تاثیر تصاویر بر رده بندی SEO سایت

تاثیر تصاویر بر رده بندی SEO سایت

آیا می دانستید سرعت صفحه (یا چقدر سریع صفحه باز می شود) یکی از فاکتورهای مهم در رده بندی SEO است؟


درست است، سال 2010 گوگل اعلام کرد سرعت سایت بر رده بندی آن تاثیر دارد. تحقیقات نشان داده یک نفر از چهار نفر با مواجهه با سایتی که بارگذاری آن بیشتر از 4 ثانیه طول بکشد از دیدن آن منصرف می شوند. اگر سایت شما دارای سرعت پایین باشد احتمال اینکه کاربران کم حوصله از سایت شما خارج شوند زیاد بوده و این امر تاثیر مستقیمی در Bounce Rate سایت نیز خواهد داشت. از طرفی گوگل به سایت هایی که دارای رابط کاربری عالی هستند جایزه داده و رده بندی آنها را افزایش می دهد. سرعت سایت اصلی ترین معیار سنجش کیفیت رابط کاربری سایت از طرف گوگل است.


پس چگونه می توان سرعت سایت را افزایش داد؟

حجم تصاویر سایت را کم نگهدارید
یکی از مهمترین دلایل افت سرعت سایتها عدم مدیریت صحیح تصاویر است. اگر تصاویر بزرگی در سایت دارید به احتمال زیاد آنها موجب کاهش سرعت سایتتان می شوند و در رده بندی SEO به سایت لطمه وارد می کنند. اگر زمانی را به بهینه سازی تصاویر موجود سایت اختصاص دهید علاوه بر افزایش سرعت سایت متوجه افزایش توجه موتورهای جستجو به سایتتان خواهید شد.


تصور کنید یک سایت کسب و کار الکترونیک دارید که در آن تصاویر محصولات خود را جهت معرفی قرار داده اید. تصاویر موجود بسیار بزرگتر از آنی هستند که نیاز است و شما باید آنها را بهینه کنید. کاربران ممکن است دوست نداشته باشند زمان خود را صرف دانلود تصاویر بزرگ شما هدر دهند. آمازون طی یک تحقیقی پی برد اگر صفحاتشان تنها یک ثانیه دیرتر باز می شد نزدیک 1.6 بیلیون دلار در سال متضرر می شد.


نوع فشرده سازی فایلهایتان را بدانید

 
فشرده سازی Lossy در برابر Lossless
پی بردن به تفاوت میان فشرده سازی Lossy و Lossless به شما در بهینه سازی تصاویر سایت کمک خواهد نمود و تاثیر زیادی بر بهینه سازی سایت دارند. هر دو کلمه مربوط به تصویر و صوت هستند.
Lossless اجازه می دهد فایل پس از فشرده سازی مجددا بتواند به نسخه ابتدایی بدون فشرده شده برگردد. به عبارت دیگر کلیه جزئیات با استفاده از الگوریتم معکوس فشرده سازی مجددا قابل برگشت است. عالی است مگر نه؟ بله برای تصاویری که در فاز ویرایش هستند یا آنهایی که دارای شفافیت میباشند مفید است ولی بدانید فشرده سازی با این روش حجم فایل را نسبت به روش دیگر کمتر کاهش میدهد و همچنان فایلهای شما حجیم باقی می مانند.
فرمتهای Lossless رایج: PNG – GIF
از طرفی فرمتهای Lossy اطلاعات موجود در تصویر را قربانی کرده تا به سایزهای کمتر دست یابند. این الگوریتمها به گونه ای قسمتهایی از فایل را حذف می کنند که برای مثال در فایل های صوتی گوش قادر به تشخیص آنها نیست و یا در تصاویر چشم بدون بزرگنمایی نمی تواند آن را تشخیص دهد. این روش فشرده سازی مناسب وب است و می توان با کمترین تغییر در ظاهر تصویر حجم آن را به طور قابل ملاحظه ای کاهش داد.
فرمت Lossy رایج: PNG – GIF


