راهنمای کاربردی فرایند طراحی وب سایت

راهنمای کاربردی فرایند طراحی وب سایت

به عنوان یک طراح سایت، شما درگیر کارهای بسیاری به صورت همزمان خواهید شد.
با تهیه نمونه مثال های اولیه از پروژه و درخواست بازخورد از مشتری در وهله اول شما در رابطه با نظر مشتری هیجان زده خواهید بود. با مدیریت بسیاری از وظایف در یک بازه زمانی محدود پس از مدتی وظایف شما را در بر گرفته و مشغول حل پیچیدگی های مساله می شوید. قدم های بسیاری در راستای تولید وب سایت یا نرم افزار کاربردی وجود دارد ولی فرایند اولیه همه آنها یکسان است.
با دنبال کردن یک فرایند اصولی و استفاده از نرم افزارها و ابزارهای تخصصی شما می توانید وب سایت را با حداقل کردن چرخه های بازخورد طراحی نمایید.
در این مقاله یک فرایند کاربردی جهت تولید وب سایت ارائه شده است.


فاز آماده سازی: انتظارات مدیریتی
چه شما وب سایت موجود را نگهداری می کنید و یا می خواهید یک وب سایت را از ابتدا ایجاد نمایید، شما و مشتری باید بتوانید نیازها و تقاضاهای خود را مدیریت کنید.
در حالی که مهم ترین مسئولیت شما درک نیازهای پروژه به تفصیل است، مسئولیت مشتری درک چگونگی تاثیر گذاری انتخابهایش بر زمان بندی و هزینه پروژه به صورت کلی با کمک شما است.
همواره مشتری خود را در زمینه تکنولوژی مورد نیاز، بودجه مورد نیاز و مدت زمان مورد نیاز برای اتمام پروژه آگاه نگه دارید. دستیابی به و تولید محصول نهایی در یک راه و روش مدیریت شده علاوه بر صرفه جویی در هزینه، تلاش و زمان، منجر به محصولی با کیفیت خواهد شد.

فاز اول: تعریف اهداف سایت
این مهم تری فاز هر پروژه ای بوده که شما اهداف را تعیین کرده و یک چارچوب کلی از ایده ذهنی ارائه دهید، بر روی محتوا تصمیم بگیرید و نقش های موجود و محصولات نهایی قابل تحویل را توضیح دهید.
در اینجا شما در رابطه با زمان بندی، بودجه، خط زمانی، نیازهای فنی، ظاهر و ساختار محتوا با کارفرما مشورت و توافق می کنید.
ابزارهای پیشنهادی برای مدیریت پروژه:
در ابتدای هر پروژه ای (اعم از نرم افزاری و ...) باید ابزاری جهت مدیریت پروژه اتخاذ شود.


Trello
Trello یک ابزار مدیریت پروژه بوده که به شما اجازه می دهد تخته های متعددی را برای پروژه های مختلف ایجاد نمایید. با Trello شما به یک دید کلی در رابطه با پروژه ها خواهید رسید.Asana
Asana ابزاری مفید جهت پیگیری وظایف بوده و به شما اجازه همکاری و کار تیمی را خواهد داد و همه اعضاء تیم را بروز نگه خواهد داشت.

  

BaseCamp
BaseCamp نیز مشابه ابزارهای ذکر شده است و به شما اجازه پیگیری وظایف تعریف شده در پروژه های متعدد را خواهد داد.

فاز دوم: توسعه ساختار سایت و شروع پروژه
ساختار سایت استخوان بندی سایت را شکل می دهد و به عنوان یک مرجع برای اعضای تیم در طول ایجاد سایت می باشد. حتما از فلوچارت ها و نمودارها برای نشان دادن ساختار استفاده نمایید.
نقشه سایت: ایجاد نقشه سایت در درک ساختار محتوای سایت مهم است. مهم است که پس از هر تغییر در محتوا، آن نیز تغییر کند و بروز نگاه داشته شود. اگر رعایت نکنید بزودی اوضاع به هم ریخته می شود.
قالب: قبل از طراحی و ظاهر سایت، ساختار محتوا باید تعریف شود.

 

 


Balsamiq
Balsamiq یک ابزار گرافیکی جهت تولید قالب بوده که به کاربر اجازه می دهد ویجت ها را درون صفحه بکشد و تغییرات را به سرعت اعمال کند تا در نهایت به یک طرح جامع برسد.

