بازاریابی چریکی و بهترین تاکتیک ها برای صاحبان کسب و کار کوچک- قسمت 2

بازاریابی چریکی و بهترین تاکتیک ها برای صاحبان کسب و کار کوچک- قسمت 2

با توجه به اینکه بازاریابی چریکی خصوصیاتی از جمله هزینه کم و بازدهی در زمان کم را دارد، بنابراین برای کسب و کارهای کوچک بسیار مفید به نظر می رسد. مهم ترین مواردی که یک کسب و کار کوچک باید به آن پاسخ دهد تا میزان توانایی اش برای بازاریابی چریکی را بسنجد عبارت است از 6 مورد زیر:

 1. آیا می دانید خریداران شما چطور فکر می کنند؟
 2. آیا شما خلاق هستید؟
 3. چگونه موفقیت را اندازه گیری می کنید؟
 4. آیا می خواهید این کار را به تنهایی انجام دهید؟
 5. آیا شما همه این راه ها را رفته اید؟
 6. نکته: اصلا آیا شما آماده حرکت هستید؟

در این مقاله به توضیح جزئیات در مورد خصوصیات یک کسب و کار کوچک برای موفقیت دربازاریابی چریکی می پردازیم.

برای انجام بازاریابی چریکی آیا می دانید خریداران شما چطور فکر می کنند؟

حتی اگر شما سازمانی هستید که بسیار به نوع خریداران بالقوه ایده آل سازمانش فکر کرده و بعبارتی می داند چه خریدارانی برای وی ایده آل هستند (که توجه به این جزئیات و نوع مشتریان و مخاطبان مورد هدف بسیار خوب و حتی ضروری است)، اما این یک اشتباه محض است که از دیدگاه خودتان به تفکر در مورد سلیقه و رفتار مشتریان و خریداران بپردازید.

شما حتما بایستی مقداری از زمان خود را صرف جمع آوری اطلاعات در مورد مشتریان و مخاطبان هدف تان و تبدیل آن ها به افراد خریدار کنید. دانستن اینکه خریداران تان چگونه فکر می کنند، چه درد و رنجی باعث می شود آن ها به سمت محصولات یا خدمات شما بیایند، چه نقاط فروشی آن ها را ترغیب می کند، چه چیزهایی انگیزه آنها را برای اینکه به دوستان و اطرافیان شان در مورد برند شما بگویند، بالا می برد؟ و چه چیزهایی باعث می شود آنها احساس خوبی در رابطه با ادامه خرید و بیزینس با شما داشته باشند. این ها سوالاتی هستند که بایستی بپرسید تا بفهمید خریداران شما چگونه فکر می کنند.

برای انجام بازاریابی چریکی آیا شما خلاق هستید؟

صادقانه بگوییم، آیا شما خلاق هستید یا خلاقیت دیگران را کپی می کنید؟

به خاطر داشته باشید که بازاریابی کپی تنها شما را از هدف تان دور می کند. یکی از مثال های خوب اخیر می تواند چالش سطل آب یخ باشد، میلیون ها نفر از سراسر جهان ویدئوهایی در این زمینه پست کردند و عکس هایی از خودشان با سطل آبی در بالای سرشان ارسال کردند و به اشتراک گذاشتند و هدف آنها در راستای هدف کمپین، بالا بردن آگاهی مردم در زمینه یک بیماری خاص بود.

در پی این کمپین، خیریه های دیگری نیز تلاش برای استفاده از ایده های این چنینی جهت ترغیب مردم بصورت مشابه و برای دلایلی دیگر نمودند و نتیجه ی این ایده های کپی چه بود؟ یکنواختی کمپین هایشان و در نهایت شکست آنها.

امروزه مردم تشنه تجربه اند، تجربه چیزهای جدید، و اصولا نسبت به بازاریابی خلاقانه، با اشتیاق و علاقه پاسخ می دهند. در نظر داشته باشید، زمانیکه از خلاقیت دیگران در زمینه بازاریابی خلاق خود استفاده کنید، مردم ممکن است به جای تماشای شما، تبلیغ شما را خاموش کنند.

 

برای اینکه موفقیت بازاریابی چریکی را اندازه گیری کنید، چگونه موفقیت را اندازه گیری می کنید؟

تا بحال ممکن است داستان صاحبان کسب و کارهای کوچک زیادی را شنیده باشید که صدها معامله را از طریق گروه های تخفیفی یا دیگر سایتهای معامله انجام داده اند و فروش کرده اند.در واقع آنها تعداد زیادی معامله انجام داده اند که (به معنای واقعی کلمه) آنها را از کسب و کار خارج کرده و یا کسب و کار خود را از دست داده اند، شاید می پرسید چرا؟ به خاطر اینکه آنها ضربه بزرگی بابت حاشیه سود بسیار کم فروش های خود، کمبود پرسنل و موجودی خورده اند و نتوانسته اند در فروشی که کرده اند، معامله خوبی انجام دهند. بنابراین فروش تنها معیار موفقیت نیست، و حتی شاید بهترین معیار هم نباشد. مشتریان بدست آورده شده بیشتر، یا تبدیل مشتریان به مشتریان وفادارتر، یا ارتقاء فروش و افزونه های فروش، خودشان می توانند معیارهای دیگری باشند که شما می توانید با اندازه گیری آنها میزان موفقیت تان را بهتر اندازه گیری کنید و همینطور این ابزارها برای اندازه گیری میزان موفقیت بازاریابی چریکی حیاتی هستند.