بهینه سازی تصاویر به صورت Progressive یا Interlaced
تصویر به روشهای متعددی میتواند از وب سرور دانلود شده و به کاربر نشان داده شود. معمول ترین روش نمایش تصویر به محض این است که داده های پیکسلها برسد. این روش منجر میشود تصویر از بالا به پایین و خط به خط نمایش داده شود و هرچه فایل بزرگتر باشد بیشتر طول می کشد تا کل تصویر معین گردد. اکثر تصاویر به همین روش نمایش داده میشوند مگر اینکه شما آنها را به صورت Interlaced یا Progressive ذخیره کنید.
استفاده از Interlaced یا Progressive منجر به بهبود رابط کاربری سایت می شود. در زمان بارگذاری، عکس ابتدا به صورت نقطه نقطه نمایش داده شده و به مرور زمان جزئیات بیشتری از تصویر نمایان می شود. این منجر شده تصویر بیشتر دیده شود و سایت شما جدید به نظر برسد. از طرفی استفاده از این روش منجر به نمایش سریعتر داده به کاربران می شود. اگرچه مدت زمان یکسانی برای نمایش یک تصویر Progressive و غیره Progressive صرف می شود ولی در نظر کاربر تصویر Progressive سریعتر ظاهر می شود.
بهینه سازی Progressive تصاویر سایت ممکن است بر روی رده بندی SEO تاثیری نداشته باشد ولی مطمئننا در کیفیت کاربری سایت شما تاثیر مثبتی داشته و می تواند منجر به کاهش Bounce Rate شود.
Progressive: JPEG
Interlaced: PNG, GIF


 

 

فرمتهای فایلهای تصویری
مهم است که رایجترین فرمتهای فایلهای تصویری را قبل از انتشار تصاویر بدانید و از میان آنها بتوانید یکی را برگزینید. علاوه بر فرمتهای رایج  JPEGs, PNGs , GIFs ده ها فرمت دیگر مانندTIFFs, RIFs, EXIFs, BMPs, WEBP SVGs وجود دارد. نکته مهم اینکه همواره از فرمتهای JPEGs, PNGs , GIFs استفاده نمایید زیرا بسیاری از مرورگرهای از این فرمتها پشتیبانی می کنند و ضمانتی بر دیگر فرمت ها نیست.
JPEG
در درجه اول JPEG رایجترین فرمت روی وب است. این فرمت در سال 1986 ایجاد شد و می تواند میلیونها رنگ را در قالب خود نمایش دهد و از فشرده سازی Lossy استفاده می کند.
GIF
از الگوریتمهای Lossless جهت فشرده سازی استفاده می کند و برای انیمیشن ها و تصاویر متحرک در وب بسیار معروف است.
PNG
در سال 1990 برای رقابت با jpeg و gif ساخته شد. این فرمت از الگوریتم Lossless برای فشرده سازی تصاویر استفاده می کند. تصاویر شفاف را پشتیبانی می کند و در تولید لوگو بسیار مورد استفاده است.
webP فرمت فایل تصویری گوگل
فرمت جدیدی است که توسط گوگل توسعه یافته و ویپی تلفظ می شود. این فرمت هر دو فشرده سازی Lossy و Lossless را پشتیبانی می کند. نکته زیبا در مورد آن این است که تصاویر Lossless در WebP حدود 26% کم حجمتر در مقایسه با PNG و در این عدد در رابطه با تصاویر Lossy حدود 25-34%  در مقایسه با JPEG است.
متاسفانه در حال حاضر این فرمت از پشتیبانی جهانی برخوردار نیست ولی در آینده به یقین شاهد سلطه این فرمت در وب خواهیم بود.


کلیدواژه ها: SEO رده بندی سئو
بازدید: 1439

نظرات

ارسال پاسخ