تفاوت نیاز، خواسته و تقاضا

تفاوت نیاز، خواسته و تقاضا

نیازها، خواسته‌ها و تقاضاها بخشی از اصول اساسی بازاریابی هستند. این سه کلمه به نظر ساده می‌رسند، اما معانی پیچیده به همراه عوامل تمایز بزرگی پشت آنهاست. در واقع یک محصول را می‌توان بسته به اینکه نیاز، خواسته یا تقاضایی را ارضا می‌کند متمایز کرد. هر یک از این موارد در این مقاله به اختصار مورد بحث قرار گرفته است.

نیازها- نیازها الزامات اساسی هستند که برای وجود و بقا ضروری و لازم هستند و این نیازها شامل غذا، لباس و سرپناه می‌باشند. آموزش و پرورش و بهداشت و درمان بخش توسعه یافته نیازهای اساسی امروزه می‌باشند. به طور کلی محصولاتی که در طبقه نیازها جای می‌گیرند، نیازی به فشار جهت فروش ندارند زیرا مشتریان خود اقدام به خرید می‌نماید. اما در جهان رقابتی امروز که برندهای مختلف، نیازهای مشابهی از مشتری را  ارضا می‌کنند، حتی محصولات مربوط به طبقه نیازها نیز باید تحت فشار در ذهن مشتریان جای گیرند.

مثالهایی از محصولات رده نیازها: بخش کشاورزی، املاک و مستغلات و ... .

نیازها را می‌توان به دو گروه طبقه‌بندی نمود. نیازهای هدف/ فیزیکی و نیازهای ذهنی. نیازهای هدف آن دسته از نیازها هستند که از طریق عوامل ملموس و یا قابل اندازه‌گیری  ارضا می‌شوند. مثالهایی از این نوع نیاز عبارتند از غذا، آب، سرپناه و حتی هوا. از سوی دیگر، نیازهای ذهنی نیازهایی است که برای سلامت روان نیازند. نمونه‌هایی از این نیازها عبارتند از نیاز به اعتماد بنفس، احساس امنیت و پیشرفت.

خواسته‌ها- خواسته‌ها یک قدم جلوتر از نیازها  هستند و به طور گسترده‌ای به نیازهای خود انسان بستگس دارند. برای مثال شما نیاز به حمام رفتن دارید، اما من مطمئنم شما با بهترین صابونها حمام می‌کنید. بنابراین خواسته‌ها بخش اجباری از زندگی نیستند. شما به صابونی با بوی خوب نیاز ندارید اما شما قطعا از آن استفاده می‌کنید چون این خواسته شماست. برای مثال یک کودک به شیر نیاز دارد اما بستنی می‌خواهد.

مثالهایی از محصولات رده خواسته‌ها: صنعت بیمارستانی، الکترونیک، مصرف کننده پایدار و ... .

از سوی دیگر، خواسته چیزی است که فرد به آن میل دارد، یا بلافاصله یا در آینده آن را می‌خواهد. بر خلاف نیازها، خواسته‌ها از یک شخص به شخص دیگر تفاوت دارند. برای مثال یک فرد ممکن است یک ماشین شخصی بخواهد در حالیکه دیگری ممکن است میل به مسافرت به یک کشور عجیب و غریب داشته باشد. هر فرد لیست خواسته‌های خود را دارد، که لیست خواسته‌های هر فرد بعلاوه درجه اهمیت آنها با فرد دیگر متفاوت است. علاوه بر این خواسته‌ها می‌توانند با گذر زمان تغییر کنند. که این در تضاد با نیازهاست که در طول عمر یک فرد ثابت باقی می‌مانند.

زمانی به مرز خاکستری بین نیاز و خواسته می‌رسید که شما تمایل بسیار زیادی به بدست آوردن چیزی دارید، که ممکن است فرد به اشتباه آن را به عنوان خواسته تفسیر کنید ولی بیشتر آن را به عنوان نیاز بنگرد. به منظور دانستن اینکه آیا آن تمایل شما نیاز است یا خواسته، یک سوال اساسی بپرسید: آیا شما بدون آن زنده می‌مانید یا نه؟ اگر پاسخ بله است، مهم نیست که چقدر برای آن طالب هستید، چیزی که به آن تمایل دارید یک خواسته است.

تقاضاها- دلتان میخواهد چه اتوموبیلی داشته باشید؟ مرسدس یا بی ام دبلیو؟!!! اما آیا واقعا می‌توانید یک بی ام دبلیو یا مرسدس بخرید؟ بنابراین یک گام جلوتر از خواسته‌ها، تقاضاها هستند.

هنگامی که شخصی چیز ممتاز و ویژه‌ای را می‌خواهد و توانایی خرید آن را نیز دارد، پس این خواسته‌ها به تقاضا تبدیل می‌شوند. تفاوت اساسی بین خواسته‌ها و تقاضا‌ها میل است. مشتری ممکن است به چیزی تمایل داشته باشد اماممکن است قادر به برآوردن میل خود نباشد.

مثالی از تقاضا: خرید بی ام دبلیو و یا اقامت در هتل 5 ستاره (زمانی که پول کافی داشته باشید).

انواع تقاضاها: عمدتا 8 نوع تقاضا در بازاریابی وجود دارد که باید توسط مدیر بازاریابی در طی پیش‌بینی تقاضا‌ها در نظر گرفته شوند. این تقاضاها عبارتند از: تقاضای منفی، تقاضای مضر یا ناگوار، بدون تقاضا/ تقاضای صفر، تقاضای پنهان، تقاضای کاهشی، تقاضای نامنظم، تقاضای کامل، تقاضای پر/ بیش از اندازه

 

نیازها، خواسته‌ها و تقاضاها اجزای بسیار مهمی از بازاریابی هستند زیرا آنها به بازاریابان کمک می‌کنند تا در مورد محصولاتی که در بازار نیازند یا تقاضا می‌شوند تصمیم‌گیری کنند.

برای مثال تفاوت میان نیازها و خواسته‌های مشتریان امر مهمی در تبلیغات است که باید به آن توجه شود تا پیام تبلیغاتی تاثر گذاری ایجاد شود. زمانی که یک مشتری نیازی اساسی دارد، پیام تبلیغاتی بایدحول این محور باشد که این برند چگونه این نیاز اساسی را به شکل موثری برآورده خواهد کرد؟

زمانی که مشتری خواسته‌ای دارد پیام تبلیغاتی باید احساسات مشتری را با نشان دادن چگونگی این که این برند این خواسته را برآورده می‌کند، برانگیزد.


کلیدواژه ها: نیاز خواسته تقاضا
بازدید: 15094

نظرات

ارسال پاسخ