ایده تیزر تبلیغاتی خلاقانه-پاسخ جگوار به مرسدس بنز

می دانیم که برای داشتن هر تبلیغی، خلاقانه یا غیر خلاقانه بایستی جامعه هدفمان را در نظر بگیریم و نسبت به خصوصیات اخلاقی و عشق و علائق آنها بر خصیصه ای که در محصول یا خدمت ما وجود دارد صحبت کنیم.

شاید مرسدس بنز از لحاظ برندینگ اولین یا یکی از مطرح ترین برند های اتوموبیل جهان باشد، این برند که همیشه بطور خاص روی کیفیت و امنیت تاکید می کرده است، در تیزر اخیرش نیز روی همین موضوع مانور تبلیغاتی داده است.

اما بگوییم از ایده خلاقانه و تیزر تبلیغاتی خلاقانه مرسدس بنز

این برند اصلا برای این تبلیغ خلاقانه به هیچ وجه از ظاهر و عکس ماشین هایش استفاده نکرده است، بر خلاف داستان بیشتر تیزر های تبلیغاتی اتوموبیل ها که از ماشین هایشان برای تبلیغ  همان ماشین ها یا برندشان استفاده می کنند.

پند و ایده 1:

این نوع فن تبلیغاتی زمانی کاربرد دارد که برند شما بسیار مشهور باشد، وگرنه برای برندهای ناشناخته، تنها این روش به عنوان تبلیغاتی با ایجاد سوال اولیه و البته دنباله دار به همراه معرفی برند و محصول موفق خواهد بود.

هر چند بیشتر برندهای تازه کار چنین ریسکی را به گردن نمی گیرند و برای ابتدای کار بطور مستقیم تبلیغ می کنند.

پند و ایده 2:

استفاده از تبلیغات با محتوای ایجاد سوال خوب است، به شرط آنکه سناریو را کامل پیش ببرید و موقع پاسخگویی، پاسخی قانع کننده و متناسب به وی بدهید.

برای این مورد یک مثال ایرانی دارم، آن هم تبلیغات رستوران مشاهیر هست، که در پست بعدی به آن اشاره می کنیم.

پند و ایده 3:

از تفاوت های تبلیغاتی و مزایای آن غافل نشوید، اگر همه از یک راه تبلیغ می کنند، حتما راه دیگری برای تبلیغ وجود دارد، خلاقانه تبلیغ کنید.

اما با همه زیبایی ها و خلاقیت های تیزر تبلیغاتی مرسدس بنز، جگوار پاسخ داندان شکنی به بنز داده و به عبارتی جگوار هم تبلیغات خلاقانه ای ایجاد کرده است.

اگر بخواهم راحت تر در مورد تبلیغ جگوار صحبت کنم، توضیحم را با یک مثال کاملتر می کنم.

اگر بزرگترین برند کشور یا جهان در زمینه تبلیغ محصولی که شما هم آن را دارید، بر نقاط قوت خود که کم هم نیستند، مانور تبلیغاتی بدهد، شما چه می کنید؟

آیا نا امید می شوید؟

آیا همانند تبلیغ او را کپی می کنید؟

و یا جواب دندان شکنی به او می دهید و به مردم می فهمانید که در کنار آن برند تجملی برندی مانند شما با خصوصیاتی دیگر وجود دارد؟

 

هول نشوید، دادن جواب دندان شکن به یک برند بزرگ و با کیفیت کار ساده ای نیست، مگر اینکه ثابت کنید آن برند مخصوص همه گروه ها نیست و برند یا محصول شما برای قسمت های دیگری از بازار بسیار مناسب است و اصلا جامعه هدف خود را به طور مشخص نشان دهید....

البته رفتن به کارزار رقابت و مقایسه با بزرگترین رقیب تنها با روش مقایسه جامعه هدف ممکن نیست، گاهی می توان خلاقیت، به روز بودن و متناسب بودن بیشتر با جامعه امروز، شکل و ظاهر، قیمت پایین تر و مواردی از این قبیل را نیز به میدان مبارزه آورد.

اما برویم سراغ تبلیغ خلاقانه جگوار و جذابیتها و خلاقیت های تبلیغاتی آن:

بدین منظور پیام هایی که در این دو تبلیغ خلاقانه رد و بدل می شود و همه به نوعی ایده های تبلیغ هستند را با هم مقایسه می کنیم:

تبلیغ خلاقانه مرسدس بنز

ثبات  در همه زمان ها

کنترل جادویی بدنه

مرسدس بنز-رانندگی هوشمند

بهترین یا هیچ چیز

اما جواب جگوار به مرسدس بنز

کنترل جادویی بدنه؟

ما واکنش ها و بازتاب هایی پلنگ مانند را ترجیح می دهیم...

در واقع ایده خلاقانه این تبلیغ خلاقانه اشاره به بازار هدف جوانان برای جگوار در مقابل بازار هدف افراد مسن و محتاط برای بنزمی باشد و جالب تر اینکه این جواب دندان شکن و تبلیغ جالب به بنز با همان ادبیات بنز ایجاد و تهیه شد (استفاده از مرغ و صحنه ای با همان شکل)

استفاده از چنین سبکهای تبلیغاتی را (سبک بنز و جگوار) را برای چه برندها و محصولاتی می توانید متصور شوید؟

ایده بانک ارائه دهنده مجموعه های ایده خلاقانه بازاریابی، تبلیغات، طراحی و بسته بندی مناسب کسب و کار شما

ایده بانک بنیان گذار و صاحب امتیاز طراح آنلاین شما را در ایجاد طراحی خلاقانه مخصوص کسب و کارتان و رسیدن به اهداف بازاریابی و تبلیغاتتان یاری می کند.

نظرات

ارسال پاسخ