آیا می خواهید بازاریابی چریکی را به تنهایی انجام دهید؟

گرفتن شرکای استراتژیک یا بعبارتی ایجاد سناریوهای برد-برد، در واقع باعث ایجاد سناریوهای برد-برد-برد می شوند. چرا که نه تنها دو سازمان حاضر در مشارکت استراتژیک بایستی از طریق آگاهی برند، فروش، بدست آوردن مشتری و غیره برنده شوند، بلکه اصلا مشتریان بایستی به این فراخوان بیایند و به آن اعتماد کنند.

چندین ویژگی وجود دارد، که می تواند نشان دهد یک کسب و کار برای مشارکت بازاریابی مناسب است یا نه؟!!

 • مخاطبان هدف مشترک
 • داشتن اهداف ماموریت و چشم انداز مشترک
 • ارزش های مشترک و فرهنگ مشابه
 • کمپین یا اهداف اصلی مشترک
 • تمایل به اشتراک گذاشتن مخاطبان و اطلاعات تماس آنها (و آوردن مخاطبان جدید بر سر میز مذاکره)
 • گسترش پیشنهادهای باکیفیت و ارزشمند برای مشتریان شما
 • همچنین این نکته مهم است که، به خاطر داشته باشید که چه موقع شما با کسب و کار دیگری جهت بازاریابی مشارکتی، اقدام خواهید کرد و در این صورت شما به آنها تائید ضمنی می دهید. اگر مشتریان شما تجربه بدی با کسب و کار آنها (شریک تجاری شما) داشته باشند، این می تواند به نام تجاری شما بیش از حد آسیب بزند.

 

آیا شما همه این راه ها را رفته اید؟

آیا تا بحال در یک سناریوی شبکه ای قرار گرفته اید، جایی که یک صاحب کسب و کار از عدم رشد کسب و کارش تاسف می خورد و می گوید که آنها همه چیز را امتحان کرده اند و بی فایده بوده است و زمانیکه شما چندین سوال از او می پرسید به حقیقت پی برده و می فهمید که آنها واقعا همه راه ها را امتحان نکرده اند و در حقیقت آنها راه های زیادی در زمینه تکنیکهای رایگان بازاریابی را امتحان نکرده اند. ناگفته نماند که کسب و کارهای کوچک بسیاری در زمینه استفاده از ابزارهای رایگان بازاریابی از جمله کانالهای بازاریابی چون رسانه های اجتماعی، ایمیل و وبلاگ نویسی کوتاهی می کنند. هیچ صاحب کسب و کاری نباید بدون یک رسانه اجتماعی قوی، ایمیل و انتشار محتوا و خبر و برنامه ریزی آنها، روزگار کسب و کار بگذراند.

نکته: برای شروع بازاریابی چریکی، اصلا آیا شما آماده حرکت هستید؟

کسب و کارهای بزرگتر بایستی منابع بیشتری داشته باشند، اما داشتن منابع بیشتر آنها را بهتر نمی کند. با بزرگتر شدن خط قرمزها هم بیشتر می شوند و زمانیکه قرار است نوآوری ایجاد یا توسعه یابد، افراد بیشتری بایستی قانع شوند و بروکراسی باعث می شود انجام آن نوآوری و خلاقیت سخت و یا حتی غیر ممکن شود و همین طور سخت بتوان از مزایا و فرصتهای ظهور کرده استفاده کرد. اما در عین حال دلیل نمی شود که بگوییم کوچک بودن باعث توانمند بودن و خلاقیت و نوآوری می شود، چرا که این ویژگی ها به اندازه بستگی ندارد بلکه به طرز تفکر بستگی دارند. برای استفاده از مزیت اندازه کوچک و سلسله مراتب کم، شما بایدبا تعصب برای عمل و ایجاد یک فرآیند سریع ارزیابی ایده های جدید و ایجاد یک فرهنگ سازمانی تلاش و اقدام کنید.

 

بازاریابی چریکی برای کسب و کارهای کوچک:

شما مجبور نیستید که همیشه برای بدست آوردن پول، پول خرج کنید. درست انجام دهید. این تکنیکهای بازاریابی چریکی برای صاحبان کسب و کارهای کوچک می تواند موجب بازگشت سرمایه خوبی شود، خصوصا زمانیکه یک برند قوی و موفق می سازد – و البته سودآور- .اگر برای پوشاندن هزینه های اضافی از جمله بازاریابی و فعالیتهای آن نیاز به بودجه بیشتری دارید، استفاده از وام کسب و کار می تواند به پوشش آن هزینه اضافه کمک کند.

شما چطور؟ چه زمانی آخرین بازاریابی چریکی موثرتان را انجام دادید و نتیجه چه بود؟ نظرات و تجارب خود را در این زمینه ذکر کنید تا به به اشتراک گذاشتن ایده هایتان، دیگران نیز از آن استفاده کنند.

 

مطلب مرتبط: بازاریابی چریکی و بهترین تاکتیک ها برای صاحبان کسب و کار کوچک- قسمت 1

نظرات

ارسال پاسخ