آیا برای سایت خود به مشاور SEO نیاز دارید؟

آیا برای سایت خود به مشاور SEO نیاز دارید؟
جهت افزایش رتبه وب سایت و بهینه سازی موتورهای جستجو باید نکاتی را رعایت کرد که این نکات میتواند رتبه بندی سایت را در موتورهای جستجو و همچنین سایت های رتبه بندی کننده مانند الکسا بالا ببرد و منجر به سرازیر شدن ترافیک بالا به سایت گردد. از طرفی در صورتی که فرایند SEO به صورت علمی انجام نشود نتایج حاصله از آن برعکس بوده و می تواند به سایت و اعتبار آن آسیب وارد نماید.
 

مشاورین SEO و شرکت هایSEO  سرویس های مفیدی را برای صاحبان سایت ارائه می کنند که عبارتند از:

 • بازبینی سایت و ساختار آن.
 • مشاوره فنی جهت بهینه سازی سایت، مانند استفاده از اسکریپت ها، صفحات خطا و ...
 • توسعه محتوای سایت.
 • مدیریت و تحقیق و آنالیز کلیدواژه های سایت.
 • آموزش در زمینه SEO.
 • حرکت به سمت تخصصی شدن در برخی کسب و کارها و رشته های خاص

البته توجه داشته باشید که نتایج جستجوی گوگل به صورت نتایج ارگانیک میباشد و قسمتی هم برای نمایش تبلیغات(که  با علامت Ads یا Sponsored نمایش داده شده است) وجود دارد  که بابت آنها به گوگل مبلغی پرداخت شده است. لازم به ذکر است که تبلیغ در گوگل هیچ تاثیری در رده بندی سایت نداشته و نتایج تنها به صورت ارگانیک نمایش داده می شوند.

 پیشنهاد می شود قبل از اینکه با یک متخصص SEO قرارداد ببندید آشنایی های لازم را در این زمینه پیدا کنید و بدانید که موتورهای جستجو چگونه کار می کنند. منابع مفیدی که در این زمینه جهت مطالعه پیشنهاد می شوند عبارتند از:

اگر فکر میکنید که هرچه زودتر یک متخصص SEO را استخدام می کنید بهتر است، باید بدانید بهترین زمان برای استخدام یک متخصص SEO زمانی است که می خواهید سایت را مجددا طراحی کنید و یا یک سایت جدیدی را طراحی نمایید. تنها در این صورت است که شما و مشاور SEO می توانید از بهینه بودن سایت نسبت به موتورهای جستجو اطمینان حاصل نمایید. البته یک SEO کار خوب باید در رابطه با سایت موجود نیز بتواند مشاوره سازنده بدهد.

یک سری سوال که می توان از یک مشاور SEO پرسید عبارتند از:

 • نمونه کارها و موفقیت های اخیر در زمینه SEO ؟
 • آیا از خطوط راهنمای ابزار وب مستر گوگل استفاده می کند؟
 • چه نتایجی پس از مدتی انتظار می رود و به طور کلی برنامه و زمانبندی چگونه بوده تا بتوان موفقیت پروژه را ارزیابی نمود.
 • چه تجربه ای در زمینه کسب و کار سایت دارد؟
 • چه تجربه ای در زمینه سایت های بین المللی دارد؟
 • مهمترین و اصلی ترین تکنیک SEO مورد استفاده مشاور چیست؟
 • چه مدتی در تجارت و کسب و کار تجربه دارد؟
 • نحوه برقراری ارتباط با او چگونه است؟ آیا کلیه تغییرات اعمال شده در سایت را در اختیار شما می گذارد؟ آیا برای پیشنهادات خود دلیل اثبات شده و علمی دارد؟

