشكر شده. مويد باشيد

ارسال پاسخ