استراتژی بازاریابی محتوا و گام های آن

استراتژی بازاریابی محتوا و گام های آن

استراتژی محتوا و گام های آن چه هستند؟

استراتژی بازاریابی محتوا  چیست؟ شاید حتی شما معنای استراتؤی محتوا را هم بدانید، اما اینکه چگونه یک استراتژی محتوا بریزیم و در هر مرحله چه کنیم را ندانید. ما در ایم مقاله بطور کاما استراتژی محتوا و گام های آن را توضیح می دهیم.

دورنما: بدانید که کجا می روید

استراتژی بازاریابی محتوا در واقع نور هدایت یا راهنمای شما است، هنگامی که سوالهایی مانند سوالات زیر می پرسید:

ما چه کا ر می کنیم؟

چرا ما دوباره این کار را می کنیم؟

شما نیاز به استراتژی دارید که به اندازه کافی برای شما، شرکت تان، مخاطبانتان، و شرایط مشخص باشد و بتواند واقعا چارچوبی برای پاسخ به این سوالاتتان فراهم آورد.

اما شما همچنین به یک استراتژی زیرکانه هم نیاز دارید که همانطور که شرکت، مخاطبان و شرایط تغییر می کنند، تغییر کند و انعطاف پذیر باشد.

با یک دورنما یا چشم اندازی شروع کنید که برای آنچه شرکت شما برای 3 تا 5 سال آینده اش در نظر گرفته است، متناسب باشد، و سپس به سمت تهیه برنامه ای بروید، که چگونه محتوا شما را جهت دستیابی به آن چشم انداز کمک خواهد کرد.

این پایه و فونداسیونی برای استراتژی شما خواهد بود، و با استفاده از آن به جاده هایی برای توسعه استراتژی محتوایتان راه خواهید یافت.

مخاطبانتان را تعریف کنید

گام بعدی در توسعه استراتژی تان این است که مخاطبانتان را ترسیم کنید (و همینطور کسانی را که می خواهید مخاطبتان بشوند). شما بایستی همه چیز را راجع به آنها بدانید، مانند:

  • اطلاعات جمعیتی (سن، جنسیت، مکان و غیره)
  • آنها در اینترنت در کجاها وقت می گذرانند؟ (آنها در چه سایتهای دیگری و به چه مقدار وقت می گذرانند؟)
  • آنها از چه  کانالهایی برای ارتباط برقار کردن استفاده می کنند؟ (آنها از توییتر یا اینستاگرام استفاده می کنند؟)
  • آنها به چه کسانی گوش می دهند؟ (زمان این است که بفهمیم تاثیر گذارندگان بر آنها چه کسانی هستند؟)
  • نقاط ضعف آنها چیست؟

در ادامه به برخی ابزار و روشهای جایگزین برای تحقیق و تفحص در مورد مخاطبان می پردازیم. اما فعلا برای شما همین قدر کافی است که بدانید، استراتژی محتوای شما بدون یک درک کامل از مخاطبان هدف تان، تکمیل نخواهد شد.

ممیزی محتوا:

مهمترین گام در تهیه استراژی محتوا، ممیزی محتوا می باشد_ و عمیقا به محتواهایی که تا به حال ایجاد کرده اید، نگاه بیاندازید. به یاد داشته باشید که ممیزی محتوا اغلب با استراتژی محتوا اشتباه گرفته می شود، اما در حقیقت تنها یکی از قسمتهای ساختن یک استراتژی موثر است.

ما در اینجا گامهای اصلی ممیزی محتوا را به شما نشان می دهیم.  این گامهای ابتدایی مهمترین، سخت ترین قسمتها هستند، اما دنبال کردن آنها زیاد سخت نیست. ما قدم به قدم این گامها را برایتان توضیح می دهیم. آماده اید؟

گام 1: موجودی محتواهای در دسترس

برای شروع ممیزی، در ابتدا یک موجودی از محتواهایی که دارید، بسازید. اگر یک وب سایت کوچک دارید، می توانید این کار را دستی انجام دهید، اما برای بیشتر بازاریابان (اگر شما فقط به دنبال محتوای آنلاین هستید)، شما می توانید از یک کراول کننده مانند Screaming Frog برای گرفتن یک لیست کامل از آدرس های سایت تان استفاده کنید.

راهنمای کراول کردن سایت با استفاده از Screaming Frog :

http://www.seerinteractive.com/blog/screaming-frog-guide/#How_to_crawl_an_entire_site

گام 2: سازماندهی و برچسب زدن به محتوایتان

موجودی تان را با توصیف محتواهای فعلی تان در مقابل فاکتورهای زیر ، دقیق تر و جزئی تر کنید:

موضوع:

محتوا در چه زمینه ای است؟ آیا در مورد چیزی که می فروشید صحبت می کند یا بیشتر آموزشی است؟ آیا در مورد بازاریابی محتوا/ رسانه های اجتماعی/ بهینه سازی نرخ تبدیل/ صفحات ورود/ تستهای A/B یا موارد دیگر است؟  یک لیست از دسته ها بسازید که نشان دهنده ی نوع محتوایی باشد که شما از طریق بازاریابی محتوا داخل آن گذاشته اید، و به هر قطعه محتوایی، یک یا دو دسته اختصاص دهید. این باعث می شود که بعدها به نتایج جالبی مانند اینکه "چه جالب، مخاطبان ما نسبت به پستهایی که در مورد تکنیکهای بازاریابی است، دو برابر بیشتر استقبال می کنند. چقدر خوب است که می دانیم آنها به چه چیزهایی بیشتر علاقمندند."، برسید.