با وجود اینکه SEO منجر به افزایش احتمال حضور سایت در میان جستجوهای اول خواهد شد، برخی از راه کارهای اتخاذ شده شامل راه حل هایی است که ناجوانمردانه در صدد بالا بردن سایت در کمترین زمان می شوند. برای مثال راه کارهایی که در تناقض با خطوط راهنمای گوگل باشند ممکن است نتیجه منفی در رده بندی گوگل یا سایر موتورهای جستجو داشته باشند و حتی منجر به حذف کل سایت از پایگاه داده ایندکس موتورهای جستجو شوند. در اینجا مواردی را که شما باید مدنظر قرار دهید و از آنها آگاه باشید ذکر شده است:

یک راه کلاهبرداری استفاده از دامنه های سایه ای متعدد جهت هدایت کاربران گوناگون (مانند قیف) به سایت اصلی می باشد. و این دامنه های سایه ای ممکن است متعلق به کارشناس SEO باشد که ادعا می کند آنها ترافیک کاربران عادی هستند.

یک روش دیگر استفاده از درگاه ها (و یا صفحات) ورودی است که توسط کارشناس SEO ممکن است پیشنهاد گردد و سرشار از کلیدواژه های مختلف می باشند. کارشناس SEO ممکن است بیان کند که این روش سایت شما را معتبر می سازد. اما این یک اشتباه است، زیرا صفحات جدا و تکی بسیار نادر است که شامل کلیدواژه های بسیار باشند و موتورهای جستجو آن را متوجه می شوند. علاوه بر آن ممکن است این صفحات شامل ارجاعات (Link) مخفی به سایت های دیگری که از مشتریان او هستند باشد و منجر به کاهش اعتبار سایت شما خواهند شد.

در صورتی که فکر می کنید یک کارشناس SEO کلاهبرداری از شما انجام داده است، حتما آنرا به مراجع قانونی اطلاع دهید.

 

در رابطه با ایمیل هایی که برای شما به صورت تبلیغاتی می آیند بسیار محتاط باشید

برخی از این ایمیل ها بیان می کنند می توانند سایت شما را در موتورهای جستجو ارتقا دهند، اینها همانند ایمیلهایی هستند که میگویند "مبلغی جهت انتقال به حساب شما آمده است" و یا "شما مبلغ بسیار زیادی را در بخت آزمایی برنده شده اید".

 

هیچ کس نمی تواند رتبه شماره یک در موتورهای جستجو را برای شما ضمانت کند

کارشناس SEO ممکن است بیان کند ارتباطی با شرکت گوگل و ... دارد یا برای اینکه اولویت سایت در نتایج گوگل بیشتر شود باید در گوگل تبلیغ کنید و یا باید برای ثبت سایت در گوگل پول بدهید. اما هیچکدام از اینها صحیح نبوده و شما به راحتی می توانید سایت خود را به صورت رایگان در گوگل ثبت کنید (با استفاده از افزودن سایت و یا فایل sitemap).

 

دقت کنید که کارشناس SEO اطلاعات کافی را در اختیار شما بگذارد و مخفیانه عمل نکند

کارشناس SEO نباید بدون اطلاع شما مطلبی را اضافه کند و یا درگاه های ورودی به سایت شما اضافه کند. زیرا ممکن است سایت شما به کلی از پایگاه داده ایندکس موتورهای جستجو حذف شود و شما مسئول آن هستید که از چه کارشناسانی استفاده می کنید.

 

شما نیاز نیست به یک سایت SEO لینک بزنید و یا لینکتان را در موتورهای جستجو ثبت کنید

 

مطمئن باشید مبلغی که هزینه می کنید کجا می رود

برای مثال گوگل به هیچ وجه رتبه بندی بهتر را نمیفروشد. برخی از کارشناسان شما می گویند رده بندی سایت شما را بالا می برند ولی به جای حضور سایت شما در نتایج جستجو، سایت شما در تبلیغات حاضر می شود که ارزش بالایی ندارد. بنابراین حتما از SEO بپرسید چه مبالغی در راه ارتقاء دائمی سایت خرج می شوند و کدام در راه تبلیغات.

 

بازدید: 1540

نظرات

ارسال پاسخ