برندسازی مجدد

برندسازی مجدد

برندسازی مجدد در واقع ایجاد یک نگاه و احساس جدید به برند در مورد یک محصول خاص است که به منظور متمایز کزدن محصول از محصولات رقبا صورت می گیرد. برندسازی مجدد ممکن است شامل تغییر نام، لوگو جدیدیا بسته بندی یا استفاده از روشهای بازاریابی جدید مطابق با آخرین یافته های صنعت مورد نظر باشد. هدف برندسازی مجدد این است که با استفاده از تغییر علائم تجاری و ... تلاش می کند که برند را در نظر مشتریان مدرن تر و مطابق تر با نیازهای مشتریان جلوه دهد و  بدین وسیله بر ادراک و توجهات مشتری در مورد محصول یا خدمات اثر بهتری بگذارد.
بطور خلاصه برندسازی مجدد تغییر تصویر سازمانی یک شرکت یا سازمان است.

 


چگونه برندسازی مجدد انجام دهیم؟

 گامها:
1)تعیین کنید که چرا شرکت شما نیاز به برندسازی مجدد دارد؟ 
چندین دلیل وجود دارد که سازمانها به تغییر تصویر سازمانی‌شان می‌پردازند. مثلا سازمانی که سالهاست کسب و کار خود را راه انداخته، برای اینکه تصویر سازمانی و محصولاتش بنظر مردم مدرن بیایند و مشتریان مدرن را نیز جذب کند به برندسازی مجدد روی می‌آورد. همچنین سازمانی که بخاطر محصولات یا اعضائش تصویری منفی پیدا کرده، خوب است که برندسازی مجدد انجام دهد. برخی شرکتها نیز جهت ایجاد تمایز نسبت به رقبا یا پس از ادغام شرکت با سایرین یا پس از اتمام ورشکستگی این کار را انجام می‌دهند.


2) در مورد تغییراتی که شرکت یا سازمان‌تان به آن‌ها نیاز دارند تحقیق کنید. 

 •  عقیده و نظر کارکنان خودتان را در مورد تغییراتی که موجب بیشترین منفعت و سود برای سازمانتان در آینده می‌شود بپرسید. این کار موجب می‌شود که نظر کارکنانتان در مورد دورنمای سازمان پس از برندسازی مجدد را بدانید.
 • از کارکنانتان به عنوان تیم برندسازی مجدد استفاده کنید. این باعث می‌ شود که حاات انتقالی که در آینده برای سازمانتان اتفاق می‌افتد راحتتر و آرام‌تر انجام شوند و دلیل آن وجود کارکنان از ابتدای پروژه است، چون آنها تاثیر مستقیمی بر فرآیند برندسازی مجدد دارند.
 • نظر مشتریان خود را در زمینه بازخوردشان نسبت به برندسازی مجدد جویا شوید تا بدین وسیله از نظرات برون سازمانی آگاهی یابید و بفهمید که از نظر آنها چه چیزهایی برای سازمانتان خوب است و چه چیزهایی موجب ایجاد نظرات منفی می شود یا بر موفقیتتان تاثیر می‌گذارد.
 • از طریق واحد بازاریابیتان تحقیقات بازار انجام دهید. از این طریق می‌توانید بازخورد مشتریانتان نسبت به محصولات و خدمات جدید و نیز نظرشان در مورد شرکتتان را بفهمید. تحقیقات بازار همچنین برای سازمان شما بینشی فراهم می‌آورد تا بفهمید چگونه محصولتان را به دست مشتریان جدید در بازارهایی که تابحال قدم به آنها نگذاشته اید، برسانید و همچنین به شما در مورد خصوصیات و نیازهای مصرف کنندگانی که دائما از رقبای شما خرید می‌کنند، می‌آموزد.

 

3) تصمیم بگیرید که تا چه حد در مورد سازمانتان می‌خواهید برندسازی مجدد انجام دهید؟

 • برند سازی مجدد جزئی که موجب ایجاد تغییرات ساده در لوگو سازمان می‌شود و تا هم برای مشتریان وفادار شناخته شده‌تر شود و هم موجب جذب مشتریان جدید تر شود. این برندسازی مجدد جزئی ممکن است شامل ایجاد تغییر در یک محصول خاص که شرکت می‌‌خواهد آن را به بازارهای بیشتری بفروشد نیز بشود.
 • برندسازی مجدد کلی که عمدتا موجب تغییر در نام، لوگو و تصویر عمومی و به منظور حذف برند قدیمی صورت می‌گیرد. این نوع برندسازی مجدد ممکن است موجب تغییر در فرآیندها و رویه‌های داخلی کاری شرکت نیز شود.

4) هزینه‌های برند سازی مجدد را تخمین بزنید و مسئولیتهای اعضای تیم را مشخص کنید.


5) در بیانیه ماموریت خود تجدید نظر کنید تا بازتاب‌دهنده تصویر جدید سازمانی شما باشد.


6) نام سازمانی‌تان را تغییر دهید.

 •  اصلاحات اسناد الحاقی خود را برای دفتر محلی وزارت امور خارجه بفرستید. این کار هزینه‌ای هم دارد که باید پرداخت کنید.

 

7) لوگو سازمانتان را به روز رسانی کنید.

 •  با واحد طراحی‌تان همکای کنید یا یک سازمان طراح استخدام کنید. یک لوگو جدید طراحی کنید و در مورد طرح جلو و عقب آن و اینکه لوگو چگونه بنظر برسد بحث کنید. همچنین بسیار خوب است که واکنش مشتریان و کارکنانتان را نسبت به لوگوی جدید و قبل از توافق بر سر طرح نهایی، بسنجید. پس از توافق بر سر نام و لوگوی جدید باید بنرها و کارت ویزیت‌ها و سربرگ‌ها و تگ‌های محصولات و وبسایتهای شرکت را بروز رسانی کنید.

 

8) ایجاد یک طرح سازمانی :

 • مطبوعات و تبلیغات را جهت معرفی نگاه جدید و نام سازمان برای اطلاع رسانی به مشتریان و رقبا هماهنگ کنید. همچنین واحد بازاریابیتان باید تقویمی از رویدادها ایجاد کند که نشان دهد چه موقع تبلیغات جدید و پروموشن ها ظهور کنند.

 

9) قبل از انتشار نهایی آزمایش کنید.

 •  این وظیفه واحد بازاریابی است که تغییراتی را که شما در حین برندسازی مجدد ایجاد کرده‌اید را آزمایش کند و بازخورد مشتریان، کارکنان و گروه‌های متمرکز به آنها را بگیرد. این گام به سازمان شما اجازه می‌دهد تا لوگو و خط محصول جدید را قبل از راه‌اندازی با برند جدید، تنظیم کنید.

 

10) برند جدید خود را گسترش دهید :

 • گسترش برند جدیدتان ممکن است شامل یک رویداد کاملا علنی و بزرگ و یا مجموعه‌ای از وقایع باشد که تصویر، نام و خط محصول جدیدتان را در برابر مشتریان بالقوه و وفادار نمایش دهد.

 


بازدید: 2547

نظرات

ارسال پاسخ