لحن

آیا محتوا شما خنده دار است؟

آیا محتوا شما حرفه ای و تخصصی است؟

آیا محتوا شما درباره اصطلاحات مخصوص یک صنف خاص است؟

اولا مشخص کنید لحن محتوای مناسب کار شما چیست و یا شما برای استراتژی تان چه لحنی را مناسب می دانید و آن لحن یا لحن ها را برای تکه های مختلف محتوای تان مشخص کنید.

ارتباط

موضوع چقدر به طور مستقیم با کسب و کار واقعی شما مرتبط است؟ آیا در مورد محصولات شما صحبت می کند؟ یا در مورد چیزی نا مرتبط است و فقط به صورت گذرا به کسب و کار شما اشاره می کند، یا بطور آشکار تقاضایی از مخاطبانتان دارد؟

یک مقیاس بسازید، و ببینید هر یک از محتواهای تان در چه قسمتی از این مقیاس قرار می گیرند.

بدون زمان بودن

برخی محتواها تا ابد باقی می مانند، و بسیاری از از محتوا ها طولی می کشد که تاریخ انقضاشان می گذرد.

مطمئن شوید که می دانید محتواها ی نوع اول در مهم ترین و پر بازدید ترین قسمتها (مثلا مهم ترین و پر بازدید ترین قسمتهای سایت) و محتواهای نوع دوم در قسمتهایی قرار می گیرند که موجب جرقه در زهن افراد یا جهت انجام عمل مورد نظر شما می شود.

امکانات

چه نوع محتواهایی را شامل می شوند؟ و چگونه از آن محتواها استفاده می شود و یا به مخاطبان ارسال می شود؟ آیا آن امکانات انتقال محتوا، امکان انتقال ویدئو هم دارند؟انتقال تعداد زیادی عکس چطور؟ اینفوگرافیک چطور؟ آیا موجب بهبود سئو می شود؟ آیا شامل تگ های عنوان، تگ توضیحات، هدینگ ها و امثالهم می شود؟

گام 3: ابزارهای اندازه گیری موفقیت اضافه کنید

زمانیکه شما همه مراحل قبل را در مورد محتواهایتان انجام دادید، شما می توانید برای هر پستتان ابزارهای اندازه گیری موفقیت استفاده کنید. این ابزارها نسبت به اهدافی که شما در استراتژی اولیه تان تعیین کرده اید، متغیرند، اما راه زیر برای شروع به اندازه کافی خوب است.

ترافیک

ابزارهای اندازه گیری تعاملی

اشتراک های اجتماعی

تبدیل های کمکی

همه داده ها را در یک مکان دارید؟ به شما تبریک می گوییم.بخش خسته کننده انجام شده است و بخش واقعا جالب در حال انجام است.

گام 4: تجزیه تحلیل داده ها برای الگوها و طرح ها و شکافها و فاصله ها

شما به دنبال trend ها یا تمایلات و گرایش ها می گردید تا ببینید در چه زمینه هایی می توانید موفق شوید و یا در چه جاهایی نیاز است بهبود یابید. فراموش نکنید که به دنبال شکاف ها بگردید.

گاهی اوقات محتوایی که شما بیش از همه به آن نیاز دارید، محتوایی است که هنوز ایجاد نکرده اید و یا در جای مورد نظر پخش نشده است. آیا همه پستهای شما در مورد موارد جانبی پیشرفته است؟  در اینصورت چه اتفاقی می افتد اگر بیشتر مخاطبان شما مبتدی باشند؟برای مخاطبانی که می خواهند از تجربه دیگران درس بگیرند چه محتواهایی آماده کرده اید؟ به عقب برگردید و دوباره به طبقه بندی های قبلی خود نگاه کنید، این کارها به شما چشمی مانند چشم عقاب می دهد تا بتوانید از بالا به کارهایی که در گئشته انجام داده اید نگاه کنید و  بفهمید که چه حاهایی هنوز بایستی سرمایه گذاری کنید.

از جداول محوری به نفع خود استفاده کنید. اگر هنوز یاد نگرفته اید که چگونه از آنها استفاده کنید، هم اکنون زمان فوق العاده ای برای یادگیری است. ابزارهای جدولی ابزارهای فوق العاده قدرتمندی برای اینگونه تجزیه تحلیل داده ها هستند، آنها به شما اجازه می دهند تا مجموعه هایی بزرگ از داده ها را با هم مقایسه کنید.با کمی مهارت، شما می توانید یک اکسل یا Spreadsheet گوگل ایجاد کنید تا مهم ترین و سخت ترین کارهایتان را برایتان انجام دهند و این لیست ها برای مثال به شما لیست میانگین ترافیک هر دسته موضوع را نشان دهند.

تعیین اهداف:

هنگامی که چشم انداز یا دورنما یتان را تعریف و تنظیم کردید و آن را با این مساله که: "چگونه محتواهای فعلی تان می توانند به آن چشم انداز برسند ؟" مقایسه کردید، زمان آن می رسد که راه هایی برای بستن شکاف بین این دو مورد پیدا کنیم، یا به عبارت ساده تر چندین هدف برای محتواهایمان تعیین کنیم.

اهدافتان را فرموله کنید به گونه ای که این اهداف معنی دار، قابل اندازه گیری، و بدون محدودیت زمانی باشند و کاری کنند که محتوای شما به طور قابل توجه و منطقی به انجام برسد.

نظرات

ارسال پاسخ