 


Moqups
استفاده از Moqups ساده است. نیاز به افزونه برای مرورگر ندارد و به صورت گرافیکی می توان پرزنتی از طرح سایت خود برای کارفرما داشته باشید.

 


Invision
Invision به شما اجازه می دهد طراحی های خود را بارگذاری کرده و تعاملات میان آنها را مانند یک نرم افزار واقعی تعریف نمایید.

 


Notism
Notism یکی از بهترین ابزارهای موجود است که منجر به افزایش چشم گیر سرعت تیم های خلاق می شود. یک بستر همکاری ویدیو و طراحی است. اجازه می دهد افراد خلاق و حرفه ای دست کشیده ها و طرح های خود را به اشتراک گذاشته و بازخورد آن ها را ببینند. Notism به شما امکان ایجاد نسخه های مختلف از یک صفحه را می دهد و با حرکت میان صفحه ها دید بهتری نسبت به پروژه پیدا خواهید کرد.

 

فاز سوم: طراحی و تولید
در این فاز باید طراح همراه با برنامه نویس همکاری نموده تا المانهای همبسته در طراحی به درستی پیاده شوند.
پس از اینکه کارفرما اسناد طراحی را تایید نمود، طراح بهمراه تیم گرافیک بر روی ظاهر سایت مشغول می شوند. فشردگی، شفافیت، استفاده صحیح از رنگها و طراحی همگی یک ظاهر یکپارچه و تاثیر گذار را باید به ارمغان آورند.
قسمت تولید زمانی است که سایت واقعی ساخته شده و آماده می شود. پس از اینکه طراحی و قالب تعریف شد، نوبت به مهندسی تولید سایت می رسد.

 


Github
مطمئنا کد شما در طول مدت و پس از شروع تغییرات زیادی می کند. Github به شما اجازه می دهد این تغییرات را مدیریت نموده و با نسخه های مختلف سایت به راحتی کار کنید. این ابزار گزینه های بسیاری جهت برنامه نویسی تیمی دارد.


CodePen
CodePen بسیار دوست داشتنی است. عبارتست از یک ویرایشگر آنلاین برای HTML, CSS و JS. به راحتی با GitHub همخوانی دارد و البته قابلیت های تیمی و مشارکتی را نیز داراست. ایده پشت آن تست قسمتی از کد بدون درگیر شدن با کل پروژه است.

 


فاز چهارم: تست، جمع آوری بازخورد و برطرف کردن مشکلات
هیچ پروژه ای بدون خطا نیست. اگرچه تست و آزمایش پروسه است که در طول پروژه انجام می گردد ولی همواره خطاهایی باقی خواهد ماند. و ما فقط در رابطه با خطاهای نرم افزاری صحبت نمی کنیم بلکه یک طراحی ممکن است دارای ایراد باشد.
بنابراین مهم است دیوانه وار شروع به تست کنیم. کشف و رفع خطاها هرچه زودتر کار ما را خیلی راحت خواهد کرد. مهم است همه افراد که در تهیه و تولید سایت سهیم هستند عملیات آزمایش و تست را انجام دهند. تست باید یک پروسه Agile باشد.
اگرچه تمام تلاش در جهت کشف خطاها انجام گردیده ولی پس از مدتی یکسری ایراد به مرور زمان کشف می شود و مهم است شما این ایرادات را به سرعت کشف و رفع کنید. اگر بتوانید این ایرادات را از کاربران به صورت بازخورد دریافت کنید برده اید.

Usersnap
Usersnap به صورت یک ابزار گرافیکی برای ثبت خطاها و مدیریت بازخورد طراحی شده که فاز تست و آزمون نرم افزار را سرعت می بخشد. به کارفرما، بازدیدکنندگان سایت و همکاران اجازه می دهد خطاها را گزارش نموده، تقاضای تغییر کنند و به سادگی بازخورد و نظراتشان را بیان کنند.

 صحبت آخر
پروژه های طراحی شامل افراد متعددی هستند که با هم کار کنند. بازخوردهای ثابت و همیشگی یکی از مهمترین نکات در راستای ارائه محصول با کیفیت و در مدت زمان تعیین شده به کارفرما است. با توجه به افزایش روز به روز پیچیدگی سایت ها استفاده از ابزارهای مختلف در جهت ساده تر کردن طراحی پیشنهاد می شود.
استفاده از این ابزارها در قالب یک فرایند محکم و صحیح قطعا شما را در ادامه راه کمک خواهد نمود.کلیدواژه ها: فرایند طراحی وب سایت
بازدید: 2325

نظرات

ارسال پاسخ